Miten saan rajoitettua alkoholinkäyttöäni?

Työtön 20v

Olen 20 vuotias mies ja juonut lähes päivittäin alkoholia päihtymistarkoituksessa jo vuoden. Koskaan en ole krapulasta kärsinyt, joten ei tuo sinänsä elämää ole haitannut. Työjutut on hoitunut kunnialla loppuun tästä ongelmasta huolimatta. Silti vähän huolestuttaa. Haluan elää elämäni päivä kerrallaan eikä periaatteessa alkoholin riskitekijät elimistölle vaikuta minuun mitenkään. Mitään fyysistä riippuvuutta ei ole tullut mutta enemmänkin henkinen. Elämä ja sosiaaliset tilanteet sujuu paljon paremmin pikku hiprakassa. Vanhempiani toki näen aina selvinpäin mutta jos pitää soittaa ystäville tai ehkä mennä meseen niin alkoholi on aina osana tuota.

Olen tylsä ja tylsistynyt ihminen. Harrastuksia löytyy ja pystyn hoitamaan ne selvinpäinkin. Sosiaalisuuskin on noussut viime vuosien aikana todella paljon. Kuitenkin mikäli haluan jollekin jutella niin tarvitsen hyvän mutta harkitun kännin. Överikännien vetämisen lopetin jo 18 vuotiaana kun tajusin etten pysty hallitsemaan itseäni niiden aikana.

Onko tämä alkoholismia? Itse ajattelen tätä lähinnä siltä kannalta että tämä helpottaa elämää ja saa sen edes hetkeksi tuntumaan hyvältä. Vähän niinkuin jotkut ihmiset syö suklaata päivittäin tai vastaaavaa. Minulle tämä on enemmänkin sellainen rentoutumiskeino tai paha tapa niinkuin tupakointi. Jos esimerkiksi rahat on loppu niin pystyn olemaan juomatta ja tupakoimatta pari viikkoakin. Omasta mielestäni en mitään AA-kerhoa tarvitse. Vaan enemmänkin jotain tekemistä jolla voisin korvata tuon kaljankittaamisen. Juon aina pelkästään tylsyyteen kun yksin olen. Jos viikonloppuisin kaverit pyytää juomaan niin silloin hauskanpitomielessä.

Olenko alkoholisti jos riippuvuus on lähinnä henkinen eikä fyysinen? Voiko alkoholista tulla "paha tapa" niinkuin tupakoinnistakin? Kummastakin saa hetkellisen helpotuksen olotilaan. Tosin siinä missä tupakoimalla saat kulutettua sen 5 minuuttia, alkoholilla saat kulutettua 5 tuntia.

8

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toistaiseksi raitis

      Minun mielestä tilanteesi ei ole täysin ongelmaton, vaikka pystyt velvollisuutesi hoitamaan hyvin. Ehkä et ole alkoholisti, mutta päivittäinen juominen voi jatkuessaan aiheuttaa ainakin kovaa rasitusta elimistölle ja jopa sairauksia. Myös psyykkinen riippuvuus tuntuu kohtuullisen vakavalta.

      Alkoholismi voidaan nähdä ja määritellä monella tavalla. Yksi on se, että ihminen on alkoholisti, jos alkoholin käytöstä tulee elämän keskeinen tavoite.

      Totta on, että sinun pitäisi kehittää muuta toimintaa juomisen tilalle. Juomisen tarpeen taustalla voi olla myös mielialaongelmia, jos et pysty nauttimaan elämästä selvin päin.

      Sinun kannattaisi kokeilla pitempää raitista jaksoa. Se näyttäisi, kuinka vaikeaa tai helppoa raittiina pysyminen on. Mielestäni olisi hyväksi jos voisit keskustella tilanteestasi päihdehuollon tai mielenterveyshuollon asiantuntijan kanssa. Tilanteesi on kuitenkin vielä niin hyvä, että sinun on todennäköisesti helppo korjata elämääsi.

    • kova kovaa vastaan

      Pitkä, usean kilometrin juoksulenkki joka päivä. Ja kun olet työtön, käy lenkillä aamupäivällä ja illalla sitten lisää, ettei jää aikaa lähteä kapakkaan. lenkkijuomaksi jotain alkoholitonta. kerran viikossa kuitenkin juoksematon päivä.

    • Kalle.

      Olet vasta kehittämässä riippuvuutta, ja sen voimistumiseen sinuakin vahvemmaksi voi mennä vuosia.
      Sinusta kuitenkaan tuskin tulee alkoholistia, koska kykenet analysoimaan tilannetta jo alkuvaiheessa, ja pää toimii.
      Ratkaisut ja valinnat ovat käsissäsi.
      Älä harrasta jokaviikonloppuista juomista, kun silläkin kaavalla pitkällä aikavälillä hankitaan riippuvuus, joka etenevästi voimistuu.
      Alkoholin käytön hallinnoimiseen tarvitaan itsekuria, mielen hallintaa ja kieltäymyksiä.
      Pirulle kun antaa pikkusormen, se vie koko käden.

    • nuorinainen-

      Oi, siinä olis kyllä mun tuleva mies! Itellä just sama tilanne..

    • Viinan kanssa ei voi tehdä kompromisseja. On ihmisiä jotka hallitsevat alkoholinkäytön ja on ihmisiä joita alkoholi hallitsee. Jälkimmäisten ainoa mahdollisuus ihmisarvoiseen elämään ja kuolemaan on täydellinen ja lopullinen ero alkoholista. Tylyä on.

      • Siinäpä arvon veteraanikolleega tiivistit koko asian ytimen.
        Riittävän kauan viinaa läträttyään monet ajautuvat joko/tai-, on/off-valintaan, mutta kun se on niin vaikea luopua rakkaasta älynpoistajasta, kun edessä olisi niin ikävä elämän arvojen uudelleenjärjestely.
        Surukseni olen pessimisti, ja arvelen, että useimpien on opittava asia kantapään kautta, kun yleensä järkipuhe ei auta. Monet kellahtavat hautaan ennen opin alkua.
        Toki on sellaisiakin, joilla lamppu syttyy ajoissa.
        Se on ainoa lohtu.


    • _r_

      En lukenut yhtään vastausta. Luin vain alkuperäisen viestin. Aikalailla samantyyppinen tilanne, kuin minulla paitsi, että minulla se on jatkunut jo toistakymmentä vuotta.

      Tupakan ja viinan rinnastus ei ihan toimi meikäläisen kohdalla, kun en koskaan saanut tupakasta mitään nautintoa - pikemminkin päinvastoin. Siksi tupakasta oli helppo päästä irti. Kalja tuottaa hyvää mieltä ja sillä pääsee hetkeksi pois tästä maailmasta mutta usein käytettynä sen teho laimenee ja sen käytöstä tulee rasite itselle ja läheisille.

      Taistelen itse saman asian kanssa ja haluan siihen muutoksen. Tarvitsen syitä/perusteluja miksi en tarvitse kaljaa.

      Minulla on sama kääntöpuoli, kuin sinulla; kännissä minusta tulee sosiaalinen, joka ei puolestaan oo lainkaan paha asia.

    • alkuperäiselle

      on jo iso askel parempaan suuntaan, että mitit tiannettasi ja haluaisit tehdä muuta kuin juoda.
      olen itse pyristelemässä alkoholista eroon, ei ole helppoa.juon kans tylsyyteen. mulla on auttanut ainakin päihdelinkin testin tekeminen ja terveyshaitoista lukeminen, samoin päihdetyöntekijän kanssa jutteleminen.
      aa:n auttavaan puhelimeen olen soittanut ja sieltä saa myös neuvoja ja kuulee alkoholista luopuneiden neuvoja.

      mulla on välillä 3-5 päivän juomattomia aikoja ja huomaan parissa päivässä jo, miten paljon parempi olo silloin on. tulee ilon tuntemuksia ilman, että on humalassa, se on mahtava tunne.

      yritä lopettaa juominen, mitä aiemmin sen teet, sitä helpompaa se on.
      suurin syy itselleni haluun luopua alkoholista kokonaan on veljen kuolema juomiseen muutama vuosi sitten. oli vasta 33-vuotias.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe