Olen miettinyt toisen tilin aukaisemista säästämistä varten osuuspankissa. Onko tavoitetili vai joku toinen tili paras vaihtoehto?
Tällä hetkellä säästöt menee lasipurkkiin, mutta se pitäis käydä tyhjentämässä kun alkaa olla ahdasta.
säästötili
4
225
Vastaukset
- Nordea kasvutili
tili, jossa on hyvä korko. Ehkä myös semmoinen että sieltä voi nostaa rahaa ilman maksuja, jos tulee yllättäviä tarpeita.
Jos et tarvitse rahaa pitkään aikaan voi pitkä määräaikaistalletus olla kannattava. - -sdölkjlöfkj
Tavoitetililä oleville varoille maksetaan pientä lisäkorkoa, jos et koko vuonna ole nostanut tililtä rahaa. Tilin korko on porrastettu säästösumman mukaan. Tililtä voi nostaa maksutta 4 kertaa vuodessa. Jos sinulla on paljon tavoitteita, voit avata useita tilejä!
Minulla on kaksi tavoitetiliä, joille siirrän tilipäivänä tietyn summan. Siirron voi toki automatisoidakin. Toiselle tilille kerääntyy pikku hiljaa ns. vararahasto pahan päivän varalle eikä tarkoitus ole nostaa sieltä mitään. Toisessa on pienemmät säästösummat ja pienempi tavoite ja olen ajatellut että joko hankin sen mitä varten olen säästänyt tai siirran säästön sille toiselle tille tai lyhennän asuntlainaa ylimääräisesti. Saa nähdä.
Jos olet Osuuskaupan asiakas, niin voinet harkita S-tilejä. nettipankissa voi tehdä määräaikaistalletuksen jo 500 euron summalla, muissa pankeissa raja on yleensä 2000 eur. - säästötilitön
Kävin aukaisemassa tavoitetilin osuuspankissa juhannusviikolla eli pari viikkoa sitten. Vein samalla lasipurkin tyhjennettäväksi sinne. Siinä oli 354€. Mukava alku säästämiselle ;)
Lisäksi olen laittanut sinne kesätyön palkasta 300euroa säästöön. Lisää laitan kunhan saan seuraavan palkan loppukuusta :D Säästelen edelleen samaiseen lasipurkkiin kolikoita. Vien nekin sitten aikanaan tuonne tavoitetilille. - säästötilitön
Hommasin kuukausi sitten osuuspankista ison hippolippaan.
Päätin ruveta säästämään siihen 1 ja 2 euron kolikoita, koska haaveissa on oma asunto, mahdollisesti omakotitalo.
Tietenkin säästän edelleen niitä pikkuhilujakin, jotka vien sitten tälle nykyiselle tavoitetilille, Onhan nekin lähemmäs tavoitetta;) Ja meneehän minulla 20€ joka kuukausi automaattiveloituksena.
Todennäköisesti avaan sitten uuden säästötilin taloa varten jossain vaiheessa, ehkä sitten kun saan tuon hippolippaan joskus täyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713