paranoidit eivät ole facebookissa lainkaan, estyneillä persoonilla on 10 kaveria, masentuneilla ja skitsoilla 50-100, kaksisuuntaisilla 200-400, narsisteilla 500, psykopaateilla 1000.
facebook kaverien määrä ja mielentila
tutkija-
7239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
käytätkö nuuskaa??homo??
Totta voi olla. Itse olen ex masentunut ja kavereita noin 100.
Entisillä koulukiusaajilla taas päälle 500, eli narskumittari hälyttää.
jännästi jokaiselle löytyy diagnoosi. Tutkijana toki tiedät. :p
Hauska juttu!
Hehe. Kuulostaa ihan hyviltä arvioilta. Itse kuulun ensimmäiseen ryhmään.
En tietenkään tarkoita ettäkö henkilö olisi skitso tai kaksisuuntainen jos kaverimäärä on tuota luokkaa. Mutta kaksisuuntaisuuden tuoma sosiaalinen pelottomuus saattaa hyvinkin tuoda kavereita noin paljon. Skitso taas eristäytyy joten kaverisuhteita ei paljon synny.
Tosin yli 500 kaveria keränneillä on kyllä aika varmasti jonkinasteista narsismia tai jopa psykopatiaa lähes aina.
Minä en edes ole liittynyt facebook nimiseen systeemiin. Ja kavereita tai tuttuja joihin otan yhteyttä on 3 tai 4. En oikein ole näitä kirjoittelijoita. Juttelen mielummin. Kasvokkain tai puhelimitse. Se on minulle helpompaa ja mukavampaa. Nämä sieltä löytyvät ns diak. sanat on uskomattomia. Huh huh.