Shoppailua lontoossa

Lontoo<3

nuori tyttö lähössä lontooseen ja etsin shoppailu paikkoja jossa olisi melko halpaa jotain H&M hinta luokkaa ...Onko Oxford Street kallis paikka...Mitä kauppoja sieltä löytyy jotka olisivat hieman halvempia....Ja onko Camden Town kannattava ...Mitä halpoja ja kivoja kauppoja siellä?Vaatteita nyt etupäässä etsimässä...riittääkö 200 e muutamaks päiväks : D ? nii ja niitä kauppojen nimiä katujen lisäks ois kiva saada..

6

893

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lontoo<3

      ja tolla 200 eurolla tarkotin vaa sitä shoppailua.....

    • Hei,

      Sinun kannattaa kulkea se Oxford Street siitä Marble Archilta Tottenham Court Roadille, vähän yli kilometrin katu.

      Siellä Oxford Streetillä on paljonkin etenkin nuoriso- ja katumuotiin erikoistuneita liikkeitä. Ja hinnat ovat kohtuullisia.

      Heti siinä Marble Archilla on Primark, joka on edullinen perusvaatteita myyvä liike. Voit tehdä siellä ihan hyviä löytöjä.

      Sitten on kaksi isoa tavarataloa, joissa hintataso on korkeampi. Lisäksi kadun varrella on lukematon määrä pienempiä katumuoti vaatteita myyviä kauppoja. Myös muuten HM.

      Siinä lähellä alas Regent Streetiä ja sen vieressä on Carnaby Street, joka kylläkin elää enempi 60-luvun maineellaan ja on nykyisin hiukan kalliinpuoleinen.

      Sinulle sopii parhaiten Camden Townin Camden High Street. Siitä Camdenin metroasemalta lähdet sitä katua eteenpäin niin siellä on kauppoja ja kojuja ja markkinatori pihoja mielin määrin.

      Sieltä löydät halpaan hintaan ihan mitä vain! Siellä perällä vanhassa hevostallissa sen sinisen rautatiesillan alla on ihan loputon ja sokkeloinen kojujen ja pilttuiden osa, jossa on satoja ja taas satoja vaatteiden, korujen ja laukkujen jne jne myyjiä.

      Sieltä löytyy rihkamasta alkaen ihan mitä vaan. Siellä kannattasa käydä jo sen ilmapiirin vuoksi. Luulen muuten, että kun käyt siellä Camden High Streetillä niin olet siellä sitten koko matkan ajan. Se on ihan loputtoman iso ja aina löytyy rakennuksista vaikka kuinka isoja markkina alueita.

      Camdenissä tuolla 200lla eurolla saa aika paljon. Muista tinkiä ja miettiä ja olla lähtevinäsi pois niin saat aina paremman tarjouksen.

      Toisaalta siellä on niin valtavan ja hirveän paljon kaikkea että vaikka ostaisit esim yhdet tuotteet housuja, paitoja, toppeja, korviksia, laukkuja jne. niin valikoiman laajuuden puolesta jäisi paljonkin kivan tuntuisia tuotteita ostamatta.Tee sitten toinen reissu kun olet taas kerännyt lisää rahaa.

      Älä kuitenkaan unohda kierrellä ja katsella Lontoon ihania paikkoja ja aistia ja tuntea sitä ilmapiiriä. Kuljeskele siellä Piccadilly Circucksella ja istu Eros patsaalla ja muualla siinä Leicester Squaren alueella. Katso kartasta hiukan alueita.

      Se Lontoon ns. Kuuma Keskusta on aika kompakti ja tavoitat sen jalan helposti. Eli neliö siinä Oxford Circuksen, Piccadilly Circuksen, Trafalgar Squaren ja Tottenham Court Roadin välissä. Eli hiukan laajennettu Soho.

      Käy Parlamenttitalolla ja siinä vieressä Westminster Abbeyn vieressä katselemassa ja kokemassa Englantilaista tunnelmaa. Kulje siitä StJames Parkin läpi Buckingham Palacen eteen jne. Tuo kaikki on ilmaista, mutta antoisaa.

    • lontoo<3

      kiitti Tosta : D luulempa että noilla tiedoilla pärjää jo pitkälle lisäks käydään siinä camden townin lähellä olevassa eläintarhassa

    • pe2101

      Jos haluat selvitä vähän helpommalla shoppailussa ja vähemmällä rahalla, niin ensin Primark. Kävin siellä itsekin tosiaan tytölle ostamassa vaatteita miehenä, mutta käännyin äkkiä pois, kun näin jonot ja mahdottoman "rättivalikoiman". Yläkerrassa oli tosin miestenosastokin.

      Primarkiin kannatta mennä ihan heti aamusta, paikka on ihan täynnä päivisin.

      Ensiksi tässä on pari videolinkkiä Primarkin avajaisista Oxford Streetillä, katso ja hämmästy:

      http://www.youtube.com/watch?v=QFPr5F_p5so

      http://www.youtube.com/watch?v=FUh1GEPHSwA

      Primarkin sijainti: paras mennä Marble Archiin ja siitä suoraan Oxford Streetin alkuun.

      Tässä osa keskustelusta suomalaisella nettisivustolla http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/keskustelu/t1615478 Primarkista:

      Primark, Oxford Street
      Halpaa: Vierailin ensi kertaa Oxford Streetin Primarkissa marraskuussa. Ja täytyy sanoa, että halpaa oli. Tyttären kanssa ostimme pari "säkillistä" vaatetta (perustrikoopaitoja, yöasuja, neuleita, päällystakin, sukkia jne), joita on nyt pesty ja pidetty. Ihan samaan tapaan ovat kestäneet kuin vaikka H&M:n vaatteet. Suosittelen ostoskäyntiä heti aamulla liikkeen avauduttua, päivemmällä tahtoo olla paljon porukkaa paikalla!

      Ehdottomasti samaa mieltä, Primarkista saa moderneja vaatteita hyvään hintaan. Ostin harmaan liivin 10 punnalla (noin 13 euroa) ja paidan 8 punnalla (noin 10 euroa). Hyvin ovat kestäneet. Mutta jonoihin kannattaa
      varautua!

      ======================================================

      Oma suosikkini tytölle on lisäksi tietysti omakohtaisten kokemuksieni vuoksi:

      Nuorisomuodin n:o 1 on Topshop. Se on myös Oxford Streetillä vastapäätä kulmittain Oxford Circusin metroasemaa.

      Oikeastaan helpoitin kävelee Primarkista Topshopiin Oxford Streetiä "alaspäin" (n. 2-4 tunnin ostosreissun jälkeen Primarkista).

      Topshopiin joutuu varaamaan kylläkin pikkuisen enemmän rahaa. Alakerrassa heti on tytöille sopivaa.

      Lontoossa on miljoonia kauppoja, nämä tulivat vain mieleen, jos haluat shoppailla koko ajan.

      Sitten jos haluat perehtyä paremmin "pintamuotiin", niin Oxford Streetiltä löytyy kaikkea: yksi hyvin tutustumisen arvoinen paikka on mm. Urban Outfitters (tulee vastaan kävellessä).

      Toinen paikka on nimeltään FCUK Regent Streetiä alaspäin Oxford Streetiltä. Lyhenne tulee sanasta French Collection UK. Näissäkin paikoissa hintataso on taas hieman kalliimpi, tosin ostin esim. FCUKista 20 eurolla tytölle hienon
      puseron.

      Jos Regent Streetiä kävelee alaspäin kohti Piccadilly Circusta, vastaan tulee entisaikojen huippumuotipaikka yhden mutkan takaa: Carnaby Street.

      Regent Streetillä on lisäksi mm. maailman suuri lelukauppa: Hamley's, ihan tutustumisen arvoinen paikka myös aikuisille. Olen käynyt ja hämmästellyt kaikkea valikoimaa, mitä on tarjolla.

      Camden Town on tosiaan rihkama- ja kaiken muun vaatetavaran Mekka. Kannattaa tutustua, itse en ole sieltä paljon ostanut, mutta paikka on ihan top.

    • New Look

      New Look on vaatekauppa hieman halvemmasta päästä myös. Yksi niiden liikeistä on Oxford streetillä.

    • Alusvaatteita

      Jos alusvaatteita haluat, käy myös Marks&Spencerillä. Niitä on ympäri kaupunkia esim. lähellä Primarkia Oxford Streetillä. Oma suosikkini löytyy Citystä. Hinta-laatusuhde on aivan toista mitä täältä saat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      580
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe