LIHOMINEN? MISTÄ JOHTUU?

Mitäs mieltä olette siitä, että monissa psyke -lääkkeiden haitoissa mainitaan lihominen?

Mistä se johtuu?

- hidastunut aineenvaihdunta?
- liikunnan puute; ei huvita; väsyttää?
- lisääntynyt ruokahalu (syö enemmän kuin enemmän lääkityksen aloittamista)?
- tekee jatkuvasti mieli jotain naposteltavaa tms?
4219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei mikään pikku pilleri lihota.

Syö terveellisesti ja liikkuu säännöllisesti.

Käsittämätöntä noiden tuoteselostusten haittavaikutukset.

Ne vaan antaa luvan syödä kuin "sika".

Näin on.

Äänestä

Oikeastaan kaikki nuo mainitsemasi seikat vaikuttavat asiaan. Usein lääke kuin lääke kerää nestettä jonkin verran (n. 0,5kg-2kg heitolla). Mutta ongelman ydin on useinmiten nimenomaan liikunnanpuute, väsymys ja ruokahalun lisääntyminen. Jotkut lääkkeet poistavat ikään kuin kylläisyyden tunteen, jolloin saattaa syödä helposti enemmän kuin olisi tarvis.

Suosittelen pitämään ruokapäiväkirjaa jos huomaat, että kiloja alkaa kertymään. Asiasta kannattaa myös jutella lääkärin kanssa.

Joissakin lääkkeissä on myös päinvastainen sivuvaikutus, eli ruokahalun katoaminen ja painonlasku.

Sivuoireet yms. ovat aina henk. kohtaisia. Sama lääke kahdella eri ihmisellä voi aiheuttaa ihan eri sivuoireet. Eli mitään yleispätevää ohjetta en osaa antaa. Tuoteselosteeseen kirjatut oireet ovatkin laajamittaisella otannalla havaittuja oikeita eri ihmisillä. Hyvällä tuurilla et saa niistä yhtään.

Itselläni on esim. säännöllinen psyykelääkitys ollut viimeiset 5 vuotta. ja ko. lääkkeen selostuksessa mainittiin juuri tuo lihoaminen ensimmäisenä. Omat mittani ovat pysyneet kuitenkin koko ajan normeina. (160 cm/48kg)

Äänestä
  • Kiitos!

    Äänestä

Otan iltaisin 75 - 100 mg Ketipinoria. Puoli tuntia tai tunti sen jälkeen kylläisyyden tunne häviää ja alan syödä ja syödä ja syödä...

Voihan olla, että syy on muuallakin, mutta kummasti nuo asiat kulkevat käsi kädessä. Jos lääkkeen ottoaika muuttuu, muuttuu myös syömisen aika. Muiden lääkkeideni en ole huomannut aiheuttavan samanlaista reaktiota.

Jos noinkin pienellä annostuksella on noin selkeä syy-yhteys syömiseen, voin vain kuvitella miten lääke vaikuttaa isommilla annoksilla... :(

Lääkäri sanoi, että tällä(kin) lääkkeellä ja annostuksella on vaikea pudottaa painoa, olisi hyvä kun painon saisi edes pidettyä paikallaan.

Aloitin nyt kuitenkin tiukan laihdutuskuurin tavoitteena laihtua 40 kg. Yritän selättää kilot ja sairauden tahdonvoimalla ja sisulla. Pari viikkoa takana ja -4 kg.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuoteseloste? kirjoitti:

Mitäs mieltä olette siitä, että monissa psyke -lääkkeiden haitoissa mainitaan lihominen?

Mistä se johtuu?

- hidastunut aineenvaihdunta?
- liikunnan puute; ei huvita; väsyttää?
- lisääntynyt ruokahalu (syö enemmän kuin enemmän lääkityksen aloittamista)?
- tekee jatkuvasti mieli jotain naposteltavaa tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu