Kova eriste ei vaan toimi - villa on paras

Salolaisasentaja

Ihan vain varoituksena teille jotka olette menossa myyntimiehen lankaan: älkää uskoko niitä polystyreenifanaatikkojen puheita. Nuo uudet "kovat" eristeet ovat kyllä paperilla ylivertaisia, mutta näin asentajan näkökulmasta ne ovat todella hankalia asentaa kunnolla. Varsinkaan kovassa kiireessä ei tule kuin sutta ja sekundaa.

Talon runko ei koskaan ole millitarkka ja siksi nuo levyt eivät täytä aukkoja kokonaan. Ja sitten vielä kaikki läpiviennit yms. muotoonleikattavat paikat!!!Taloon jää kilometritolkulla rakoja joita on yritetty huonolla menestyksellä paikata uretaanivaahdolla. Vielä kun nuo polystyreeniäänenkannattajat eivät halua taloon edes höyrysulkua, on tuloksena läpeensä vuotava talo.

Villa sen sijaan asettuu aukon muotoon ja täyttää sen hyvin. Kyllä villalla tulee käytännössä parempi eristys. Ja villan kanssahan käytetään myös muovia.

Tästä on sitten sanottu.

4

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varokaa oikeesti!!!

      Joo, salolaisasentaja puolustaa juuri niitä ammattilaisia, joista ministeri Vapaavuori vairoittaa!!!

    • lambda-arvoltaan parhaat vakioeristeet ovat "kovia" mutta koolausten väliin asentamisessa tarvii tosiaan ison kasan tiivistevaahtopulloja

      paloturvallisus merkitsee minulle niin paljon että viime loppuvuoden eristämiset tein kivivillalla

    • Anonyymi

      aijai. ihan yhtälailla kun ei kannata sitä niin ei todellakaan kannata laittaa teollisesti tuotettua polyävää villaa. se menee keuhkorakkuloihin ja sitä pölisee huoneilmaan näiden ammattiasentajienkin toimesta vielä 25 vuotta myöhemmin.
      ei kannata laittaa muovia, se sisältää fossiileja ja pehmentimiä jokta haihtuvat ajan kanssa huoneisiisi.
      kannattaa tehdä liimattomasta umpipuusta tai kannattaa tehdä täytetyistä kennoharkoista. jälkimmäistä ei tarvitse lastenlastenkaan koskaan korjata.

      kannattaa rakentaa metsään, pellon viereen rakentaessa saat viljelijän myrkyt ja kaupunkiin rakentaessa saat katupölyn (asvalttihiukkaset - fossiilista myös).

      samalla kannattaa jättää pois maalit lakat ja pesuaineet.

    • Anonyymi

      vain perniössä oli noin kiire

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe