Varokaa pyöräilijät hakkaavaa mummua!

Ihme touhua??!!

Kävelykepillä pyöräilijöitä huitova häiriintynyt mummu terrorisoi keskustan pyöräteillä ajelevia. Huutelee, että, "koska tästä muka on pyörätie tehty"?Tänään viimeksi Puutarhakadulla olevalla pyörien ajouralla. Sehän on ollut vasta 10 vuotta pyörätienä, joten eihän muori voinut tietää? Joka kesä tämä toistuu erilaisina variaatioina, mutta miksi?? Jalkakäytävällä ajosta ei ollut nytkään kysymys.

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivotko narikassa???

      >>Tuttu juttu. Poliisi voisi hyvin sakottaa pyörätiellä kävelijöitä, koska nämä ovat aina tien tukkona välinpitämättömyyttään. Eikö kävelijät ymmärrä mitä polkupyörän kuva asfaltissa tarkoittaa?

      • Hemulikemuli

        Haastatko riitaa? Pyöräilijäkö se on katujen kingi jota kaikkien pitää väistää? Pyöräilijätkö itse ei koskaan riko mitään sääntöjä? Sakotettavaa riittäisi varmaan silläkin puolella.

        Tarkoitan tällä sitä, että ei aina pidä vaatia vain omia oikeuksiaan vaan toimia sovussa muiden kulkijoiden kanssa.

        Jätetään ehkä se mummeli sivuun asiasta, lienee erään sortin sekopää.


    • Vasta muuttanut

      En ole täällä montaa viikkoa ehtinyt asua, mutta olen kyllä voinut todeta tamperelaisten asennevamman pyöräilijöitä kohtaan jo tässä ajassa.
      Joka kerta olen kyllä varmistanut, että kyseessä on pyörätie. Silti eräälläkin kerralla vastaan kävelevä nainen minut huomattuaan siirtyi varte vasten tukkimaan reittini.

      Taitaa muutenkin olla ihan yleinen ilmiö täällä päin tämä pyöräilijöiden häiritseminen?

      No, koetan suosia mahdollisimman paljon autoteitä. Sakot vaan tulee siitäkin, jos vieressä kulkisi pyörätie..

      • Lakia on muutettava!

        Kaikille on jaettava tasaiset lähtökohdat katusotaan lähtiessä!! Jokainen kulkija saa mellakkakypärän ja miesten mustan sateenvarjon, joilla voidaan sitten läimiä toisiamme.
        Vaihtoehtoisesti voidaan myös vain tehdä selväksi, ettei kukaan yksin omista katuja, eikä näin ollen voi sanella miten siellä tulee kulkea?
        Tapellaanko, vai tehdäänkö sopimus?
        :DDDD

        Pyöräilijöitäkin on siedettävä katukuvassa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe