Melkoista argumentointia lestadiolaispalstalla.

veli kiimingiltä

"1.Tess. 1:6

"Ja te olette meitä ja Herra seuraamaan ruvenneet ja olette sanan monessa vaivassa, ilolla Pyhässä Hengessä, ottaneet vastaan,"


Eikö olekin varsin selvästi sanottu:" meitä ja Herraa seuraamaan" Jos ei osata päätellä ketä tässä tarkoitetaan kun apostoli puhuu meistä. Me Jumalan lapset olemme , jotka seuraamme Herraa Jeesusta. Monet luulevat seuraavansa Jeesusta ottamatta vastaan Jumalan seurakunnan opetusta. Nämä kaksi ovat kuitenkin erottamattomat.

5

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha uskova

      Kirjoitat: ”Monet luulevat seuraavansa Jeesusta ottamatta vastaan Jumalan seurakunnan opetusta. Nämä kaksi ovat kuitenkin erottamattomat.”

      Selityksesi kaatuu ”Veli Kiimingistä” jo siinä, että seurakunta ei saa opettaa omia käsityksiään, vaan kaikki opetus tulee perustella Jumalan sanalla! Tämän takia Pietari teroittaa meille ja tarkasti sanoo: ” jätti teille esikuvan, jotta seuraisitte hänen jälkiään.”

      1 Piet. 2:19 ”Armoahan se on, jos joku omassatunnossaan Jumalaan sidottuna joutuu syyttömästi kestämään kärsimyksiä.
      20 Mitä erinomaista siinä on, jos te kestätte silloin, kun teitä kuritetaan tehtyänne väärin? Jos te sen sijaan kestätte silloin, kun joudutte kärsimään tehtyänne oikein, se on Jumalalta teille tulevaa armoa.
      21 Sillä siihen teidät on kutsuttu. Kärsihän Kristuskin teidän puolestanne ja jätti teille esikuvan, jotta seuraisitte hänen jälkiään.
      22 -- Hän ei syntiä tehnyt, hänen suustaan ei valhetta kuultu.”

      Eli tulee tutkia aina opetus, onko opetus Raamattuun perustuvaa, vai ihmisestä lähtevää ihmisoppia. Jos tutkit Raamattua, näet miten Jeesus ja apostolit varoittavat vääristä opettajista:
      2 Kor. 11: 13 ”Semmoiset ovat vääriä apostoleja, petollisia työntekijöitä, he vain tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
      14 Eikä ihme, tekeytyyhän itse Saatanakin valon enkeliksi.
      15 Ei siis ole mitenkään merkillistä, että hänen palvelijansa esiintyvät Jumalan asian palvelijoina. He saavat tekojensa mukaisen lopun.”

    • persoonapronomini

      Jumala opettaa vain seurakunnassaan, sillä Herra Jeesus Henkensa kautta asuu ja vaikuttaa vain omiensa kautta seurakunnassaan. Omilleen Jumala on uskonut Sanansa julistuksen ja Pyhän Hengen viran. Maailma ja väärät hurskaat eivät tunne Jumalan valtakuntaa ja sitä Pyhää seurakuntaa, missä Hänen omansa asuvat , koska he eivät usko ELÄVÄN JUMALAN PÄÄLLE.

      • >> Jumala opettaa vain seurakunnassaan, sillä Herra Jeesus Henkensa kautta asuu ja vaikuttaa vain omiensa kautta seurakunnassaan.


    • yks. uskovainen

      Niin, ketä meitä? Jos luulet sen tarkoittavan vl-liikettä ja SRK:n neuvoja ja opetuksia, niin olet pahasti erehtynyt. Nuo Paavalin sanat ja ohjeet vat Raamatussa, mutta vl-liike on lisännyt Raamattuun omat sääntönsä ja ohjeensa, eli näin korottanut itsensä Jumalan Sanan paikalle ja sen ohikin.

      Meitä uskovaisia on toki eri ryhminä täällä maan päällä, tosin vl-liikkeessä he ovat varsin harvassa. Jeesuksen seuraamisessa on tarkoin erotettava ihmisten ja heidän sääntöjensä seuraaminen, se koskee muitakin kuin vl-liikettä.

    • ON_ ON TIE

      Tosi on ja varmaakin varmempi asia , että JUMALAN sana lupaa jokaiselle synnintuntoon tulevalle JEESUKSESSA KRISTUKSESSA pelastuksen . Sitä ei ole sidottu minkään herätysliikkeen nimeen ja sen alle . Muistan erään vanhan uskovaisen sanoneen _ Kun JUMALA sinua kutsuu , ja oma syntinen lihasi sinua painaa etkä saa lepoa ja rauhaa käy parannuksen askelille . Nöyrry mielen muutokseen . Älä katso ihmiseen , katso HERRAAN JEESUKSEEN KRISTUKSEEN joka on sinun syntisi sovittanut . Ota hänet sydämmeesi asumaan , matka oppaaksi , tien näyttäjäksi , voiman antajaksi ja Taivaan kotiin kuljettajaksi . JUMALAN PYHÄ HENKI laskeutuu jokaiseen syntinsä HERRALLE tuoneen sydämmeen opettajaksi ja neuvojaksi . Tätä ARMOA ei ole sidottu minkään herätysliikkeen nimiin , JUMALALLE on kallein asia nähdä sydämmeen , onko vilpitön halu käydä uskon tielle ja JEESUKSEN NIMESSÄ JA VERESSÄ käydä uskomaan synnit anteeksi. JA tässä on peite jonka vanhollislesdatiolaiset ovat ymmärtäneet ( ei raamatullisesti ) vaan harhauttavasti . Tämän asian olen saanut käydä henkilökohtaisesti läpi . Kiitos pyhälle JUMALALLE , hän näkee sydämmeen ja lajoittaa rauhansa ja pyhän henkensä jokaiseen JEESUKSEEN uskonsa turvaavaan kilvoittelijaan . JUMALA saakoon avata jokaiselle armon ja anteeksiantamuksen tietä PYÄSSÄ HENGESSÄ .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1209
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      905
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe