Eli olen lähdössä kahdeksi viikoksi matkalle. Ja en ole saannut ketään kastelemaan ihania parvekekukkiani.
Minulla on parvekkeella iso betoninen parvekelaatikko, syvyydeltä 15cm. Laatikossa kasvaa orvokkeja ja riippa petunioita ja ne kukkivta tällä hetkellä todella mahtavasti! Kastella ei ole tarvinnut kuin ehkä joka kolmas päivä, vaikka on ollut tällaiset helteet. Parvekkeelle paistaa aurinko 12 asti ja loppu päivä on varjossa. Parvekelaatikkoa ei saa siirretyä varjoon, koska se painaa niin paljon ja riippapetuniatkin roikkuvat jo niin pitkinä ettei sitä saisi siitä pois muutenkaan.
Parvekelaatikon pohjassa ei ole reikiä.
Eli onko kellään mitään vinkkejä miten kukat selviytyisivät parin viikon poissaolostani.
kesäkukkien kastelu matkan ajaksi
4
1114
Vastaukset
- Kastelija
Hommaa iso vesiastia. Sen jälkeen menet puutarhaliikkeeseen josta ostat puuvillanyörejä jotka on pujotettu muoviseen putkeen. Nyörin toinen pää vesiastian pohjalle ja toinen pää kukka-astiaan. Nyöri imee veden vähän kerrallaan ja tuo veden putkea pitkin ruukkuun. Pidä vaan huoli että nyöri saa imettyä sen viimeisenkin vesitipan, eli laita se todellakin pohjalle. En tiedä systeemin nimeä mutta jos selostat toimintatavan niin osaavat varmaan antaa oikean tuotteen.
- tihkuu tihkuu
http://www.karjalainen.fi/karjalainen/Teemat/kastelukiteet_pelastavat_loman_3418883.html
lippo=muovitetut puuvillanarut
http://www.hs.fi/artikkeli/Näin pidät kasvit hengissä lomien yli/1135258338334 - Eläkeläinen kerrosta
Eikö noita löydy valmiina, oranssin värisiä "tratteja" jotka kierretään pulloon korkin tilalle ja pullo sitten pystyyn kukkaruukkuun kastelemaan. Kartion kärki leikataan sopivalta kohtaa poikki, niin vettä alkaa tiputtamaan. Meille noita ostettiin muistaakseni Kodin Terrasta mutta tuolla ne ovat kaapin hyllyllä odottamassa käyttöään.
- puuta heinää
Kipase puutarhakauppaan tai markettiin ja kysäse myyjältä Blumat- ruukkukastelijaa. Kastelija pitää kukkalaatikkosi mullan sopivan kosteana usean päivän ajan, kunhan vesisäiliö on riittävän suuri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938088
- 403882
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241360
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321193Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311099Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11925Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29787