Virolaisia yritettiin pakkovenäläistää monta vuosikymmentä,

Pro Finlandia.......

mutta ei onnistunut, virolaiset halusivat vapauden päättää itse omasta kielipolitiikastaan, ja mitä tapahtui kun Viro itsenäistyi uudelleen, pakkovenäjästä luovuttiin ja tilalle tuli vapaaehtoinen venäjä. Virolaiset ovat kansainvälistyneet ja osaavat monia suuria maailmankieliä paremmin kuin suomalaiset, kuten englantia, saksaa, ranskaa, espanjaa, jne., kiitos vapaaehtoisen venäjän, Virossa on vain englanti pakollinen kieli viron kielen lisäksi, ei tulis kuuloonkaan että Virossa olisi pakkovenäjää.

Suomessa on mentävä samaan, eli vain suomenkieli ja englanti olisivat pakollisia kieliä ja muut vieraat kielet olisivat vapaaehtoisia( mukaanlukien ruotsinkieli), mitä tästä seuraisi? Siitä seuraisi se, että Suomen kielivaranto kasvaisi ja Suomen kilpailukyky parantuisi huomattavasti, sekä Suomi kansainvälistyisi.

Samoin kuin Virossa, pakkokielistäminen ei tule onnistumaan, kansan suuren enemmistön vapaudenkaipuun takia. Olen ollut hämmästynyt kun Suomen kansa ei ole vielä kaduilla osoittamassa mieltään pakkoruotsitusta vastaan, muualla maailmassa tällainen enemmistön alistaminen ei onnistuisi, ehkä jossain banaanivaltiossa.

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äimän Käki

      Muuten jotakuinkin asiaa, mutta pakko on esittää kysymys, että mihin Suomessa tarvitaan edes vapaaehtoista ruotsin opetusta? Ruotsi on suomalaisille täysin turha kieli, ja Suomessa on jo enemmän ruotsin osaajia kuin Suomi tulee ikinä tarvitsemaan, ja olematon "tarve" lisäksi kuihtuu kaiken aikaa.

      Koko ruotsin opetus on totaalista tuhlausta alusta loppuun. Se on vain hyvin naamioitu tapa suorittaa tulonsiirtoja suomalaisilta ruotsalaisille.

    • ikun slav dith ään p

      Kaikki aikanaan.

    • Hieman ristiriitaist

      Mihin Suomi tarvitsee "kansainvälisyyttä", kun persut haluavat irtautua sekä EU:sta että eurosta ja sulkea maamme rajat?
      Miksi persut vaativat pakkovenäjää suomalaislapsille, jos Virokin tunsi sen ikeenä?
      Jotenkin persut ei osaa päättää, mitä he oikeasti haluavat.

      • jokkex

        Kerro minulle, missä persut ovat vaatineet pakkovenäjää, niin saat satasen.


      • irsi

        Sinä se ristiriitainen pelle olet. Arvostelet euroon liittymisestä ja niin edelleen. Ainiin kaikki vaihtoehdothan on svekko psykon mielestä vääriä jos niiden valitsijana ja toteuttajana on suomenkielinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      54
      2391
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      58
      2047
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1978
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1230
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      146
      1018
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe