Niin, mitä seurausta on lähestymiskiellon rikkomisella? Onko se jaoteltu jotenkin "törkeysasteiden" mukaan? Tässä nyt tyypille on tulossa muuta tuomiota noiden rikkomusten oheistuotoksina, mutta tulipa mieleen että onko sillä lähestymiskiellolla muuta vaikutusta käytännössä kuin se että poliisit tulevat tarvittaessa nopeammin paikalle?
Lähestymiskiellon rikkomisesta tuleva sanktio?
7
556
Vastaukset
- In olden days...
Lähestymiskiellon rikkomisen rangaistusasteikko on sakko - 1 vuosi vankeutta.
Erikseen ei ole jakoa lievään, tavalliseen ja törkeään tekomuotoon, niin kuin monissa muissa tunnusmerkistöissä. Mutta kyllä rangaistukseen vaikuttaa se, millä tavalla ja kuinka usein rikkomista on tapahtunut. Voisi näin hatusta vetäen sanoa, että esim. yksittäinen puhelu tai tekstiviesti olisi lievällä sakolla sovitettava, mutta sitten esim. suojattavan henkilön kotiin tai työpaikalle ilmestyminen tai seurailu tms. sitten jo ankarammin rangaistavaa, tai esim. jatkuva soittelu, viestien lähettely yms.
Teko voi täyttää muunkin rikoksen tunnusmerkistön (esim. kotirauhan rikkominen).- 10775833HHGF998488
Pidättämisen edellytykset
Lähestymiskiellon rikkomisessa täyttyvät myös yleensä pidättämisen edellytykset.
Poliisit ovat kuitenkin erittäin arkoja rikkojan pidättämiseen, vaikka tämä selvästi hillitsisi rikkojaa, sillä kolme vuorokautta ´kaapissa´ kyllä tekisi tehtävänsä.
- Ihmettelen...
En ymmärrä, miten lähestymiskielto toimii käytännössä. Jos vaikka aviopari on eronnut ja mies on saanut lähestymiskiellon, mutta osapuolet asuvat edelleen samalla pienellä paikkakunnalla tai samassa kaupunginosassa, niin he törmäävät väkisinkin toisiinsa joka paikassa, esim. kaupassa, kahvilassa jne. Miten tällaisessa tapauksessa tehdään? Ei kai lähestymiskiellon saanutta voi kieltää elämästä tavallista elämää vain siksi, että eksällä on tapana käydä samoissa paikoissa.
- Rikottu S
Entäs jos pariskunta haluaakin jatkaa seurustelua ja kiellon hakija pyytää toistuvasti tulemaan kylään (tekstarit) ? Useita kertoja toistuu tämä ja seurustelu jatkuu kuukausia (puheluita, kyläilyä) kunnes tulee sanaharkkaa ja suivaantunut kiellon hakija tekee kostoksi ilmoituksen? Onko tässä nyt miehellä edessä linnareissu?
- Anonyymi
Nostan!
- Anonyymi
Paljonko?
- Anonyymi
Asteita joo mutta mieti ajalla, mitä lähestymiskielto auttaa jos juoksee sua päin puukko kädessä... Ei se auta. ehkä siksi Turvakieltojen määrä kasvaa kokoajan.. Jopa auton rekkari näyttää ---.->. Omistaja: Ei saatavilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww831391EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje121206- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102791Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785- 54783
- 30706