Kyyt lisääntyneet!

kyyterminator

Monesti saa tiedotusvälineistä lukea kuinka "luonto"ihmiset kertovat kuinka
kyytkäärmeet on uhattu laji ja vähentyneet!! SANON SUOMEKSI P...
PUHETTA! Viimeisen kolmen vuoden aikana olen pitänyt kirjaa näkemistäni
kyistä tutulla lenkkipolulla ja on ollut todella järkyttävää kuinka lisääntyneet!
Muutamia vuosia sitten kesässä näki 1-5 kyytä nyt se määrä on sama lähes
joka lenkki reissulla, lenkkejä 3-5 vko.ssa! Samoista kyistä tuskin on kyse
koska kyy pääsee hengestään minut kohdatessaan.

9

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vyönahaksi vaan

      Oikein, tuo on reipasta ja täyspäistä toimintaa. Minä myös litsin hengiltä myrkkyluikerot, missä ikinä kohtaan niitä.
      Tänä keväänä olet niitannut kolme kyytä ja kaikki läheltä pihapiiriä. Olen kanssasi samaa mieltä, kyitä kohtaa nykyään paljon entistä useammin.

    • kyyterminator

      Tänään taas 1 kyy vaihtoi "osoitetta"!

    • kyyterminator

      Amulla 2 pikku kyytä ja illasta suurin mitä koskaan nähnyt n.80-90 cm! vaihtoi hiipakuntaa.

    • hyvä juttu

      Hienoa, olet saanut telottua pois niitä pirulaisia.

      • 12+15

        Olette ajastanne jäljessä. Minä pysäytin torstaina auton ja päästin kyyn rauhassa tien yli.


    • korpikuus

      Voi paikallisesti ehkä olla paremmin menestyviä kantoja, tai sitten vain havainnointiolosuhteet paremmat, ehkä nyt lämpimillä liikkuvat aktiivisemmin, kuin aiempina vuosina kun olet lenkkeillyt, tai muuten sattumaa.

      Ei kai kyitä muutenkaan laajemmalti seurata, mutta jotkut tutkijat ja harrastajat varmaan pitävät lukua näkemistään ja varmaan joillain talvehtimispaikoilla tavatuista yksilömääristä myös.

      Tuskin taantuma ihan satuakaan on. Esim. liikenne on vakava ongelma kyille, sammakoille ja monille muille hitaille pieneläimille, jos toki isommillekin.
      Muitakin negatiivisia ympäristömuutoksia varmaan tapahtunut vuosikymmenien saatossa.

    • päät niiltä mäskäksi

      Kyllä on perhanat lisääntyneet, tuossa jo tapettiin kahdeksas kyy pihalta.
      Yksi puri koiraakin, eläinlääkäriinhän se oli kiireesti vietävä, 1,5 litraa nesteytystä ja lääkitys myrkkyyn, sitten kaksi viikkoa hiljaiseloa.
      Tuttavan koira kuoli puremaan, vaikka oli hoidettu asiallisesti, niin parin viikon jälkeen heitti henkensä kuitenkin. Käärmeenpuremasta kun voi tulla oireita pitkän ajan jälkeenkin.

    • kyyterminator

      Vuoden 2011 SAALIS 97 kyytä!! Repikää siitä paremmaksi.
      Vuoden 2012 SAALIS 61 kyytä!! Ensi kesänä taas vähennetään tätä kyy kantaa, on tullut hyviä vinkkejä missä keväällä saatetaan lyödä vanhat tulokset laudalta!!

    • kyyeikka

      Kohta niitä saapi, kohta niitä saapi.... Kevätaurinko lierot esiin tuopi!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2051
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1349
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1213
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1156
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      20
      887
    6. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      766
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      148
      760
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      682
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      676
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      635
    Aihe