kesäkukkien kastelu matkan ajaksi

kukkahullu....

Eli olen lähdössä kahdeksi viikoksi matkalle. Ja en ole saannut ketään kastelemaan ihania parvekekukkiani.

Minulla on parvekkeella iso betoninen parvekelaatikko, syvyydeltä 15cm. Laatikossa kasvaa orvokkeja ja riippa petunioita ja ne kukkivta tällä hetkellä todella mahtavasti! Kastella ei ole tarvinnut kuin ehkä joka kolmas päivä, vaikka on ollut tällaiset helteet. Parvekkeelle paistaa aurinko 12 asti ja loppu päivä on varjossa. Parvekelaatikkoa ei saa siirretyä varjoon, koska se painaa niin paljon ja riippapetuniatkin roikkuvat jo niin pitkinä ettei sitä saisi siitä pois muutenkaan.
Parvekelaatikon pohjassa ei ole reikiä.

Eli onko kellään mitään vinkkejä miten kukat selviytyisivät parin viikon poissaolostani.

4

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kastelija

      Hommaa iso vesiastia. Sen jälkeen menet puutarhaliikkeeseen josta ostat puuvillanyörejä jotka on pujotettu muoviseen putkeen. Nyörin toinen pää vesiastian pohjalle ja toinen pää kukka-astiaan. Nyöri imee veden vähän kerrallaan ja tuo veden putkea pitkin ruukkuun. Pidä vaan huoli että nyöri saa imettyä sen viimeisenkin vesitipan, eli laita se todellakin pohjalle. En tiedä systeemin nimeä mutta jos selostat toimintatavan niin osaavat varmaan antaa oikean tuotteen.

    • tihkuu tihkuu
    • Eläkeläinen kerrosta

      Eikö noita löydy valmiina, oranssin värisiä "tratteja" jotka kierretään pulloon korkin tilalle ja pullo sitten pystyyn kukkaruukkuun kastelemaan. Kartion kärki leikataan sopivalta kohtaa poikki, niin vettä alkaa tiputtamaan. Meille noita ostettiin muistaakseni Kodin Terrasta mutta tuolla ne ovat kaapin hyllyllä odottamassa käyttöään.

    • puuta heinää

      Kipase puutarhakauppaan tai markettiin ja kysäse myyjältä Blumat- ruukkukastelijaa. Kastelija pitää kukkalaatikkosi mullan sopivan kosteana usean päivän ajan, kunhan vesisäiliö on riittävän suuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      421
      6015
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      113
      3388
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      64
      2339
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      1023
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1005
    7. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      993
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      60
      990
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      892
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      889
    Aihe