740 päiväajovalot

Minä ja Volvo

Tutkittuani aikani nettiä / kirjallisuutta, havaitsin, että eräät volvo 740 mallit ovat varustettu jo tehtaalta lähtiessään päiväajovaloilla. Näissä ko. malleissa päiväajovalot palavat niissä kulmaparkkien paikoissa. Ko. malleissa käytetään kulmaparkissa 21/5 watin polttimoa, jolloin 21 toimii päiväajovalona ja 5 parkkina.

Näin netissä myytävänä volvo 740 autoon, kulmaparkkia jossa sanottiin olevan valmius päiväajovaloille, sekä näin myytävän valokatkasijaa jossa sanotiin sen käyvän malliin jossa on päiväajovalot.

Ymmärsin tämän niin, että mikäli vaihdan kulmaparkit sekä katkaisijan tyypin, niin minun olisi mahdollisuus saada itselleni päiväajovalot melko mukavaan hintaan vieläpä. Kiinnostaisi silti kysyä asiaa teiltä jotka paremmin hallitsette nämä asiat, että onko asia todella näin yksinkertainen, vai jääkö minulta nyt huomaamatta jotain merkittävää tästä asiasta.

Eikös yleensä päiväajovalot vaadi oman releen, joka kytkee valot päälle samalla kun avaimesta kääntää virran päälle? olisiko volvon päiväajovalohin suunniteltu katkaisin sellainen että se itse älyää lykätä virtaa päiväajovaloille kun virta on käännetty avaimesta?

Katsoin itse omasta 740 autosta, ja minulla tulee kulmaparkkiin 3 johtoa,mutta lampun pidin on sellainen että kolmesta liittimestä vain kaksi muodostavat kytkennän. Voisikohan se kolmas johto olla tämä päiväajovalon johto, aloin miettimään. Eli 1 johdin parkille, toinen päiväajovaloille, ja kolmas maadoitus?

Kiitoksia jo ennakkoon avusta.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valoa valoon

      en ota tähän kantaa, mutta itse pidän alkuperäisiä lisävaloja päällä kesälläkin
      mökkitiellä. liekö tämä sallittua? huomannut vaan,että naapurin uolevikin mammansa kanssa tajuaa aikaisemmin,että joku tulee vastaan. viime kesänä
      ko, tiellä kolari tosi hilkulla.

    • Hansse.

      Itsellä oli aikanaan Ruotsista käytettynä tuotu jossa oli valmiina kulmissa päiväajovalot ja katsastaja käski ottaa ne pois toiminnasta kun ainakin silloin ne oli Suomessa laittomat.

    • roope.m

      Parempi kun pidät sen alkuperäsenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      146
      6130
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3736
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2931
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      49
      2620
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      41
      2560
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2026
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1924
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1620
    Aihe