Ostin tomppaan uuden kartan, joka ei mahtunut vanhalle kortille. Poistin entisen kartan, mutta kortti olikin yhä liian pieni uudelle. Asensin tyhjän kortin laitteeseen ja tomtom home -ohjelma asensi joitakin ohjelmia ja sain uuden kartankin siihen, mutta mm. äänet jäivät pois. Ohjelma ilmoittaa, ettei päivityksiä enää ole saatavilla. Neuvokaahan nyt viisaammat, mitä tehdä.
Tomtom-ongelma
7
267
Vastaukset
- eerops
Olisit lisäksi kertonut, mikä on Tomppasi tarkempi malli! Jos siihen pystyy laittamaan erillisen muistikortin, voit asentaa päivitykset (tarpeeksi isolle) muistikortille.
Mullakin oli sama juttu ensimmäisen päivityksen kanssa eli piti tyhjentää jotain Tompasta, jotta sai päivitykset laitteelle. Myöhemmin piti laittaa erillinen muistikortti, jotta päivitykset mahtuivat. - nalkulaattori
eikös sieltä homesta voi latailla ääniä milloin vain jos kortille mahtuu
- se torvi
Juu. Kiitos vaan. Huomasin saman vähän viestini jälkeen. Ihme kyllä sain pelin toimimaan.
Pistä verkon painoksi ja kerro eteenpäin, että pysyvät mahdollisimman kaukana tomtomeista. Mulla on ollut useampia tomtomeja ja nyt tuli hankittua viimenen. Laite toimi Oulusta Seinäjoelle, ennen kuin murheet alko. Yleensäkin laitteet ovat olleet enemmän huollossa kun auton ikkunalla.
- TT one
Minusta se on liian kevyt verkon painoksi, ainakin 1.8m korkean verkon, metrisestä on vaikea sanoa.
- nalkulaattori
no minkä tempun tuo nyt kehtas tehä
Joo yhdestä ei ole edes siihen, siis verkonpainoksi ton painoongelman vuoksi. Tää viimesin hankinata on Tom Tom go liv 1000 europe. Äänet katos yks kas tehdasu-udesta laitteesta, muutaman tunnin käytön jälkeen. Palautu kyllä ko käytin tehdasasetuksille, saa nähdä miten pitkään toimii. Joo ja sitte toi autoteline on ihan lerppallaan koko ajan sitä saa käännellä ylöspäin tämän tästä.
Muuten onkohan kellään tietoa millanen sisäinen muisti tom tom go 720 mallissa on ja kuinka monimutkanen operaatio se on vaihtaa? ko. laite on nimittäin kans siinä pisteessä että ulkoisen muistikortin turvin pelittää mutta muuten on ihan mykkä, huolto maksaa 105€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376