Helsingin seutu on kuin eläintarha....fillaristit ajavat miten huvittaa. IHAN VAAN TIEDOKSI....teillä idiooteilla ei mitään asiaa ajoradalle, jos pyörätie merkkeineen on jalkakäytävän yhteydessä.
Näkee noita itsemurhakandinaatteja polkupyörällä liikenteessä....hypätään pyörä/jalkakäytävältä ajoradalle katsomatta taakse onko se turvallista, sitten kun on selvitty läheltäpiti tilanteesta....fillaristi ei ole moksikaan tai jos on niin huutaa mitä ajat päälle, näyttää keskisormea tai vain nauraa.
Ihan vaan tiedoksi....jos pyörätietä ei ole merkitty keltaisin opastein jatkuvaksi suojatien yli....se pyörä pitää taluttaa suojatien yli...yliajon sattuessa pyöräilijä on väistämisvelvollinen.
Helsingissä edellisiä kerrottuja tapauksia näkee päivittäin.
Pyöräileville apinoille
33
281
Vastaukset
- Yksi apina
Keltaisin opastein?? Pitäisiköhän ammattiautolijankin hieman kerrata liikennesääntöjä. Suojatie on aina myös pyörätien jatke jos se on pyörätien jatkeena. Pyöräilijöistä varoittava keltainen lisäkilpi on siinä kolmion alla vain varoittamassa pyöräilijöistä. Kolmio määrää väistämisvelmvollisuuden aina riippumatta lisäkilvistä.
Kyllä liikenteessä on varmasti töpeksiviä pyöräilijöitä, mutta luulisi bussikuskeille kuitenkin olevan ammattitaidon perusedellytyksenä alkeellisten väistämissääntöjen ymmärtäminen. Kolmion takaa tuleva väistää risteävää liikennettä, myös kevyttä liikennettä ja kääntyvä ajoneuvo väistää suoraan ajavia, myös kevyttä liikennettä.- Korilla
Ai että bussikuski osaisi liikennesääntöjä, buhahah!!! Jotain rajaa vaatimuksillekin. Siihen hommaan kerätään ne joista ei muuhun ole, kunhan saa jotenkuten bussin liikkeelle niin hommiin vaan.
- Yksi apina
Korilla kirjoitti:
Ai että bussikuski osaisi liikennesääntöjä, buhahah!!! Jotain rajaa vaatimuksillekin. Siihen hommaan kerätään ne joista ei muuhun ole, kunhan saa jotenkuten bussin liikkeelle niin hommiin vaan.
Niin.. Siihenhän tämä aloittaja viittaa.
Onnea vain HKL:n kuskeille. Mainettanne on taas vahvistettu.
- koska vaan
Flilari voi jysähtää kylkeen/alle missä vaan! Tai mopo/jallankulkiaja.
- pyörälläkinjoskus
Monet pyöräilijät ajelee aika päättömästi, mutta päättömästi näyttävään ajeluun saattaa olla syynä myös se, että liikennejärjestelyt on tehty niin ettei muulla tavoin kuin päättömältä näyttävästi ole sallittu ajaa. Usein kaupunki on rakentanut pyörätien, mutta tietöiden tai lumenauraajien jäljiltä pyörätie-merkit ovat kadonneet osasta risteyksiä ja silloin on pakko siirtyä ajoradalle, eihän pyörätietä ole olemassa ellei sitä pyörätie-merkkiä löydy ajettavaan suuntaan, yleisen käsityksen mukaan joka risteyksen jälkeen uudelleen tai asia muuten on oltava selvä. Lisäksi jos pyörätie onkin vasemmalla puolen tietä, on sallittu ajaa korttelin matka ajoradalla. Luonnollisesti ajoradalle siirtyvän pyörätien loppuessa tai siirtyessä tien vasemmalle puolelle pitää toimia kuten normaalisti aina kaistaa vaihtajan, yhtä varovasti kuin bussillakin kaistaa vaihdetaan. Pyörätien jatketta saa ajaa oli se jatke maalattu vaikka kokonaan suojatieraidoituksella ja silloin kärkikolmion takaa tulija (myös ilman pyöräilijöistä varoittavaa lisämerkkiä) tai kääntyvä aina väistää. Milloin suojatieltä näyttävä on suojatien jatke, se onkin hankalampi kysymys eikä siihen aina tiedä vastausta oikeuslaitoksetkaan, mutta kyseessä on jatke ainakin silloin kun pyörätie yltää suojatieraidoitukseen molemmista suunnista.
- Eihän pyöräilijöistä
juuri kukaan välitä, mutta pyöräilijöiden raatojen keräily tieltä on sen verran ikävää hommaa, että päättäjät kiusaantuvat ja alkavat tehdä jotakin myös pyöräilyväylien hyväksi.
Siksi tuon aloittajan kaltaiset bussikuskit ovat ihan yes. - laki ja järjestys
Täysin oikeassa olet, aloittaja. Itsekin asun muualla, ja vain olen käymässä Helsingissä silloin tällöin, ja juuri tällaista se on kuin mitä aloittaja kertoi.
Pitäisi olla poliisilla resursseja pistää nuo hörhö pyöräilijät kuriin, mutta eihän niillä ole... ja entisiäkin resursseja vähennetään.- liikkuja_
Eihän ne ehdi edes pistää autoilijoita kuriin.
- bussikuski 25v ajan
Eilen taas elielin aukiolta kun lähdetään, itse aukiolla fillaristit meni onnessaan ajoradalla keräten ruuhkaa taakseen, ja pyörätie tyhjänä vieressä, samoin manskulla....kyllä pitää olla kiire ambulanssiin kun pakko tieten tahtoen sekoittaaa liikenne ja vaarantaa oma terveys pyöräilemällä keskellä ruuhkää raskaan kalluston seassa..
- liikkuja_
Eikö ammattikuljettajat nykyään osaa varoa muuta liikennettä?
- Torvi...
...pohjaan.
- adsggfg
Torvi... kirjoitti:
...pohjaan.
...betonikengillä.
- kuritusta
Mitä niistä välittää. Anna paikuttaa yli, niin tyhmä oppii säännöt.
- eiväärälläkaistalla
Nimimerkki "kuritusta" olettaa että väärällä kaistalla ajavien yli saisi ajaa. Tuskin kaikien bussikaistalle eksyneiden henkilöautojenkaan päälle saa bussilla ajaa, loogisesti sama asia. Ja ajatuksesta seuraisi, että kaikki pienenkin virheen, jollainen väärällä kaistalla liikkuminen on, tekevät saa välittömästi murskata. On tietysti tyhmää ajaa väärällä kaistalla ja asian valvontaan pitäisi saada lisää poliiseja ja rikkojille reilut sakot.
- ajorata/jaklkakäytäv
Olipa tuossa tukholmankadulla tapaus, että polkupyöräilijä ajaa jalkakäytävällä (hyvä poika), itse tulen bussilla hänen takaa.....eli fillaristi omalla paikallaan jalkakäytävällä ja bussi ajoradalla.....noh kuitenkin jalankulkijaparven lähestyessä , fillaristi siirtyy jalkakäytävän reunaan ajoradan puolelle....bussilla menen samaan aikaan ohi .......kun pyöräilijä katsomatta taakseen, että onko turvallista siirtyä reunaan, siirtyy reunaan. Ajaessani oho siihen jää pieni rako .......pysäkillä fillaristi tulee mulle huutaa, mitä koitat ajaa päälle.
Siis bussi koittaa ajaa fillaristin päälle joka ajaa jalkakäytävällä, ja joka ei tarkista päätään kääntämällä turvallisuutta.
Mitäs muut fillaristit tähän tuumaa.......mitäs sanotte kanssaautoilijat.- aloittaja taas
tarkennus.....reunalla tarkoitin jalkakäytävän reunaa, en ajoradan reunaa
- Yksi apina
Tuossa kohdassa pyöräilijän paikka on tieliikennelain mukaan nimenomaan siinä bussikastalla. Bussikuskin mielipide ei tähän vaikuta.
Pyöräilijä on tietenkin väistämisvelvollinen tullessaan kevyen liikenteen väylältä ajoradalle. Aloittajan asenne tuntuu olevan niin kieroitunut, että on aika vaikea uskoa, että pyöräilijä tullessaa ajoradalle aiheutti oikeasti harmia kuskille. Kuka nyt bussin kylkeen pyörällä hyppää. Taisi pyöräilijä tulla vain sopivastu bussin eteen, jolloin kuskille kasvoi heti asennemulkku otsaa ja alkoi kiilaaman tahallisesti pyöräilijää. Vakava liikennerikkomus siis.
Onkohan tämä aloittaja oikeasti HKL:n kuski. Luulisi HKL:n olevan hieman huolissaan imagonsa puolesta. Huolestuttavaa on tietenkin jos tämän yhden ääliön avautuminen edustaa yleisempää asennetta HKL:n kuskien keskuudessa.
Täytynee laittaa tämä ketju tiedoksi HKL:n henkilöstövastaaville.- aloittaja taas
luitko tarkennuksen....pyöräilijä ei missään välissä tullut ajoradalle vaan siirtyi jalkakäytävän reunaan ajoradan viereen kuitenkitenki pysyen jalkakäytävällä eli reunuskiven päälle
- Yksi apina
aloittaja taas kirjoitti:
luitko tarkennuksen....pyöräilijä ei missään välissä tullut ajoradalle vaan siirtyi jalkakäytävän reunaan ajoradan viereen kuitenkitenki pysyen jalkakäytävällä eli reunuskiven päälle
Pyöräilijä ajoi siis väärässä paikassa. Hänen olisi pitänyt ajaa bussikaistalla. Ymmärrän kyllä pyöräilijää. Lainmukaisella paikalla eli ajoradalla on todella vaarallista ajaa, jos bussikuskien ammattitaito ei riitä edes kävelytiellä ajavan pyöräilijan turvalliseen ohittamiseen. Onko ajaminen HKL:n kuskeille yleisemminkin noin vaikeaa? Laillisella paikalla eli busikaistalla ajavat pyöräilijät tahdottaisiin jyrätään ilmeisesti kylmästi yli?
- näin-
Suurin osa pyöräilijöistä on katkeroitunut köyhyytensä vuoksi. He joutuvat kulkemaan varakkaiden joukossa ja peräävät pikkuisia oikeuksiaan kuin hullut rakkikoirat, joita on hakattu koko pentuna oloaika. Näinhän useimmille heistä on käynyt, siitä katkeruus. Jatkuva räksyttäminen ei vaan auta, eikä muuta asioita. Älyllisestä vajavaisuudesta johtuva köyhyytenne on ajanut teidät pysyvästi heikompaan asemaan. Teitä paremmat vaan menestyvät, ette voi koskaan asialle mitään. Ottakaa rauhallisesti ja hyväksykää asemanne, kaikki eivät voi voittaa.
- niin-
Mistä syystä sinun katkeruus pyöräilijöitä kohtaan aiheutuu?
- joten
niin- kirjoitti:
Mistä syystä sinun katkeruus pyöräilijöitä kohtaan aiheutuu?
No kun mä en löydä mistään niin upeita homotrikoita, joita pyöräilijät käyttää.
- hgfrjhh
joten kirjoitti:
No kun mä en löydä mistään niin upeita homotrikoita, joita pyöräilijät käyttää.
Kysy poikakaveriltasi mistä hän ostaa vaatteensa.
- kuten
hgfrjhh kirjoitti:
Kysy poikakaveriltasi mistä hän ostaa vaatteensa.
Ethän sinä suostu kertomaan.
- Katkeruus
johtuu tietenkin siitä, kun omaa isoa möhömahaa edellään työtäessään ei jaksa enää liikua.
Ei voi edes ajatella pyöräilyä, kun tietää kuinka hassulta se näyttää, kun lihava perse immee pyörän satulan uumeniinsa.
On vaan pakko ahtaa maha ratin taakse ja ähkyä ajaessa.
Housun napin ja vetokejun aukaisu auttaa, mutta muista, ettet tee mitään muuta. Se on liikenneturvallisuutta vaarantavaa. - kirveelle töitä
Se on noiden trendihinttien tuotava itseään esille joka paikassa ja tyylillä millä tahansa. Liikenteessä hintit saa parhaiten huomiota törttöilemällä ja "ämmien" tapanahan on aina syytellä muita.
- astu ulos kaapista
Ja sinä seuraat heitä silmä ja sepalus kovana.
- Kyllä "nauratti"
bussikuskia kun sai ajella minun perässä bussikaistalla ja kurnuttaa kaikkia satoja hevosiaan pääsemättä ohi, kun muutkin kaistat olivat täynnä autoja.
Siinä mentiin peäkkäin pari korttelia pariakymppiä.
Sitten tuli sellainne risteys, johon oli kaupungilla ollut varaa laitta myös pyöräilyn salliva merkki ja päästin bussin menemään. - Pyörällä ja Autolla
Bussia ajaville apinoille !
Meikäläinen meinas maanantaina 1.8 jäädä 11.30 aikaan Espoon keskuksessa bussin alle pyörätienjatkeella kun linjan 27 bussi numero 437 tuli kolmion takaa suoraan eteen.
Bussi ajoi Kirkkokatua Espoon keskustan suuntaan ja minä tulin Kirkkojärventietä Tuomarilan suunnasta Espoon keskuksen suuntaan.
Kirkkokadun ja Kirkkojärventien risteyksessä on kiertoliittymä ja siinä on joka suunnasta autoille kolmio ja sen alla lisäkilpi kaksisuuntainen pyörätie, suojatien edessä ja ne suojatiet ovat kyseisessä paikassa pyörätien jatkeita.
Onneksi mulla oli sen verran hidas vauhti että ehdin jarruttaa ja saada käännettyä pyörän poikittain.
Ajoin bussin kiinni kun se pysähtyi seuraavalle pysäkille Espoon aseman kohdalla ja annoin palautetta kuskille joka ei sanonut mitään vaan sulki oven.
Asia ei jäänyt siihen vaan kun bussi meni päätepysäkille Espoon asemalle niin ajoin sinne ja annoin kuskin kuulla kunniansa.
Sitten tää urpo rupes väittämään että se oli mun vika kun meinasin jäädä alle ja mun olisi pitänyt väistää.
Kuski ei suostunut kertomaan nimeänsä kun sitä kysyin mutta sanoin sille että soitan liikennöitsijälle ja annan palautetta.
Apinakuski siinä sitten katsoi ja kuunteli naama punaisena kun soitin ja kerroin mitä oli tapahtunut.
Nyt odotetaan vastausta kyseiseltä bussifirmasta. - Filarilla töihin
Aina kun bussikuski tekee jotain vastaavaa, kuva bussista ja mielellään myös kuskista. Lähetä kuva ja seltiys liikennöitsijälle sekä poliisille. Näin joutuu myös liikennnöitsijä vastuuseen jos jotain sattuu. Liikennöitsijän tulee huolehtia siitä että kuski osaavat ja noudattavat liikennesääntöjä, mikäli liikennöitsijä on asiasta tietoinen ja sattuu kolari - on myös liikennöitsijä oikeudessa.
Osa bussikuskeista ei todellakaan välitä liikennesäännöistä, ei huomioi kevyttäliikennettä eikä juuri muutakaan. Ison oikeudella tungetaan eteen vaikka pitäisi hieman malttaa ja ajella niin kuin säännöt sanovat. Sama koskee taajama-alueen nopeuksia, ne on ilmeisesti vain muita varten ei busseja. - Pyörällä ja Autolla
Eipä ole mitäänm vielä kuulunut Nobinalta, joka tuota Espoon sisäistä liikennettä linjalla 27 hoitaa.
- nobinan pomo
siiry fillarista bussin kyytiin urpo...käytä idiootti pyörätietä
- Pyörällä ja Autolla
Opettele sinä urpo idiootti lukemaan ensin ja sitten kommentoimaan.
Tuossa lukee selvästi että ajoin pyörätietä pitkin ja olin suojatiellä joka on pyörätien jatke kun bussi tuli kolmion takaa eteen.
"Meikäläinen meinas maanantaina 1.8 jäädä 11.30 aikaan Espoon keskuksessa bussin alle pyörätienjatkeella kun linjan 27 bussi numero 437 tuli kolmion takaa suoraan eteen."
"Bussi ajoi Kirkkokatua Espoon keskustan suuntaan ja minä tulin Kirkkojärventietä Tuomarilan suunnasta Espoon keskuksen suuntaan.
Kirkkokadun ja Kirkkojärventien risteyksessä on kiertoliittymä ja siinä on joka suunnasta autoille kolmio ja sen alla lisäkilpi kaksisuuntainen pyörätie, suojatien edessä ja ne suojatiet ovat kyseisessä paikassa pyörätien jatkeita."
Voit käydä katsomassa googlemapsista kyseisen paikan.
www. googlemaps.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770