Mitä mieltä VANHEMMAT IHMISET

Eli mulla olisi "pienekö" ongelma.. Tai no ei se ongelma oo mutta asia joka painaa mieltä!!

Seurustelen erään entisen uskovaisen pojan kanssa. Haluaisin käydä pojan kotona,mutta en uskalla koska en tiedä mitä he ajattelevat tällaisesta joka ei ole kasvanut uskovaisessa perheessä eikä nytkään ole uskovainen.
kaverini kehotti olla menemättä,sillä voisin saada sen verran negatiivistä palautetta..
eli miten te vanhemmat suhtautuisitte tällaiseen tyttöön???

(Vanhemmat tietävät etten ota alkoholia,mutta meikkiä käytän.)
6872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sellaisena kuin olet, ei tarvitse teeskennellä mitään, vaan ihan luonnollisesti vain. Vaikka pojan vanhemmat ovat uskovaisia, niin ihmisiä ne vain ovat.

Äänestä

Koska kaverisi ei ole enää vl, eivät hänen vanhempansa odotakaan hänen ketään vl-tyttöä kotiin tuovan. Jos voisit käyttää hillittyä meikkiä, ei mitään sotamaalausta ja olla siisteissä vaatteissa (miel. ei napa näkyen) sekä välttää kiroilua, niin uskon vierailun sujuvan hyvin.

Toisaalta kaverisi tuntee omat vanhempansa. Jos he kuuluvat siihen pienenpieneen vähemmistöön, joka arvostelee kuuluvasti poikansa ei-vl-tyttöystävää, niin sitten on ehkä parempi olla toistaiseksi menemättä. Yleensä vl-vanhemmat ovat kohteliaita ja kilttejä ihmisiä.

Keskustele näistä asioista poikakaverisi kanssa ihan rauhassa. Kyllä ne sitten selviävät.

Äänestä

En ehkä kuulu siihen ikäluokkaan, jonka toivoit viestiisi kantaa ottamaan, mutta...

Olen itse lestadiolaisesta perheestä ja seurustelen ei-lestadiolaisen pojan kanssa. Tämä poikaystäväni ei ole ainakaan vielä käynyt meillä kotona juuri siitä syystä että pelkään vanhempieni reaktiota vierailuun. Vanhempani ovat tehneet minulle selväksi etteivät pidä siitä, että seurustelen ei-lestadiolaisen pojan kanssa, mutta he ovat sanoneet että arvostavat toki kumppaniani ihmisenä. Näin on varmasti myös sinun kohdallasi. Varmasti poikaystäväsi vanhemmatkin oppivat ajan myötä arvostamaan, kunnioittamaan ja pitämään sinusta ihmisenä ja olemaan onnellisia siitä että olette löytäneet toisenne. Onnea matkaan!

Äänestä
  • Olen itse ollut v-lesta.
    Tottakai menet ilman muuta he ajan kanssa ymmärtävät.
    Aivan varmasti.

    Äänestä

No mäki toin aikoinanni vl kotiini ei vl pojan ja moni sanoo,että eihän niil pojil oon niin vaikeeta ku ei ne meikkaa tms.No kyl tää mun "ukkeli"siinä mielessä hurjalta näytti siihen mitä vl odottaa ,et hänel on pitkä letti ponnaril ja sit tatuointeja siellä täällä,mut mun mutsi tykkäs heti siitä ja vieläki ollaa yhes!Ja mäki otin melkein heti tapaamisen jälkeen tatuoinnin:)
Ihan tavallisia ihmisiä niitte vl vanhempienki pitäs olla,mutta löytyy kyllä aina ne ääripäätkin jokaisessa uskontolahkossa.Rohkeasti vaan,jos pelkäät et ne käy kimppuun ni terästetty vesipyssy varalta taskuun;)

Äänestä

Menoks vaan,lestat on suvaitsee kaikki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori naisen alku kirjoitti:

Eli mulla olisi "pienekö" ongelma.. Tai no ei se ongelma oo mutta asia joka painaa mieltä!!

Seurustelen erään entisen uskovaisen pojan kanssa. Haluaisin käydä pojan kotona,mutta en uskalla koska en tiedä mitä he ajattelevat tällaisesta joka ei ole kasvanut uskovaisessa perheessä eikä nytkään ole uskovainen.
kaverini kehotti olla menemättä,sillä voisin saada sen verran negatiivistä palautetta..
eli miten te vanhemmat suhtautuisitte tällaiseen tyttöön???

(Vanhemmat tietävät etten ota alkoholia,mutta meikkiä käytän.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu