"Kataisella oli myös yksi tiukka ehto jokaisessa harkitus hallituskokoonpanossa.
–Joka kokoonpanossa piti olla RKP mukana, ilman sitä ei syntyisi hallitusta"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/113016-kova-vaite-tata-katainen-todella-tarjosi-soinille
Kataisen ehdoton vaatimus: RKP mukaan
8
125
Vastaukset
- 95 - 5
Ikelle on tarjolla kaksi vuotta, mitä Suomessa annetaan maanpetturuudesta...?
- Äimän Käki
"Joka [Kataisen] kokoonpanossa piti olla RKP mukana, ilman sitä ei syntyisi hallitusta"
Tämähän oli tiedossa jo etukäteen. Kokoomuksen rahoituspohja lepää täysin ruotsalaisten kukkaron päällä. Sen vuoksi kokoomus ei ikinä pääse irti pakostaan tukea ruotsalaisten etuoikeuksia, äänestivätpä sen nuoriso/jugend-osastot mitä tahansa pakkoruotsista. Rkp on onnistunut myös soluttamaan kokoomuksen sisältäkin päin: esim. Jan Vapaavuori, Kimmo Sasi ja Alexander Stubb ovat ilmiselviä rkp:n etäpesäkkeitä. "Kokoomuksen rahoituspohja lepää täysin ruotsalaisten kukkaron päällä."
Höpö, höpö mutta sen sijaan Kokoomus ja RKP ovat ideologioiltaan läheisimmät puolueet joten kaipa se on luonnollista että Katainen haluaa RKP:n mukaan.
Enemmistöhallitustahan siellä Säätytalolla yritetään saada aikaan.
"You scratch my back, I'll scratch yours."- blundetto harris
Voi pyhä yksinkertaisuus! Ja RKP:kö on välttämätöntä saada mukaan jotta enemmistöhallitus muodostuu. HA!
Kaksi Isänmaatonta puoluetta.. Molemmille vain maallinen mammona on tärkeä juttu.. Varsinkin RKP olemattomalla kannatuksella saa suhteettoman paljon vahinkoa Suomalaisessa yhteiskunnassa!!
Miksi kukaan ei kerro kuinka paljon tämä idioottimainen kaksikielisyys maksaa veronmaksajille??- 95 - 5
Se Karpela-vapaavuori on kanssa yksi huippu.
Korkealta putoaminen sattuu enemmän,
maton reunalta vähemmän.
Kertoo paljon "kykypuolueesta" vai sanotaanko kyykkypuolueesta,jos tämän tason vahingossa äänestetty valitaan ministeriksi. - Homettako?
Puhuvat kylillä, että surut ovat selittäneet Kataiselle, että he haluavat sivistää suomalaisia vielä enemmän. Ruåtsi tulee pakolliseksi ensimmäisestä luokasta lähtien ja suomea aletaan lukemaan vasta kolmannella luokalla. Koska suomea oppii kotonakin. Katainen oli änkyttänyt huhujen mukaan muutaman kerran "mutta, mutta", mutta muutaman muttan jälkeen olivat ajatuskuviot selvenneet, kun samantien oli keskusteltu euroista ja pankkitileistä. Tuleva perustuslakivaliokunta miehitetään pelkillä ruotsinmielisillä. Ja puheenjohtajaksi kaavaillaan sahuri Hakkaraista. Hänelle on luvattu uusi kiiltävä saha ja 1000 tolppaa kaadettavaksi. Tolppien kaatamisen aikana hoitaa puheenjohtajuutta mestari Lipponen. Ansioitunut Freudenthal-mitalin saaja.
- Vaaliyön keskustelu!
Nyt tiedetään, mitä Katainen ja Wallin keskustelivat heti vaaliyönä.
Katainen siis lupasi Wallinille, että hallituspaikka on varma.
Hallitusneuvottelut olivat siis suurelta osalta teatteria ja on vieläkin.
Todella törkeätä demokratian halveeraamista.
Mutta päämedia vain on hiljaa tai jopa kiittelee meininkiä.
Kansa kapinaan vaputensa puolesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631241Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.86676- 53644
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt36564Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot118520Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513