740 päiväajovalot

Minä ja Volvo

Tutkittuani aikani nettiä / kirjallisuutta, havaitsin, että eräät volvo 740 mallit ovat varustettu jo tehtaalta lähtiessään päiväajovaloilla. Näissä ko. malleissa päiväajovalot palavat niissä kulmaparkkien paikoissa. Ko. malleissa käytetään kulmaparkissa 21/5 watin polttimoa, jolloin 21 toimii päiväajovalona ja 5 parkkina.

Näin netissä myytävänä volvo 740 autoon, kulmaparkkia jossa sanottiin olevan valmius päiväajovaloille, sekä näin myytävän valokatkasijaa jossa sanotiin sen käyvän malliin jossa on päiväajovalot.

Ymmärsin tämän niin, että mikäli vaihdan kulmaparkit sekä katkaisijan tyypin, niin minun olisi mahdollisuus saada itselleni päiväajovalot melko mukavaan hintaan vieläpä. Kiinnostaisi silti kysyä asiaa teiltä jotka paremmin hallitsette nämä asiat, että onko asia todella näin yksinkertainen, vai jääkö minulta nyt huomaamatta jotain merkittävää tästä asiasta.

Eikös yleensä päiväajovalot vaadi oman releen, joka kytkee valot päälle samalla kun avaimesta kääntää virran päälle? olisiko volvon päiväajovalohin suunniteltu katkaisin sellainen että se itse älyää lykätä virtaa päiväajovaloille kun virta on käännetty avaimesta?

Katsoin itse omasta 740 autosta, ja minulla tulee kulmaparkkiin 3 johtoa,mutta lampun pidin on sellainen että kolmesta liittimestä vain kaksi muodostavat kytkennän. Voisikohan se kolmas johto olla tämä päiväajovalon johto, aloin miettimään. Eli 1 johdin parkille, toinen päiväajovaloille, ja kolmas maadoitus?

Kiitoksia jo ennakkoon avusta.

3

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valoa valoon

      en ota tähän kantaa, mutta itse pidän alkuperäisiä lisävaloja päällä kesälläkin
      mökkitiellä. liekö tämä sallittua? huomannut vaan,että naapurin uolevikin mammansa kanssa tajuaa aikaisemmin,että joku tulee vastaan. viime kesänä
      ko, tiellä kolari tosi hilkulla.

    • Hansse.

      Itsellä oli aikanaan Ruotsista käytettynä tuotu jossa oli valmiina kulmissa päiväajovalot ja katsastaja käski ottaa ne pois toiminnasta kun ainakin silloin ne oli Suomessa laittomat.

    • roope.m

      Parempi kun pidät sen alkuperäsenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      117
      10765
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      173
      9042
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      44
      5312
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      122
      5256
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      77
      4455
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4306
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      101
      4176
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3771
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3708
    Aihe