Kataisen ehdoton vaatimus: RKP mukaan

kokoomus-rkp

8

128

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 95 - 5

      Ikelle on tarjolla kaksi vuotta, mitä Suomessa annetaan maanpetturuudesta...?

    • Äimän Käki

      "Joka [Kataisen] kokoonpanossa piti olla RKP mukana, ilman sitä ei syntyisi hallitusta"

      Tämähän oli tiedossa jo etukäteen. Kokoomuksen rahoituspohja lepää täysin ruotsalaisten kukkaron päällä. Sen vuoksi kokoomus ei ikinä pääse irti pakostaan tukea ruotsalaisten etuoikeuksia, äänestivätpä sen nuoriso/jugend-osastot mitä tahansa pakkoruotsista. Rkp on onnistunut myös soluttamaan kokoomuksen sisältäkin päin: esim. Jan Vapaavuori, Kimmo Sasi ja Alexander Stubb ovat ilmiselviä rkp:n etäpesäkkeitä.

    • "Kokoomuksen rahoituspohja lepää täysin ruotsalaisten kukkaron päällä."

      Höpö, höpö mutta sen sijaan Kokoomus ja RKP ovat ideologioiltaan läheisimmät puolueet joten kaipa se on luonnollista että Katainen haluaa RKP:n mukaan.
      Enemmistöhallitustahan siellä Säätytalolla yritetään saada aikaan.

      "You scratch my back, I'll scratch yours."

      • blundetto harris

        Voi pyhä yksinkertaisuus! Ja RKP:kö on välttämätöntä saada mukaan jotta enemmistöhallitus muodostuu. HA!


    • Kaksi Isänmaatonta puoluetta.. Molemmille vain maallinen mammona on tärkeä juttu.. Varsinkin RKP olemattomalla kannatuksella saa suhteettoman paljon vahinkoa Suomalaisessa yhteiskunnassa!!
      Miksi kukaan ei kerro kuinka paljon tämä idioottimainen kaksikielisyys maksaa veronmaksajille??

    • 95 - 5

      Se Karpela-vapaavuori on kanssa yksi huippu.

      Korkealta putoaminen sattuu enemmän,
      maton reunalta vähemmän.

      Kertoo paljon "kykypuolueesta" vai sanotaanko kyykkypuolueesta,jos tämän tason vahingossa äänestetty valitaan ministeriksi.

    • Homettako?

      Puhuvat kylillä, että surut ovat selittäneet Kataiselle, että he haluavat sivistää suomalaisia vielä enemmän. Ruåtsi tulee pakolliseksi ensimmäisestä luokasta lähtien ja suomea aletaan lukemaan vasta kolmannella luokalla. Koska suomea oppii kotonakin. Katainen oli änkyttänyt huhujen mukaan muutaman kerran "mutta, mutta", mutta muutaman muttan jälkeen olivat ajatuskuviot selvenneet, kun samantien oli keskusteltu euroista ja pankkitileistä. Tuleva perustuslakivaliokunta miehitetään pelkillä ruotsinmielisillä. Ja puheenjohtajaksi kaavaillaan sahuri Hakkaraista. Hänelle on luvattu uusi kiiltävä saha ja 1000 tolppaa kaadettavaksi. Tolppien kaatamisen aikana hoitaa puheenjohtajuutta mestari Lipponen. Ansioitunut Freudenthal-mitalin saaja.

    • Vaaliyön keskustelu!

      Nyt tiedetään, mitä Katainen ja Wallin keskustelivat heti vaaliyönä.

      Katainen siis lupasi Wallinille, että hallituspaikka on varma.

      Hallitusneuvottelut olivat siis suurelta osalta teatteria ja on vieläkin.

      Todella törkeätä demokratian halveeraamista.

      Mutta päämedia vain on hiljaa tai jopa kiittelee meininkiä.

      Kansa kapinaan vaputensa puolesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2017
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe