Yksi on muka vain oikein ja se on alimmaisin. Millä perustella ensimmäinen ei ole oikein? Miksi muka ei kaksi lasta saisi olla etupenkillä? Ei tuossa mitää maksimi määrää kysytä.
Kysymys:
Mikäli kuorma-auton rekisteriotteessa lukee että kuljettajan vieressä saa kuljettaa kahta henkilöä niin mitä se käytännössä tarkoittaa?
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa kaksi henkilöä, iästä riippumatta.
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa esim, neljä lasta (alle 12v)
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa esim. kaksi aikuista (yli 12v) ja yksi lapsi (alle 12v)
Kysymys:
Mikäli kuorma-auton rekisteriotteessa lukee että kuljettajan vieressä saa kuljettaa kahta henkilöä niin mitä se käytännössä tarkoittaa?
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa kaksi henkilöä, iästä riippumatta.
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa esim, neljä lasta (alle 12v)
-Kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi matkustaa esim. kaksi aikuista (yli 12v) ja yksi lapsi (alle 12v)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kysymys on inssi.fi sivulta.
Muka-asenne nostaa usein karvat pystyyn mutta vastaan nyt kuitenkin.
Nämä ovat niitä miinapaikkoja. Täytyy olla todella tarkkana. Miksi ensimmäinen vastaus ei käy? Siksi, koska kyydissä saa olla kolme ihmistä. Vastausvaihtoehdossa annettiin lukumääräksi ilman tulkinnanvaraa kaksi. Vinkiksi annettiin kuitenkin ´iästä riippumatta´.
Ei tällaista ole oikeassa teoriakokeessa. Vastailkaa ihan miten sattuu noihin harjoituksiin.
Trafin koe on erikseen ja se on salainen. Sen näet eka kerran, kun menen kokeeseen.
Jos olet jo käynyt, niin ihmettelen muistiasi. Muistatko kaikki kyssärit ja vaihtoehdot?? Epäilen.
Katos kun kuvakysymyksissä on aina ne samat kysymykset, kuvat ja vastausvaihtoehdot vain vaihtuvat.
Eli siellä ei voi olla kompakysymyksiä tyyliin "Kuvan keltainen henkilöauto ei ole pysäköity oikein" oikein/väärin
Ei ole myöskään mitään kompakysymyksiä noissa kirjallisissa, vaan kaiken pystyy itse päättelemään, jos tietää mitä laki sanoo.
Ja tuohon sun esimerkkikysymykseen, vastaus voi olla mitä vain jopa "kuorma-autossa saa kuljettajan lisäksi olla 8 matkustajaa" koska voi niitä penkkejä olla muuaallakin kuin kuljettana vieressä.
Siinä toi yksi oli tosiaan oikeessa, että teoriakokeen kysymyksiä ei saa mistään harjoituskäyttöön, eikä niistä saa kertoa ulkopuolisille mitään, mikä vaarantaisi kokeen tarkoitusperän.
Eli senkun mietit kokeessa pilkun tarkkaan miten laissa pitäisi tehdä, niin se menee läpi, maalaisjärjellä ei pääse läpi. Koska esim kokeen mukaan pitäisi ajaa noin 10v polkupyöräiliän päälle, sitä ei saa väistä. Tai sitten pitäisi lähteä ohittamaan kun on huono näkyvyys eteenpäin, eikä oikeen näe tuleeko takaatakaan ketään yms..
>>Koska esim kokeen mukaan pitäisi ajaa noin 10v polkupyöräiliän päälle, sitä ei saa väistä>>
EI tarvitse VÄISTÄÄ, mutta on vältettävä vahinko.
On kaksi eri asiaa VÄISTÄÄ ja luopua ajo-oikeudesta vahingon välttämiseksi tai muuten sujuvuuden lisäämiseksi.
No jos ajelet pientä tietä, ja vasemmalta tulee alamäkeen kovaa noin 10v lapsi polkupyörällä.
Teoriakokeen (ja lain) mukaan se on VIRHE jos väistät pyöräilijää.
Eli maalaisjärki kannttaa ainakin jättää kotiin kun menee kokeeseen
Missä ihmeen rekisteriotteessa, mikä se on?
utelias 87k
Tykkää tästä :)
87k kommentoi joka asiaan ja sitten kun kysyy hänen väittämiin ihan aikuisten oikeaa tietoa ni eipä jannu osaa vastata.
Toivottavasti saa reuman sormiinsa ja lopettaa kirjoittamisen
Oikeastaan en vastaa läheskään joka asiaan, ehkä noin viiteen prosenttiin maksimissaan.
No ,liika tarkkuus mun viesteissä saa monella veren kiehumaan :)
Ei tarkkuus vaan se että et tiedä juuri mitään vaikka väität.
Vastaisit joskus huutoosi ja antaisit esimerkin väittämillesi.Tosin huono antaa kun niitä ei ole.
Joten paras kun et kommentoi kun et mistään mitään tiedä.
No 87k, kun tiedät kaiken ja liian tarkasti, niin onko matkustajien määrä sama kuin henkilöiden, silloin kun puhutaan henkilökuljetuksesta? Vai onko siinä joku ikäraja, jolloin kahdesta nuoresta tulee yksi matkustaja? Samoin inssi.fi-sivuilla vaaditaan liikennelupa, jos kuljetuksen osuus ylittää 50% koko urakasta; totta vai tarua?
Se on monelle YLLÄTYS että mitä kaikkeja sääntöjä ja oikeuksia ja määräyksiä löytyykään kun lukee lakia pilkkua nussimalla.
No jos kuorma-autossa on matkusajan penkin vieressä istumapaikat kahdelle, niin silloin auton kyydissä saa olla 2-8 matkustajaa, riippuen siitä monelleko henkilölle se auto on rskisteröity ;)
Niin, sun piti varmasti kysyä myös, onko luvallista kuljettaa 1 8 rekisteröidyss henkilöautossa 13 , 14 vuotiasta ,lokakuussa syntynyttä ,matkustajaa, Lisäksi haluat varmasti tiedon, onko luvallista kuljettaa matkustajia ha.n takimmaisilla istuimilla.....
Samalla voisi kysyä, miten tulee merkitä ha. jonka suurin sallittu nopeus on 80km/h
Tarkoitin tällä kysymykselläni sitä, että onko inssi.fi-sivut ajantasalla. 2006 muuttui säännös, että enintään 12 vuotiasta ei otettu lukuun matkustajien lukumäärää laskettaessa, mutta 2 tällaista vastasi yhtä matkustajaa. Tämä ei ole enää voimassa.
Samoin 50 % kuljetuksen osuudesta on taas palautettu 30 %:iin. En ole käynyt kuin muutaman kysymyksen läpi ja tällaisia sieltä löytyi. Lienevät vanhat sivut.
>>>No 87k, kun tiedät kaiken ja liian tarkasti, niin onko...,>>>
Ymmärsin väärin, oletin sinun haluavan tarkennettuja tietoja henkilökuormauksesta ja nopeusrajoituksen merkinnästä ha.ssa