Lahjoitukset ja eläkkeensaajan asumistuki

Sairainen

Osaisiko joku viisas neuvoa minua? Olen työkyvyttömyyseläkkeellä ja iäkkäät vanhempani haluaisivat lahjoittaa minulle rahaa, ehkä jopa 4000 euroa, jos se ei aiheuttaisi asumistuen pienenemistä/menetystä. Voisiko sillä olla vaikutusta? Pitäisikö lahjoitetusta summasta tehdä ilmoitus Kelaan? Katsottaisiinko raha tuloksi ja/tai omaisuudeksi? Aiempia säästöjä tai omaisuutta minulla ei ole.

2

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos vanhemmille!

      Hei! Iäkäs äitimme lahjoitti rahaa meille,lapsilleen.Sanoi ettei tarvitse.Hän antoi 5:lle lapselleen 3900 euroa per henkilö.Senverran ihminen voi lahjoittaa toiselle 3 v.ajalla.Eli,tottakai voit ottaa vastaan lahjoituksia vanhemmiltasi.Sinun tapauksessasi voisit ottaa vastaan:isältä 3900 euroa ja äidiltä 3900 euroa.Siihen asiaan kenelläkään ei ole mitään sanomista.Useinhan iäkkäät vanhemmat haluavat lahjoittaa rahojaan pois.Mikäs siinä,jokaiselle tulee hyvä mieli :) Minulla oli tiukka taloudellinen tilanne.Raha helpotti huomattavasti.

    • qwqwqwqrerere

      ´vaikutaa se mikä on pankkitilillä jos on liikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      116
      4895
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      115
      3978
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      215
      3896
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      172
      1369
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe