Aivokasvaimen oireita?

Elikkäs on ollut seuraavanlaisia oireita:
Huimausta Silloin kun yrittää nukkua, Elohiiriä, kylmiä väristyksiä (ja niiden vastakohtia), tinnitusta, sydämentykytystä, sekä pienehköä jatkuvaa väsymystä. ei minkäänlaista kipua tms. Olisko mahdollista että olis aevokasvaain?
lääkäriajat on kyllä varattu. Oon huolehtinu vuorotellen kilpirauhasen vajaa/liikatoiminnasta, diabeteksesta ja nyt mietin aivokasvaimen mahdollisuutta.
9214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei kyllä kuulosta vakavalta,

Äänestä

kuulostaa, jos ottaa huomioon kuinka nopeasti noi on ilmaantunu

Äänestä

millon ilmaantui? yleensä olisi jo päänsärkyä myös jos noin paljon oireitakin.

Äänestä

ihan viikon sisällä yksitellen tullu... mitään särkyjä ei kumma kyllä ole, siksi ihmetyttää että mikä hitto tää voi olla.

Äänestä

Se voidaan hoitaa asentohoidolla (välikorvassa irronnut jotain ja s on mennyt taspainolimen päälle- mulla on nyt)tai sitten se om Menierinn tauti.Joo olen mäkin väsynyt. Kai sitä väsyy, kun ei pysy kunnolla pystyssä. Kiropraktikot voi autta ka ehdotuksessa. Korva, nenä, silmä spesialisti taas siinä toisessa.

Äänestä

Ei kannata ensimmäiseksi pelätä syöpää, ainakaan kun on tuollaiset oireet. Se voi olla melkein mitä muuta tahansa.

Äänestä

Arvelisin kokemukseni perusteella, että sinua saattaisi vaivata, huom! SAATTAISI vaivata, raudanpuute ja ehkä hyvänlaatuinen asentohuimaus, joka korjaantuu asentohoidolla.

Mutta melkeinpä sanoisin olevani ihan varma, ettei sinulla ole aivokasvainta! Sillä minulta itseltäni on leikattu aivokasvain vuonna 2004 ja kiitos hyvän hoidon olen nyt muutoin terve, ainoastaan epilepsia jäi sairauden seurauksena. Ja sekin on nyt pysynyt lääkehoidolla kohtauksettomana..

Ennen leikkausta oireena oli erittäin kova päänsärky, välillä vietiin ambulanssilla sairaalaan. Ensimmäinen diagnoosi oli erittäin voimakas migreenikohtaus. Sitten alkoi tulla epileptisiä kohtauksia ja tajunnanmenetyksiä, ja sitten kun tehtiin magneettikuvaus selvisi todellinen syy. Söin ennen leikkausta todella voimakkaita kipulääkkeitä ja olikin sitten ihmeellistä, kun leikkauksen jälkeen parin päivän kuluttua ei ollut mitään kipuja. Sinne päänsäryt jäivät. Ja aivokasvaimiakin on hyvänlaatuisia, ettei välttämättä ole heti syöpää.

Äänestä

ptjooh, kiitos kaikille. raundanpuute se ei ole (hemoglobiini "liian" hyvä)
lääkärissä alotettiin vaa täydellisellä verenkuvalla ja sydänfilmillä. kait tähä joku syy löytyy.

Äänestä

yhtä juttua kysyisin vielä. Tuo huimaus on suurin oire, tulee lähes aina kun menee nukkumaan (laittaa silmät kiinni ja rentoutuu), ja lakkaa kun avaa silmät. asentohuimausta se ei ole (tulee asennosta riippumatta). mikä voi olla syynä? voiko se olla silmäperäistä (esim.silmät menee kieroon nukkuessa tai jtn.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jelppikääs kirjoitti:

Elikkäs on ollut seuraavanlaisia oireita:
Huimausta Silloin kun yrittää nukkua, Elohiiriä, kylmiä väristyksiä (ja niiden vastakohtia), tinnitusta, sydämentykytystä, sekä pienehköä jatkuvaa väsymystä. ei minkäänlaista kipua tms. Olisko mahdollista että olis aevokasvaain?
lääkäriajat on kyllä varattu. Oon huolehtinu vuorotellen kilpirauhasen vajaa/liikatoiminnasta, diabeteksesta ja nyt mietin aivokasvaimen mahdollisuutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu