mopot/mopoautot/skootterit

Ensio itkunen

Onko helle pehmittänyt teinien aivoja niin että kaikki itsesuojeluvaisto on kadonnut?!

Edelläni ajoi valkoinen mopoauto ja aivan sen puskurissa kiinni vierekkäin kaksi teinipimpparellaa skoottereillaan.Kädet huitoi ilmassa kun teinixit keskustelivat ajon aikana eturenkaiden ollessa 10cm päässä mopoauton puskurista. Mitä jos mopoauto joutuu tekemään äkkijarrutuksen? Tulee varmasti tikkejä jonnekin.

Liikennesääntöjen mukaan pitäisi ryhmittyä oikeaan reunaan, ei ajaa vierekkäin, vaaratilanteiden välttämiseksi ja antaakseen nopeammalle tietä.

Tämä porukka saapui harmaalinnan valoristeykseen, ja punaiset pätkähti päälle.Valkoinen mopoauto veti suoraan päin punaisia ja toinen skootteriritsa perässä, yksi vain hidasti.
Samalla tämä skootteriritsa joka jo meni, viuhtoi toiselle että tule sinäkin, ja se tyhmähän lähti sieltä vielä.

Oli siinä ja tässä ettei teinix siirtynyt taivaaseen kun oikealta tuleva harmaa henkilöauto joutui jarruttamaan ritsan takia.

Samanlaista välinpitämättömyyttä on jatkuvasti nähtävissä.Olisi pitänyt ottaa videolle ja antaa poliisille tai pistää youtubeen.

Punainen mopoautoilija paskat välitti stopmerkistä vaan veti suoriksi risteyksen yli vaan.

Sukisuki pv 50 mopoilija tuijotti kiukkuisesti autoilijaa joka ohitti hänet, samalla kurvaillen sillä alivälitetyllä paskalla keskellä tietä.
Eikö järki sano ettei niillä ajella keskellä tietä vaan RYHMITTÄYDYTÄÄN SINNE AJORADAN OIKEAAN REUNAAN?

Onko joku ihme että saa lehdistä lukea kuolinuutisia kun teinit ei osaa minkäänlaisia liikennesääntöjä?

En kirjoita tätä vittuillakseni, en vain halua olla se joka vahingossa ajaa teinin taivaaseen kun yhtäkkiä tullaan stopmerkin takaa eteen tms.

Nuoriso, jos sopii, noudattakaa niitä liikennesääntöjä ihan oman turvallisuutenne takia.

Kiitos.

5

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moppeilia

      On kyllä ihan tota kun sanot että nuoriso ajele miten sattuu, kaveripiirissänikin on paljon tällaisia ihmisiä. Ja sen kyllä huomaa kun kaksi kaveriani on hajottanut jo mopoauonsa, silkka omaa tyhmyyttään, ja yhdellä kaverillani on jo kolmas mopoauto ja hänkin on ajellut vasta vuoden.
      Itsellänkin on mopoauto, joka nyt odottelee uutta takapuskuria, kun peerääni ajoi skoottri.
      Joten olen sama mielä että nuorison pitäisi opetella vähän katsomaan miten ajaa.

    • Juu semmosii mekin oltiin teininä ja teinit meitä ennen. Kaahattiin pitkin Ulvilan raittii viritetyillä PeeVeillä ja hauskaa oli. Toivottavasti myös tulevat sukupolvet osaa ottaa ilon irti nuoruudesta ja koheltaa pää kainalossa niin kauan kun voi.

    • vapaa kasvatus

      Toivottavasti pimppermanninen ei saa koskaan lapsia.Sen lapset olis jatkuvassa vaarassa kun pimpper ei osaa katsoa niiden perään, vaan saavat tehdä mitä huvittaa.

    • ei armoa

      Itse ajan aina päin, jos skootteri tai mopoauto tekee virheen tai ajaa liikennesääntöjen vastaisesti.

      • armoako

        Onneksi tuollaisia kateellisia ei pystytä siittämään kuin muutama tähän maailmaan prosentuaalisesti ajatellen,olisi kanssaihmisillä yhtä tuskaista elämä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      97
      1298
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      37
      1295
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      286
      1135
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      107
      1055
    5. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      992
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      18
      966
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      13
      938
    8. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      53
      932
    9. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      16
      811
    10. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      162
      808
    Aihe