MTV3 Pientä pintaremonttin on huijausta

ärsyyntnyt

Ohjelmassa tehtävien pintaremonttien budjetit ovat naurettavien pieniä suhteessa toteutuksiin. Esim. Turkulaisen huoneiston remonttibudjetilla 3000e saatiin keittiöön uudet kodinkoneet, kalusteet, putkityöt, sähkötyöt, maalaukset tapetoinnit ym.

Ohjelma on puhdasta huijausta sillä 3000e budjetilla ei moista tehdä varsinkin, jos käyetään ulkopuolista työvoimaa. 3000e ei riitä edet tarvikkeisiin.

Miksi MTV3 onjelma ei kerro todellisia kustannuksia. Miksi uskotella remonttien toteuttamisen olevan mahdollisia älyttömän pienilla summilla jos todelliset kustannukset ovat 2-3 kertaisia.

Ketä ohjelma oikein palvelee?

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _**_

      Se palvelee näitä itkijöitä jotka haluu teettää kaiken ilmaiseksi.
      Sitten kun lyödään lasku kouraan ni alkaa selitys et miksi työ maksaa kun ei se mitään maksa ohjelmissakaan tai miksi kestää kun ohjelmissa tulee valmista käden käänteessä.

    • Ihan totta

      Jos vaikka kaksioon teetetään kevyt pintaremontti tyyliin: sisiustussuunnittelija suunnittelee ja tilaa tavaran kalusteet, remppafirma maalaa suurimman osan seinistä ja laittaa uuden lattian. Lisäksi fiksataan keittiö ja ph, 3000 e on tosiaan reilusti alimitoitettu. Taitaisi jo pelkästään remppa-/sisustussuunnitelma maksaa tuon 3000 e.

      Mutta...

      Ilmeisesti tässä lasketaan ainoastaan materiaalien ja kalusteiden osuus ja siinäkin käytännössä budjettia joudutaan venyttämään.

      Sitten kun välittäjä ilmoittaa uuden pyyntihinnan joka on vaikka 7000 e enemmän kuin alkuperäinen arvio, saattaa se jäädä vielä reippaasti alle todellisten kustannusten.

      • äly hoi, älä jätä

        Ihmetellyt olen minäkin noita hintoja. Ei edes materiaaleja pysty hankkimaan ilmoitettuihin hintoihin, puhumattakaan remppamiehelle maksettavasta palkasta.

        Muutenkin ohjelmissa näytetyissä kohteissa esim. keittiörempan jälkeen ennen remppaa olevat kalusteet ovat näyttäneet paremmilta kuin uusitut.
        Mielestäni monessa tapauksessa hukkaan heitettyä rahaa.

        Keittiökalusteissa muotivillitykset vaihtuvat vuosittain, joten ei ole järkevää ryhtyä joka hullutukseen mukaan. Esim. tiilipintojen esiin raapiminen, ym rustiikkista, joka tehdään jälkikäteen normaaleihin asuntoihin.


    • PimeetäTelkkarissa

      Onkohan noissa hinnoissa Alv,23% ? Ja muut verot ynnä kulut ?
      Kotitalokevennys varmaan on huomattu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe