mutta ei onnistunut, virolaiset halusivat vapauden päättää itse omasta kielipolitiikastaan, ja mitä tapahtui kun Viro itsenäistyi uudelleen, pakkovenäjästä luovuttiin ja tilalle tuli vapaaehtoinen venäjä. Virolaiset ovat kansainvälistyneet ja osaavat monia suuria maailmankieliä paremmin kuin suomalaiset, kuten englantia, saksaa, ranskaa, espanjaa, jne., kiitos vapaaehtoisen venäjän, Virossa on vain englanti pakollinen kieli viron kielen lisäksi, ei tulis kuuloonkaan että Virossa olisi pakkovenäjää.
Suomessa on mentävä samaan, eli vain suomenkieli ja englanti olisivat pakollisia kieliä ja muut vieraat kielet olisivat vapaaehtoisia( mukaanlukien ruotsinkieli), mitä tästä seuraisi? Siitä seuraisi se, että Suomen kielivaranto kasvaisi ja Suomen kilpailukyky parantuisi huomattavasti, sekä Suomi kansainvälistyisi.
Samoin kuin Virossa, pakkokielistäminen ei tule onnistumaan, kansan suuren enemmistön vapaudenkaipuun takia. Olen ollut hämmästynyt kun Suomen kansa ei ole vielä kaduilla osoittamassa mieltään pakkoruotsitusta vastaan, muualla maailmassa tällainen enemmistön alistaminen ei onnistuisi, ehkä jossain banaanivaltiossa.
Virolaisia yritettiin pakkovenäläistää monta vuosikymmentä,
5
121
Vastaukset
- Äimän Käki
Muuten jotakuinkin asiaa, mutta pakko on esittää kysymys, että mihin Suomessa tarvitaan edes vapaaehtoista ruotsin opetusta? Ruotsi on suomalaisille täysin turha kieli, ja Suomessa on jo enemmän ruotsin osaajia kuin Suomi tulee ikinä tarvitsemaan, ja olematon "tarve" lisäksi kuihtuu kaiken aikaa.
Koko ruotsin opetus on totaalista tuhlausta alusta loppuun. Se on vain hyvin naamioitu tapa suorittaa tulonsiirtoja suomalaisilta ruotsalaisille. - ikun slav dith ään p
Kaikki aikanaan.
- Hieman ristiriitaist
Mihin Suomi tarvitsee "kansainvälisyyttä", kun persut haluavat irtautua sekä EU:sta että eurosta ja sulkea maamme rajat?
Miksi persut vaativat pakkovenäjää suomalaislapsille, jos Virokin tunsi sen ikeenä?
Jotenkin persut ei osaa päättää, mitä he oikeasti haluavat.- jokkex
Kerro minulle, missä persut ovat vaatineet pakkovenäjää, niin saat satasen.
- irsi
Sinä se ristiriitainen pelle olet. Arvostelet euroon liittymisestä ja niin edelleen. Ainiin kaikki vaihtoehdothan on svekko psykon mielestä vääriä jos niiden valitsijana ja toteuttajana on suomenkielinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2157754- 583063
- 1992467
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101933Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1981849Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke241582- 751311
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä281212Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381193- 741084