Pitääkö paikkansa

Pitääkö paikkansa huhu, jonka mukaan weha on lähtenyt kävelemään vl-herätysliikkeestä poispäin ?
3205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuuli puhaltaa nyt toiselle päin, mutta älä luulekaan etteikö Weha palaisi entistä kiivaampana.

Tuuliviiri mikä tuuliviiri

Äänestä

Weha on minusta ja nyt korostan vain omaa mielipidettäni aina ollut tyypillinen esimerkki minulle siitä, että ihminen, joka on jossain mielessä epävarma omasta uskostaan ja vakaumuksestaan, yrittää voimakkain ja itsevarmoin sanoin ja keinoin omalla todisteluillaan ja kirjoituksillaan näillä VAHVISTAA NIMENOMAAN OMAA USKOAAN kuin toisten uskon vakaumusta. Koko ajan wehan kirjoitusten rivien välistä oli havaittavissa ja luettavissa tietynlaista epävarmuutta niin omaan vakaumukseen kuin tähän vanhoillislestadiolaisuuden uskon ymmärrykseen. Mutta toivotan wehalle TODELLA kaikkea hyvää ja JUMALAN SIUNAUSTA HÄNEN KOKO ELÄMÄÄNSÄ! Minulle weha oli kuin pieni lapsi, joka halusi suojaan ARMON AURINKOON! Anteeksi, jos olen loukannut!

Äänestä

Pienet lapset voivat joskus olla todella julmia lapsellisuuttaan, mutta aikuisen ihmisen on itse vastattava uskomuksistaan, niiden seurauksista ja teoistaan myös.
Voi olla julmaa herätä siihen todellisuuteen että on pettänyt itseään. Ja samalla myös loukannut muita.
Mutta parempaa on luvassa kun tämän kivun kohtaa ja pääsee siitä yli. Armo on totta myös tähän syyllisyyteen. Armoa seuraa vapaa ja avoin mieli. Oikeasti avoin ja rohkea.
Pois kurkkua kuristava ahdistus, tuomitseminen, armottomuus ja rakkaudettomuus.

"Muistan värin taivaan, sillä päätä vaivaan...." (Eput)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toivottavasti kirjoitti:

Pitääkö paikkansa huhu, jonka mukaan weha on lähtenyt kävelemään vl-herätysliikkeestä poispäin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu