Täh?! Muuton vuoksi, mikä se sellainen syy on olevinaan?
Ymmärrän kyllä jos esim. uuteen asuntoon ei saa ottaa lemmikkejä, mutta vuokra-asunnoissa se on kyllä aika harvinaista, ellei ole yksityiseltä asunto.
Mutta jos lemmikkiänsä rakastaa, miksi edes harkistee muuttoa sellaiseen asuntoon.
En vain tajua, ilmoituksissa näkee että "annetaan kissa/koira/marsu/kani yms muuton vuoksi. En vaa ymmärrä
annetaan lemmikki muuton vuoksi
5
217
Vastaukset
- Kissanomistaja
Tätä olen minäkin ihmetellyt..kun itse olen etsinyt asuntoa niin olen aina ensimmäiseksi katsonut ilmoituksesta mitä lemmikeistä sanotaan. Jos eivät ole sallittuja, etsin sellaisen asunnon jossa saa pitää lemmikkiä. Eivätkö tuollaiset lemmikkienomistajat sitten vain enää muka jaksaa hoitaa sitä kun muuttavat muualle..Sellaisten ei kyllä pitäisi alunperinkään ottaa mitään eläimiä.
- vucy
Itse huomasin äsken saman, KAMALAA! Voisivat vähän miettiä ihmiset, ei kissa ole mikään sohva!
- Guughoigdy
Muutossa ei ole aikaa lemmikille ja lemmikki helposti stressaantuu!
- sammakokinsuusta
Jepjep, niijustiinsa... Ajatusmallisi mukaan uuteen adoptiokotiin sopeutuminen ei siis stressaa eläintä yhtä paljon kun oman perheen ("lauman") kanssa muuttaminen uuteen ympäristöön, niinkö??
Muutenkin, mieti vähän, kamu joutuu laumastaan irti asunnonvaihdon takia! Että ns uuteen laumaan hylkääminen ei aiheuta eläimelle stressiä?
"Muutossa ei ole aikaa", montako viikkoa muutto mahtaakaan ottaa? Kaipa eläimen hoitoon väliaikaisesti saa, ettei muutonjaloissa tarvitse pyöriä tiellä...
Huhhuh, sun tyyliset eläintenomistajat aiheuttavat stressiä, olen valmis adopotimaan eläimesi! - 3muuttoalemmikitmyös
Enemmän sitä lemmikkiä nimenomaan stressaa se jos se joutuu uuteen kotiin, uusien ihmisten kanssa asumaan uuteen ympäristöön.
Muuttaessa vain koti ja ympäristö vaihtuu paitsi tietty jos muuttaa lähialueelle, lemmikin pois antaessa vaihtuu sen lisäksi vielä ihmiset ja sinne uuteen kotiin ei tule edes tuttua hajoa koska siellä on ihan omat huonekalunsa ja ihan oma ominaishajunsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390