740 päiväajovalot

Minä ja Volvo

Tutkittuani aikani nettiä / kirjallisuutta, havaitsin, että eräät volvo 740 mallit ovat varustettu jo tehtaalta lähtiessään päiväajovaloilla. Näissä ko. malleissa päiväajovalot palavat niissä kulmaparkkien paikoissa. Ko. malleissa käytetään kulmaparkissa 21/5 watin polttimoa, jolloin 21 toimii päiväajovalona ja 5 parkkina.

Näin netissä myytävänä volvo 740 autoon, kulmaparkkia jossa sanottiin olevan valmius päiväajovaloille, sekä näin myytävän valokatkasijaa jossa sanotiin sen käyvän malliin jossa on päiväajovalot.

Ymmärsin tämän niin, että mikäli vaihdan kulmaparkit sekä katkaisijan tyypin, niin minun olisi mahdollisuus saada itselleni päiväajovalot melko mukavaan hintaan vieläpä. Kiinnostaisi silti kysyä asiaa teiltä jotka paremmin hallitsette nämä asiat, että onko asia todella näin yksinkertainen, vai jääkö minulta nyt huomaamatta jotain merkittävää tästä asiasta.

Eikös yleensä päiväajovalot vaadi oman releen, joka kytkee valot päälle samalla kun avaimesta kääntää virran päälle? olisiko volvon päiväajovalohin suunniteltu katkaisin sellainen että se itse älyää lykätä virtaa päiväajovaloille kun virta on käännetty avaimesta?

Katsoin itse omasta 740 autosta, ja minulla tulee kulmaparkkiin 3 johtoa,mutta lampun pidin on sellainen että kolmesta liittimestä vain kaksi muodostavat kytkennän. Voisikohan se kolmas johto olla tämä päiväajovalon johto, aloin miettimään. Eli 1 johdin parkille, toinen päiväajovaloille, ja kolmas maadoitus?

Kiitoksia jo ennakkoon avusta.

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valoa valoon

      en ota tähän kantaa, mutta itse pidän alkuperäisiä lisävaloja päällä kesälläkin
      mökkitiellä. liekö tämä sallittua? huomannut vaan,että naapurin uolevikin mammansa kanssa tajuaa aikaisemmin,että joku tulee vastaan. viime kesänä
      ko, tiellä kolari tosi hilkulla.

    • Hansse.

      Itsellä oli aikanaan Ruotsista käytettynä tuotu jossa oli valmiina kulmissa päiväajovalot ja katsastaja käski ottaa ne pois toiminnasta kun ainakin silloin ne oli Suomessa laittomat.

    • roope.m

      Parempi kun pidät sen alkuperäsenä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe