syreenin leikkaus

Roosamii

Uuden asuntoni pihalla kasvaa erittäin kaunis ja runsaasti kukkiva syreeni. Kukkia on kuitenkin niin paljon että oksat alkavat taipumaan sinne sun tänne (pensas on n.4m korkea). Voinko napsia sieltä täältä muutamia pätkiä kukkineen?
Miten leikkaus tapahtuu sitten kun koko pensasta pitäisi leikellä? Tehdäänkö leikkaus syksyllä vai aikaisin keväällä? Miten paljon pitäisi leikata, jotta pensas ei kasva korkeutta tai etenkään leveyttä (kulkureitti menee kummaltakin puolelta) seuraavana vuonna? Vanhoja oksia? paksuja? harottavia?
Auttakaa.. Ensimmäinen pihani..

7

14559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hottispottu

      Sireeniä voit huoletta napsia kukkineenkin jos haluat.
      Sireeni leikataan kukinnan jälkeen eli kohtapuoliin. Myös syksyllä ja keväällä voi leikata, mutta keväällä leikatessa menetät kesän kukinnan.
      Sireeni kestää leikkausta hyvin, joten voit leikata lähes miten haluat. Pensas kasvaa joka tapauksessa korkeutta ja leveyttä, joten leikkauksia pitää tehdä vuosittain tai lähes vuosittain. Jos aita on alhaalta harva, kannattaa osa oksista leikata poikki alhaalta, niin lähtevät versomaan ja tuuheutumaan.

    • Roosamii

      Kiitos vastauksesta! Lähinnä mietin vain kasvuvauhtia, eli miten paljon leikkaisin syksyllä, jotta se ensi kesänä olisi suurin piirtein saman pituinen kuin nyt.

    • kasvaako

      teillä sireeni pituutta myös talvella?

      • Myös kiinnostunut

        jo on tyhmät kysymykset...


    • johanna-70

      Mulle on ammattilainen neuvonut, että oikea tapa leikata sireeniä on, että paksuimmat oksat leikataan ihan alhaalta poikki. Ei siis katkota oksien päistä. Näin se rupeaa alhaalta tekemään uusia versoja.

    • syreeni

      Mutta kun syreeniaita on päässyt kasvamaan leikkamattomana n. 7m pitkäksi ja on alhaalta harva ilman lehdistöä, puumainen ja tarkoitus olisi ollla aitana, onko ainoa oikea alasleikkaaminen? Niin kuin ennen maalaistaloissa oli tapana tehdä ja jotka tänä päivänäkin kukoistavat?

    • Nokkoset kukkivat

      Ei taida olla tavallinen pihasyreeni, ehkä likusterisyreeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2059
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1289
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1170
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1074
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1018
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      962
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe