Ylivelkaantunut kaveri

Vippihelvetti...

Terve!

Olisikohan kellään antaa vinkkejä miten voisin jeesata kaveria joka on taloudellisesti ajanut itsensä ongelmiin. Kaveri siis ottanut joustoluottoja ja jotain pikkulainoja sen verran että tällä hetkellä rahat ei riitä mihinkään ja menee enemmän kuin tulee. kohta 35-vuotias mies ja joutu muuttamaan pari vuotta sitten tapahtuneen avioeron jälkeen vanhempiensa luo asumaan kun ei rahat riittäisi edes vuokraan. Tienaa kuiten varastomiehenä bruttona 2150e kuussa. Se oli just käynyt pankissa ja yrittänyt saadaa lainat niputettua mutta ei ollut sopinut eli varmaan aika huonolla mallilla on asiat.

Ikävää katsoa vierestä kun ei oikein tiedä mitä sellasessa tilanteessa voi tehdä. itsellä kuitenkin pysynyt kohtuu hyvin hanskassa talousasiat...

6

541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos välität

      Jos välität kaveristasi niin paljon, niin mikset mene takaajaksi tai ota hänen puolestaan lainaa pankista?? Toki hänen pitää vakuuttaa sut, mut ei tolla jutulla oo hyvää loppua ellei kaveri saa jotain järkevää lainaa kasaan jolla maksa vipit ja muut hyvin korkolliset lainat..

    • Turmiolan Tommy

      Eiköhän taustalla ole muutakin kuin taloustaitojen puute. Viinaan ovat tainneet mennä rahat ja silloin ei kaverille vippaaminen auta. Järjestät vain itsesikin vaikeuksiin.

    • Se on vähän niin, että kun tuolla kaverillasi ei itselläänkään tunnu olevan halua hoitaa vastuullisesti elämäänsä, niin hankala sitä vastuullisuutta on ulkopuolelta tarjota.

    • asiat hoidossa

      Ei hätää sehän asuu jo vanhempien luona. Mamma keittää puuron ja pappa betalar. Tuo on kyllä ihan hyvä juttu, että jos vanhemmat ei ole osanneet kakaraansa kasvattaa hoitamaan raha-asioitaan niin saavat sitten hoitaa kakaransa itse, vaikka se olisi jo 50-60 vuotiaskin. Pitkää ikää vaan tuollaisille vanhemmille.

    • auta vaan

      Parhaiten autat kaveriasi olemalla tukena. Älä vaan lainaa rahaa äläkä takaa mitään. Siitä ei seuraa kuin entinen kaveruus. Hommaa velkaneuvojan puhelinnumero, jollei hänestä ole siihen. Ja sitten vahdit vieressä, että hän soittaa ja varaa ajan. Joillekin ihmisille uudet asiat on kovin vaikeita hoitaa. Silloin auttaa kun on tukea vieressä. Menet sitten vaikka hänen kanssaan sinne neuvontaakin, jos hän niin haluaa. Jos hän ei halua tehdä mitään asialle eikä halua myöskään tukeasi tässä asiassa, voinet sitten nukkua yösi rauhassa hänen asioidensa takia. Ja edelliselle vastaajalle tiedoksi, että ei kaikki synny samoin selviytymisedellytyksin.

    • rui rui

      Sinä nimin. auta vaan: näin on, kaikki eivät synny samoin selviytymisedellytyksin mutta kukaan ei synny valmiiksi pikavippi velkaisenakaan!!

      Jokainen näistä palstan valittajista on ihan itse ottanut sata vippiä ja sitten täällä ruikuttaa kun ei pysty maksamaan.
      Niin makaa kuin petaa. Yrittäkää tajuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4446
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3303
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1113
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1036
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      12
      1033
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe