Virolaisia yritettiin pakkovenäläistää monta vuosikymmentä,

Pro Finlandia.......

mutta ei onnistunut, virolaiset halusivat vapauden päättää itse omasta kielipolitiikastaan, ja mitä tapahtui kun Viro itsenäistyi uudelleen, pakkovenäjästä luovuttiin ja tilalle tuli vapaaehtoinen venäjä. Virolaiset ovat kansainvälistyneet ja osaavat monia suuria maailmankieliä paremmin kuin suomalaiset, kuten englantia, saksaa, ranskaa, espanjaa, jne., kiitos vapaaehtoisen venäjän, Virossa on vain englanti pakollinen kieli viron kielen lisäksi, ei tulis kuuloonkaan että Virossa olisi pakkovenäjää.

Suomessa on mentävä samaan, eli vain suomenkieli ja englanti olisivat pakollisia kieliä ja muut vieraat kielet olisivat vapaaehtoisia( mukaanlukien ruotsinkieli), mitä tästä seuraisi? Siitä seuraisi se, että Suomen kielivaranto kasvaisi ja Suomen kilpailukyky parantuisi huomattavasti, sekä Suomi kansainvälistyisi.

Samoin kuin Virossa, pakkokielistäminen ei tule onnistumaan, kansan suuren enemmistön vapaudenkaipuun takia. Olen ollut hämmästynyt kun Suomen kansa ei ole vielä kaduilla osoittamassa mieltään pakkoruotsitusta vastaan, muualla maailmassa tällainen enemmistön alistaminen ei onnistuisi, ehkä jossain banaanivaltiossa.

5

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äimän Käki

      Muuten jotakuinkin asiaa, mutta pakko on esittää kysymys, että mihin Suomessa tarvitaan edes vapaaehtoista ruotsin opetusta? Ruotsi on suomalaisille täysin turha kieli, ja Suomessa on jo enemmän ruotsin osaajia kuin Suomi tulee ikinä tarvitsemaan, ja olematon "tarve" lisäksi kuihtuu kaiken aikaa.

      Koko ruotsin opetus on totaalista tuhlausta alusta loppuun. Se on vain hyvin naamioitu tapa suorittaa tulonsiirtoja suomalaisilta ruotsalaisille.

    • ikun slav dith ään p

      Kaikki aikanaan.

    • Hieman ristiriitaist

      Mihin Suomi tarvitsee "kansainvälisyyttä", kun persut haluavat irtautua sekä EU:sta että eurosta ja sulkea maamme rajat?
      Miksi persut vaativat pakkovenäjää suomalaislapsille, jos Virokin tunsi sen ikeenä?
      Jotenkin persut ei osaa päättää, mitä he oikeasti haluavat.

      • jokkex

        Kerro minulle, missä persut ovat vaatineet pakkovenäjää, niin saat satasen.


      • irsi

        Sinä se ristiriitainen pelle olet. Arvostelet euroon liittymisestä ja niin edelleen. Ainiin kaikki vaihtoehdothan on svekko psykon mielestä vääriä jos niiden valitsijana ja toteuttajana on suomenkielinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      238
      15173
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10136
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7099
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4796
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1616
    Aihe