Eikö leipomon tarvi antaa asiakkaalle kuittia, muuta kuin pyytämällä ?
Leipomo
6
367
Vastaukset
- kiva tietää
Eikö kukaan tiedä ?
- rehellistä bisnestä
Totta kai pitää antaa kuitti ja vielä ilman pyytämättä,muuten on kysymyksessä mitä ilmeisimmin veronkirto, että muistakaahan hyvät ihmiset pyytää kuitti niin pulla puodissa kuin parturiltakin.
- Verot muillekin
Juuri näin.Näin sen pitäisi olla.Vaan mikä on käytäntö.
- Kuittia ei ole pakko
"Mikään laki ei määrää kauppiasta antamaan asiakkaalle kuittia – ei lahjakortilla tehdystä ostoksesta eikä muistakaan, selvittää lakimies Gunveig Planting-Visa Kuluttajavirastosta. Kuitenkin kauppiaat yleensä noudattavat hyvää kauppatapaa. Siihen kuuluu, että kuitti annetaan, varsinkin jos asiakas sitä pyytää, lakimies jatkaa."
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/2360- Visa/Visa
Pitää maksaa pankkikortilla tai luottokortilla. Siitä saa aina kuitin ja isommissa kaupoissa laskunkin erittelyineen.
- Verot
Oletteko nähneet missä voi maksaa kuitilla tai pkortilla.Kreikan meininki ,jotta ei tarttis maksaa Suomalaisen hyvinvoinnin puolesta. Vapaamatkustajia löytyy aina.Näin se menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062491Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928