Eikö niitä helvetin rakkineita voida laittaa kuntoon? Eihän niillä pääse edes sähköpostiinsa kirjautumaan kun on ruutu täynnä vikailmoituksia!!!
Rauman kirjastojen tietokoneet
Angry Bird
8148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ei ole aikaa eikä rahaa
Nuoriso sotkee ja kukaan ei osaa ylläpitää koneita. Mutta jos kirjaston koneissa olisi ilmainen Linux pohjainen Ubuntu 10.04LTS niin jäisi nuorison sotkut vähälle kun niiden tarttis opetella kaikenmaailman sudo ym. konekieli komentoja jotta voisivat tehdä vahinkoa. Windowsin saa sekaisin tyhmempikin kun vähän klikkailee mutta Ubuntua eipä saakkaan..
Raumalle pitäisi palkata työttömiä datailijoita ylläpitämään kirjaston koneita.
Siinähän se niksi onkin että jos älyäisivät siirtyä tyystin raumalla Linux pohjaiseen konekantaan niin ei tartis enään edes niitä datailijoita.
Jos siirryttäisiin linuxiin niin kohta kellään ei olisi töitä.
Tämä viesti kirjoitetaan LINUX ohjelmalla. Vuosi sitten vaihdoin tähän eikä sen jälkeen yhtään roskapostia ole tullut.
Onko aloittajan ongelmana se että oma kone on aina viikon sisällä bannattu joka forkalta? Taitaapi olla niin.
Roskapostin määrä ei ole riippuvainen käyttiksestä vaan siitä miten huolimattomasti sinä jaat yhteystietojasi maailmalle.
Se mikä on "roskapostia" on jokaisen oma asia.
Roskapostia tuo sun LINUKSES kyllä lähettää!!!
Taitaapi olla niin.
Roskapostin määrä ei ole riippuvainen järjestelmästä mutta virus ym. haitakkeiden pääsy saastuttaman konetta on lähinnä windowsin ongelma. Linux pohjaisiin järjestelmiin ei ole yhtään toimivaa virusta tai haittaohjelmaa, ei esim ubuntussa siksi tarvita mitään virusskannereita ym suojia. Ja jo pelkästään sen vuoksi kirjaston järjestelmä pohjaksi sopisi paremmin virukseton Linux. Ja koska Linuxin tapa käyttää kovalevyä on erilainen kuin windowsin jossa tarvitaan säännöllinen tiedostojen eheytys ei myöskään samankaltaista hidastumista ilmene vaikka ketään ei olisi konetta huoltamassa.