Verikokeet ja syöpä

-Kysyjä-

Elikkäs miten ilmenee verikokeissa jos on esim. syöpä?
Minulla otettiin crp, senkka sekä "täydellinen verenkuva", elikkä ilmeisesti kyllä näkyy jos jotain sitte on?

12

10838

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei peruskokeissa

      No ei muuten näy noissa ainakaan minun syöväni, vaikka rintakehä ja keuhkot olivat täynnä syöpää, niin ei noissa mitään näkynyt.

    • justjuujajetsulleen

      Olen pelännyt sairastavani syöpää. Lääkärit ovat ottaneet näitä perus kokeita... hemoglobiini, joku yks maksa-arvo, senkka, crp, kilpirauhasarvot, sokeri-arvot ja trombosyytit.... kuulemma jos niissä ei näy ei voi olla syöpääkään.... joopa joo


      Edelliselle kirjoittajalle: kai sulla sit jotain muita oireita oli, jos kerta keuhkot ja rintakehä syöpää täynnä... luulis ainakin

      • Ei peruskokeissa

        Hengityskapasiteetti väheni, mut kun se pikkuhiljaa tapahtui, niin ei sitä osannut oikein hahmottaa. Ajattelin vain, että kunto pikkuhiljaa heikkenee, kun sairastin vakavan sairauden muutama vuosi sitten ja se vaurioitti autonimista hermojärjestelmää, niin että liikkuminen jo sen puitteissa on ollut äärettömän vaikeaa. Olin pitkään vuodepotilas, ja sitten kainalosauvapotilas enkä ilman apulaitteita sen jälkeen ole pystynyt likkumaan.

        Niin tuota taustaa vasten oli vaikea hahmottaa tuon hengityksen vaikeutumisen, onko se kunnon heikkenemisestä vaiko sairaudesta.

        Sitten kun rintakehää alkoi kouristaa selälleen nukkumaan käydessä, tilasin siitä paikasta syöpälääkärin. Kun sitten päivystyslähetteellä sairaalaan pääsin, taju katosi ja rymähdin rähmälleni lattialle. En enää pystynyt edes puhumaan kuin kaksi sanaa, ja hengitys salpaantui.

        Ja sairaalan tutkimuksissa sitten tuli heti esille, että toinen keuhkopussi oli aivan piripiintaan täynnä vettä, että se keuhko ei pystynyt toimimaan. Ja siksi happisaturaationi oli niin alhaalla.

        Kun sitä nestettä keuhkopussista poistettiin, otettiin tietenkin myös keuhkopussikudoksesta koepaloja, ja lähetettiin patologille, sekä keuhkopussinesteestä näytteet myös, jossa myös syöpäsoluja.

        Sitten luustokartta, joka osoitti, että rintakehän luissa molemmin puolin metastaasit=etäispeäkkeitä useita.

        Ainoa verikoe, joka osoitti syöpää, oli P-CA15-3 mutta tämäkään koe yksin ei todista mitään. Toisilla voi olla vaikka kuinka paljon syöpää, ja arvo on alin mahdollinen. Minun tapauksessa tuo nyt näytti kohdalleen.


    • Entäs, kun..

      Tässä epäilyksenä, tai pitäisikö ennemmin sanoa, että pelkona imusolmukesyöpä, että näkyiskö se sitten noissa kokeissa?

    • .........

      Ei näy.

    • Erimieltä..

      No aika jännää kyllä. Kyllä kai nyt verikokeissa näkyy jos on syöpä, että jotain häikkää on!
      Ehkä jotkut tietyt solut ovat tosi koholla, tai tulehdusarvot ihan taivaissa!

      • Ei ja kyllä

        Joskus harvoin, olen ymmärtänyt, että noissa imusolmukesyövissä ja kenties leukemioissa voi näkyä noissa perusverenkuvan kokeissa jotain poikkeamaa, mutta ei se todista, että aiheuttajana on syöpä. Yleensä näissä tapauksissa on kuumeilua jotka sitten näkyvät tulehdusarvoissa.

        Niistä kuitenkin lähdetään liikkeelle. Jos niissä häikkää, tiedetään sitten edetä sen mukaan. Mutta vaikka niissä ei mitään häikkää olekkaan, silti tiedetään etsiä oireiden aiheuttajaa.

        Mutta yleensä syövissä ei näy noissa verenkuvan peruskokeissa mitään. Anemia, jos syöpä on vienyt jo yleiskunnon alas, niin se saattaa näkyä, mutta pelkkä anemia ei kerro sitä, mikä alhaisen HB:n aiheuttaa. Eikä se ole todiste syövästä. Anemia liittyy sen tuhanteen eri tilanteeseen ja esiintyy myös yksikeensin ilman mitään kytköksiä joihinkin sairauksiin.

        No syövän merkkiaine, sekin saattaa olla terveen arvoissa, vaikka elimistö olis täynnä syöpää. Sekään ei yksin todista yhtään mitään. Mutta sen ollessa koholla, siihen suhtaudutaan etsivästi, kunnes on varmistettu, löytyykö syöpää vai ei.

        Ja toisissa tapauksissa, jossa syövän merkkiaine on koholla tai jopa aika korkeakin, syöpä ei sitten kuintenkaan löydy.


    • justjuujajetsulleen

      Edelliselle: väärin. Tunnen monia joiden arvoissa ei ole ollut mitään häikkää ja sitten on paljastunut jonkinlainen syöpä..

    • Kiitos vastaajat

      Kiitos positiivisista vastauksista ! Tai siis noista, että saattaa näkyä :)
      Uskon kyllä, että näkyy niissä minun kokeissa jos jotain on.
      Eiköhän ne lääkäritki sen tiedä jos kerran siihen pistivät ;)

    • senk
    • Syöpä-on-kirosana

      Ei välttämäti näy. Ystäväni valitti monta kuukautta vatsakipuja. Kaikki mahdolliset kokeet otettiin ja niissä ei näkynyt syöpää tai ylipäätään mitään poikkeavaa. Erikoislääkärit tutkivat, mutta mitään ei huomattu.

      Hän meni huonoon kuntoon nopeasti ja ensiavussa tekivät sitten paksusuolen tähystyksen. Sieltä se syöpä löytyi. Hänet leikattiin nopeasti ja kaikki syöpäpesäkkeet saatiin paksusuolesta pois. Mutta se paska oli ehtinyt tehdä etäpesäkkeet maksaan. Etäpesäkkeet olivat niin isoja, että niitä ei pystytty leikkaamaan. Hän kävi vajaan vuoden aikana läpi kolmet kovat syöpähoitokuurit, mutta syöpä vaan jatkoi leviämistään. Hänelle sanottiin pari kuukautta ennen kuolemaa, että kaikki syöpähoidot lopetetaan tuloksettomina ja elinennuste on muutama kuukausi. Hän kuoli palliatiivisellä osastolla vuosi sen jälkeen, kun syöpä oli havaittu.

      Noissa sisäelinten syövissä on juuri se, että ne ovat yleensä agressiivisia ja löytyvät hyvin useasti aivan liian myöhään, niin myöhään, että mitään ei ole enää tehtävissä.

      Ikävä on kova.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2693
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2634
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1607
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1106
    Aihe