Eiry, paha piikki rkp:n persauksisssa

Äimän Käki

Eiry, tuo urheiden suomalaisten (ei siis ruotsalaisten) sotaveteraanien kotisivusto näyttää olevan rkp:lle ja sen takapirulle Suomi24:lle tosi arka paikka. Ei ollut ensimmäinen kerta, kun viittaukset Eiryn erinomaisiin kotisivuihin poistettiin vikkaassa tahdissa tältä pakkoruotsittajien omistamalta palstalta. Ensin niitä koitettiin vaih´vihkaa tiputtaa taaemmille sivuille ja poistaa vasta sitten, mutta kummasti juttu aina vain pomppasi takaisin ekalle sivulle.

Eiry on mitä parasta kesälukemista kaikille ruotsalaisten kieroudesta ja kielipolitiikasta yleensäkin kiinnostuneille. Sieltä löytyy parhaat syyt sille, miksi SUOMESSA EI PIDÄ OPETTAA RUOTSIA OLLENKAAN, JA MIKSI RUOTSALAISILLE EI PIDÄ ANTAA MITÄÄN ETUOIKEUKSIA!

Syy on se, että ruotsalaiset eivät ole ansainneet mitään etuuksia, vaan pikemminkin päinvastoin! Lue, kauhistu, ja ihmettele ruotsalaisten "urotekoja", ja funtsaa seuraavissa vaaleissa toisenkin kerran, kannattaako minkään puolueen pakkoruotsittajia enää äänestää eduskuntaa, kunnanvaltuustoon tai EU:hun. Kas tässä, vassokuu:

http://www.sci.fi/~eiry/

4

300

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lueskelija .

      Eiryläiset ottivat nokkiinsa, kun ruotsalaiset alkoivat vääristellä sotahistoriaa ja väittivät pelastaneensa Suomen venäläisiltä. Eiryläiset kaatoivat hurrrien niskaan täyslaidallisen karmaisevaa totuutta!!

    • Mapinpuhdistaja

      Eiryläisiä alkoimyös ihmetyttää se, että eivätkö he olekaan suomalaisia, kun eivät osaa ruotsia, joka Henrik Laxin ja Hesarin mielestä kuuluu suomalaisuuteen. Niinpä he lähettivät valtioneuvostolle seuraavan kirjeen:

      Valtioneuvostolle

      Kansanedustaja Mikko Elo on tehnyt aloitteen ruotsin kielen pakollisen opiskelun poistamiseksi Suomen koulujärjestelmästä. Toinen kansanedustaja Henrik Lax on määritellyt suomalaisuutta Helsingin Sanomissa maamme itsenäisyyspäivänä 6.12.1995. Sen mukaan ruotsin kieli kuuluu jokaisen suomalaisen yleissivistykseen ja identiteettiin. Nyt siis tiedämme, että emme ole sivistyneitä. Kukaan allekirjoittaneista ei osaa ruotsia. Mutta raskaammin koskee tieto siitä, että emme ole suomalaisia, koska suomalaiseen identiteettiin kuuluvaa ruotsin kieltä me emme ymmärrä emmekä osaa puhua. Meille sotaveteraaneille on arvokasta tietää, pitääkö nykyinen valtiovalta meitä suomalaisina.

      Euroopan Unionin myötä suurten kielten taito korostuu. Siksi pidämme tärkeänä, että nuoremme voisivat tuntea olevansa suomalaisia siitä huolimatta, että he käyttäisivät jonkun suuren kielen oppimiseen sen ajan, joka nyt menee ruotsin oppimiseen. Valtiovallan tulisi harkita, eikö sivistyksen mitaksi riittäisi, jos äidinkielen lisäksi osaisi esimerkiksi ranskaa, saksaa ja englantia. Ulkomaalaisen näkökulmasta Laxin oppi suomalaisesta sivistyksestä ja suomalaisesta identiteetistä on oikea sillä perusteella, että tietomme mukaan Suomi on ainoa maa maailmassa, jossa valtiovalta pakottaa enemmistön lapset oppimaan vähemmistön kielen.

      Suomalaisten nuorten arvostusta Euroopassa heikentää myös se, että ruotsin kielen oppimiseen käytetyn ajan takia heillä ei ole ollut mahdollisuutta oppia suuria kieliä kuten muilla. He joutuvat turvautumaan ruotsalaiseen tulkkiin. Emme ymmärrä, mitä mieltä on tällaisessa suomalaisten nuorten itsetajunnan nöyryyttämisessä. Pidämme välttämättömänä, että koulujemme kielten opetuksessa ruotsin kieli tehdään valinnaiseksi muiden kielten rinnalla.

      Tampereella, joulukuun 18. päivänä 1995
      Matti Lehtinen
      sotaveteraani
      Kalevi Mäkinen
      sotaveteraani
      Lauri Vilenius
      sotaveteraani
      Eino Lehtiniemi
      sotaveteraani
      Olli Salovaara
      sotaveteraani
      Verner Haaga
      sotaveteraani


      (Kirje on toimitettu Valtioneuvoston kansliaan 18.12.1995)

    • Jaakko Ilkka

      Eikös tästä kannattaisi tehdä jonkinlainen nettikirja? Tärkeimmät mukaan. Se tulisi aukaisemaan monen suomalaisen silmät.

    • Kovuutta peliin

      Eiryn kirjeeseen ei tiettävästi ole vielä vaivauduttu vastaamaan. Vastaisikohan seuraava hallitus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      83
      781
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      58
      480
    Aihe