Alkoholi+kitkeryys=hyvä olut?

5+2

Jälleen kerran asiantuntijat ovat puhuneet oluttestissä siihen suuntaan, että kitkerryys ja runsas alkoholipitoisuus tekevät oikean oluen (eilinen Hesari). Vahvoissa ja kuivankatkerissa oluissa kun heidän mukaansa on sitä "luonnetta".Suomalaiset olutasiantunijat tuntuvat kauttaaltaan olevan tätä mieltä vuosikymmenestä toiseen ja ilmeisesti maailmallakin asiaa pidetään kiveen hakattuna..
Itse olen täysin toista mieltä hyvästä oluesta. Siinä ei saa olla paljon alkoholia eikä se ei saa jättää suuhun kitkerää jalkimakua.
Tuntuu siltä, että nämä olutkerman kehumat olutlajit sopivat ruokien yhteyteen eikä niitä ole tarkoitustaan juoda kuin maksimissaan 1-3 pulloa kertaillalta. Ja sitten nukkumaan.

1

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OlutFriikki

      Kitkeryys ja katkeruus ovat kaksi eri asiaa. Hyvässä oluessa on humalan tuomaa katkeruutta, ei kitkeryyttä. Hyvää olutta ei voi määrittää katkeruuden, kitkeryyden tai alkoholipitoisuuden perusteella. Hyvä olut maistuu hyvälle, nimen omaan maistuu .... aika paha tätä on muuten selittää. Huonoimmat oluet eivät maistu juuri miltään eikä niitä ole tehty juuri mistään - tarkoitus saada aikaiseksi halpa, alkoholijuoma joka ei maistu pahalle ja jota voi juoda riittävästi tullakseen humalaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8123
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6369
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2440
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2430
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      42
      2204
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe