vahinkoraskaus. itse haluan pittää ja iloita lapsesta. isä tekee kaikkensa abortin eteen. uhkailua,kiristystä,solvausta yms. onko ketään koskaan jäänyt kaduttaan lapsen tekeminen isän mielipiteitten takia. voiko elämästä tulla helvettiä toisen ollessa vihainen ja katkera.? oma päätös tiedän, mutta niin vaikea.. rv 7 menossa. onhan mahdollista että aika muuttaa asiat?
kokemuksia.?
vaikeaa.
24238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitä itse luulet?
Jos haluat lapsen pitää, niin miten luulet suhtautuvasi abortin jälkeen mieheen joka sinut siihen ylipuhui, kun itse et olisi halunnut?
Kuvitteletko että pystyt katsomaan miestäsi silmiin enää sen jälkeen?
Abortti on mieelstäni ratkaisu vai silloin kun nainen itse on päätöksestä varma.
Isän ei ole pakko osallistua lapsen elämään jos ei halua, joten isällä ei ole myöskään oikeutta pakottaa naista aborttiin vain koska ei ole valmis isäksi.
Mikähän helvetti siinä on, että miehet ei osaa ottaa vastuuta teostaan, vaan pitää itsekkäästi ajatella vaan omaa etuaan? Tietääkseni raskauteen tarvitaan kaksi, joten voit hyvin sanoa miehelle, että se on osasyyllinen, jos sille linjalle lähdetään. Itse kyllä puollan aborttia, mutta tollanen jotenki menee yli
mieheltä en mitään vaatinut ja yksin aion pitää. emme ole yhdessä enää. silti yrittää kaikin keinoin lannistaa aborttiin.
Raskausaikana tulevan lapsen isällä on mahdollisuus halutessaan päättää elämästään, kuten sinullakin.
Miehen valinta olla puuttumatta raskausaikana tulevan lapsen elämään on hänen valintansa, aivan kuten sinulla on oikeus halutessasi tehdä vaikka abortti, jos haluaisit.
Se paska juttu miehen oikeuksien kannalta asiassa on, että sitten kun on lapsi, niin lapsen etu menee aina teidän vanhempien oikeuksien edelle. Lapsella on oikeus molempiin vanhempiin, vaikkakin se miehen kohdalla olisi pelkkä rahallinen oikeus, jos mies ei muuten tule pitämään lapseen yhteyttä.
Nyt raskaus aikana ei ole vielä ketään enemmän oikeutettua kuin te kaksi aikuista ja teillä on molemmilla ihan vapaa valinta asioidenne suhteen.
Jos olet päättänyt että lapsen teet, niin ota ihan konkreettinen käytännön kanta asioihin, älä tunteillasi vouhkaa suuntaan tai toiseen tai rakkaudesta ala taipumaan painostukseen. Faktat on, että jos lapsen aiot tehdä, niin lapsen etu on, että lapsi saa kehittyä myös raskausajan, jolloin hän syntyy vasta kohdun ulkopuolella elämään kykenevänä. Sen jälkeen kun lapsi on, niin lapsi on teihin nähden etuoikeutettu, eikä teidän kummankaan minkäänlaiset tunteet saa vaikuttaa siihen mitenkään.
Terveen lapsen murhaaminen suurin äitiyteen valmistava teko?
Jos ei äijä huolehdi tekosistaan, niin katkaise kaikki välit siihen. Ei moinen ukko olisi jatkossakaan minkään arvoinen.
Äitiin vaikuttaa aina lapsensa tappaminen, joihinkin enemmän kuin toisiin. Jos lapsensa tappaa, vaikuttaa se myös tulevien lapsien käsittelyyn.
Nyky-yhteiskunnassa voi nainen yksinkin huolehtia lapsesta. Toki hankalampaa ja vaikuttaa elämään jatkossa, mutta näin asia vain on, joka tapauksessa.
Edellisen kirjoittajan kanssa olen sen verran erimieltä, että lapsen elämästä on kuitenkin kyse.
"Äitiin vaikuttaa aina lapsensa tappaminen..jos lapsensa tappaa,vaikuttaa se myös tulevien lapsien käsittelyyn". Miten?
Eipä ole itselläni vaikuttanut;konkreettisia esimerkkejä?
Eipä sitä tietenkään itse huomaa, kun ei ole kokemusta kuin siitä, että on tehnyt abortin ja nyt näkee miten lastaan käsittelee. Ehkä se olisi toisenlaista jos olisi jättänyt abortin tekemättä ja tietenkin se olisi, olisihan minullakin kyseessä nyt toinen lapsi, eikä ensimmäinen. Kyllä toista kuulema käsittelee eritavoin, tietenkin jo ihan sen käytännön asian takia, että on kaksi lasta, eli tämä yksi ei saakaan kaikkea sitä aikaa mitä se nyt ensimmäinen ollessaan saa.
Mä näen tuon vaikutuksen lapsen käsittelyyn kokemuskeni ja lukemani kautta vain positiivisena. Aborttihan vaikuttaa siten, että ihminen on ainakin kerran elämässään joutunut ihan perusteellisesti miettimään lapsen teko asiat halki ja poikki, eli omat arvot kasvattajaksi ruvetessa on varmasti vähän paremmin tietoisia kuin niillä, jotka eivät ole koskaan joutuneet näitä asioita punnitsemaan...
Muutin tietenkin tuosta alkuperäisestä tekstistä sanan lapsi kohdalle mielessäni alkion tai sikiön. En siis ollenkaan mieti, että tekstin kirjoittaja olisi tarkoittanut lasten tappamista, vaan oletan hänen puhuvan abortista. Lapsensa tappaneella naisella aivan taatusti myös vaikuttaa myös toisten lasten käsittelyyn, koska nuo toiset lapset häneltä melko varmasti on otettu pois, eli hänen ei anneta niitä ainakaan ilman tarkkaa valvontaa käsitellä.
jossain tutkimuksessakin todettu että lapsen (kohtuunsa) tappajat on keskimäärästä väkivaltasempia muutenkin ja abortti aiheuttaa mm. aggressiivisuutta.
"Aborttihan vaikuttaa siten, että ihminen on ainakin kerran elämässään joutunut ihan perusteellisesti miettimään lapsen teko asiat halki ja poikki, eli omat arvot kasvattajaksi ruvetessa on varmasti vähän paremmin tietoisia"
Kyllähän tälläsiä monetkin joutuu miettiin kelle vain vahinkoraskaus tulee eteen, useimmat vaan onneksi päätyy ratkaseen asian toisin kuin sinä.
Jassoo,no valitettavasti en ole tuollaiseen tavannut lähipiirissäni että abortin tehneet olisivat aggressiivisempia.. Itse en hyväksy edes tukkapöllyä,puhumalla meillä on asiat selvitetty.
Luonnollisestikin kaikki vahinkoraskaaksi tulevat joutuvat viimeistään sillä hetkellä pohtimaan omat arvonsa lapsien teosta. Ero aborttiin päätyneillä ja lapsentekijöillä on siinä, että aborttiin päätyjät saavat usein vuosia aikaa muuttaa elämänsä olosuhteet lapsen teolle suotuisiksi ja saavat aikaa enemmän pohtia näitä asioitaan. Lapsen tekoon päätyvät joutuvat tekemään kompromisseja, eli joustamaan esimerkiksi tavoitteistaan olla tiukasti työelämässä ennenkuin tekevät lapsen, sillä raskaana ollessa ei kerkeä usein kaikkia näitä asioitaan hoitaa kuntoon.
On myös täysin ymmärrettävää, että abortin tekijöillä esiintyy enemmän agressiivisuutta, sillä esiintyyhän heillä enemmän mt-ongelmia, joihin usein liittyy agressiivisuus. Aborttiin päätyneistä naisistahan oli 17% mt-palveluiden asiakkaita, kun keskivertoisesti naisista mt-palvluiden asiakkaita oli muistaakseni jotain 5%... Abortin ei ole mikään tutkimus osoittanut aiheuttavan agressivisuutta, vaan niiden mt-ongelmien, joiden takia nainen aborttiinkiin päätyy. Eli jos naisella on mt-ongelmia, hänellä on suurempi riski olla agressiivinen ja suurempi riski päättyä aborttiin. Mt-ongelmattomien aborttiin päätyvien agressiivisuutta abortti ei nosta, koska se ei nosta myöskään heidän riskiä mt-ongelmiin. Mutta synnyttäneiden ei-ennestään mt-ongelmaisten agressiivisuutta synnytys nostaa, synnytyksen jälkeen kun riski mt-ongelmiin nousee kolminkertaiseksi (ja agressiivisuus kuuluu mm. masennuksen oireistoon).
Kuten mä tein... Viittaa siis minun tilanteeseeni. Minulla ei ole mt-ongelmia tullut abortista, eikä synnytyksestä. Agressiivisuus ei ole myöskään lisääntynyt kummankaan myötä.
Saisinko linkin tähän tutkimukseen, josta käy ilmi abortin tehneiden yleinen aggressiivisuus muihin verrattuna ja tietenkin sen vaikutukset syntyneiden lasten kohteluun, kiitos.
virallisiin lähteisiin noikin luvut taas perustu vai oliko ne taas niitä omia "laskelmias" (mutupäätelmiä)? :)
Ja missä tutkimuksessa kerrottiin tarkemmin aggressiivisuuden johtuvan juuri aiemmista mt-ongelmista eikä abortti lisää sitä mitenkään. Ihan tutkitustihan abortti lisää monenlaisia mt-ongelmia, eli omalla logiikallasi myös aggressiivisuutta..
"Ero aborttiin päätyneillä ja lapsentekijöillä on siinä, että aborttiin päätyjät saavat usein vuosia aikaa muuttaa elämänsä olosuhteet lapsen teolle suotuisiksi ja saavat aikaa enemmän pohtia näitä asioitaan."
Tai jospa ne lapsen elämän säästämiseen päätyneet tekee vaan kaiken nopeemmin, lapsen aikataululla?
No kyllähän sä varmaan edelleen muistat tämän Tansakalaistutkimuksen, josta tässä iltalehdestä pätkä:
"Tanskalaistutkimukseen otti osaa 365 550 naista, jotka tekivät abortin tai synnyttivät ensimmäisen lapsensa vuosina 1995-2007. Kenelläkään ei ollut menneisyydessään sairaalahoitoa vaatineita mielenterveysongelmia. Tutkimusjakson aikana 84 620 naista teki abortin ja 280 930 sai esikoisensa.
Abortin tehneiden keskuudessa 15 naista tuhannesta tarvitsi apua mielenterveysongelmiin vuoden sisällä ensimmäisestä raskaudenkeskeytyksestä. Sama määrä naisia oli kuitenkin kaivannut apua jo yhdeksän edeltäneen kuukauden aikana.
Tutkijoiden mukaan raskauden keskeytyksiin hakeutuvat naiset tulevat väestöstä, jolla on jo alun perin suurempi todennäköisyys kärsiä psyykkisistä ongelmista. Suuri osa heistä kamppailee myös taloudellisten ongelmien kanssa ja heillä on keskimääräistä enemmän suunnittelemattomia raskauksia.
Vaikka ensisynnyttäjillä oli kaiken kaikkiaan vähemmän mielenterveysongelmia, apua hakeneiden äitien määrä oli huomattavasti suurempi. Noin seitsemän naista tuhannesta haki apua mielenterveysongelmiin vuoden sisällä synnytyksestä. Uudelleen synnyttäjistä vain neljä tuhannesta haki apua.
Sekä ensisynnyttäjät että raskauden keskeyttäneet hakivat useimmin apua ahdistukseen, vaikeaan stressiin ja masennukseen."
Eli 17% oli 15%... Kuitenkin, synnyttäjillä riski sairastua mt- ongelmiin nousi kolminkertaiseksi ja abortoineeilla pysyi samana.
"Ja missä tutkimuksessa kerrottiin tarkemmin aggressiivisuuden johtuvan juuri aiemmista mt-ongelmista eikä abortti lisää sitä mitenkään"
Tuota, vaikea vastata... jotenkin aina on ollut niin itsestään selvä, että mt-ongelmat lisäävät agressiivisuutta, en osaa sanoa mistä tutkimuksesta moinen oletus on peräisin. Ehkä siitä, että kun on lukenut mt- diagnooseja, niissä suurimmassa osassa tautikuvauksesa jo mainitaan agressiivisuus, kuten masennuksessa, skitsofreniasa, autismissa, päihdeongelmissa...
"Ihan tutkitustihan abortti lisää monenlaisia mt-ongelmia, eli omalla logiikallasi myös aggressiivisuutta.."
Edellä mainittu tukimus kun kertoo jotain ihan muuta. Tuo tutkimushan on laajin ja uusin alueesta tehty tutkimus, joten minulta on ainakin mennyt ohi ne tutkimukset jotka kumoavat sen...
"Tai jospa ne lapsen elämän säästämiseen päätyneet tekee vaan kaiken nopeemmin, lapsen aikataululla?"
Niin, mä olenkin aina ihmetellyt, miksi ihmeessä kouluissakin on nopeutettuja linjoja. Olen aina kuvitellut, että ne on hyvän pohjakoulutuksen saaneille, mutta ilmeisesti ne ovatkin raskaana oleville, että kerkeevät saada koulunsa loppuun raskausaikana... ja puhumattakaan siitä, että miten kovaa kamaa maha pystyssä olevat ovat työhaastatteluissa, kyllä ne yleensä nopeammin työpaikan saavat, nopeutetussa aikataulussa....
abortoijilla on päässä vikaa jo ennestään, toisaalta abortti ei ainakaan parannakaan tilannetta. Ja siitä tutkimuksestahan asiantuntijat totes ettei siinä oltu huomoitu joitain oleellisia seikkoja, kuten synnytyksen aiheuttamat hormonaaliset muutokset eli yleinen mutta ohimenevä synnytyksen jälkeinen masennus, eikä tilaa oltu seurattu pidemmän aikaa jne. Ja muistaakseni lopulta siltikin synnyttäjien mt-ongelmia oli monta kertaa vähemmän kuin abortoijilla.
""Ihan tutkitustihan abortti lisää monenlaisia mt-ongelmia, eli omalla logiikallasi myös aggressiivisuutta.."
Edellä mainittu tukimus kun kertoo jotain ihan muuta."
??? Sen mukaan siis abortoijat on jo valmiiksi aggressiivisempia.
"mutta ilmeisesti ne ovatkin raskaana oleville, että kerkeevät saada koulunsa loppuun raskausaikana..."
Miks niiden tarvis se loppuun saada raskausaikana?! Työtäkin kerkee tekeen aina eläkeikään saakka.
Niin, abortoijilla on päässä vikaa jo lähtiessä. Abortti ei muuta tilannetta yhtään mihinkään suuntaan.
Synnyttäjien mt- ongelmia oli tutkimuksessa todellakin vähemmän.
Mutta se mullistava juttu tässä tutkimuksessa olikin se, että toisin kuin synnytys, abortti ei lisää naisen mt-ongelmien riskiä. Synnytys siis nosti kolminkertaisesksi, ja abortoijilla se pysyi samana.
Muistit tutkimuksen noin hyvin ja silti vielä lähdit yrittämään, että josko jollekin menisi läpi, että abortti lisää mt-ongelmia? mikä oli logiikkasi?
""mutta ilmeisesti ne ovatkin raskaana oleville, että kerkeevät saada koulunsa loppuun raskausaikana..."
Miks niiden tarvis se loppuun saada raskausaikana?! Työtäkin kerkee tekeen aina eläkeikään saakka. "
??? Sanoit viestissä johon vastasin: "Tai jospa ne lapsen elämän säästämiseen päätyneet tekee vaan kaiken nopeemmin, lapsen aikataululla? "
Itsekseenkö siis meinasit tuosta riidan repiä? No tekeeekö ne nopaemmalla aikataululla vai tinkiikö ne tavoitteistaan? Kumpaan mielipiteeseen riitasi jälkeen vihdoin päädyit?
siis kuitenkin että toi yks ei ollu suinkaan ainoo tutkimus aiheesta. Monet muut kertoo ihan toista. Vai mitä mm. 6-kertainen itsemurha-alttius synnyttäneisiin nähden seuraavan vuoden sisällä kertookaan niistä mt-vaivoista? Ne on siis tuhoisampia kuin synnyttäneiden mahdollisesti ihan tavalliset ja ohimenevät synnytyksen jälkeiset hormonaaliset alavireisyydet. Joillekin se abortti on saattanu olla se viimenen naula arkkuun..
"Itsekseenkö siis meinasit tuosta riidan repiä? No tekeeekö ne nopaemmalla aikataululla vai tinkiikö ne tavoitteistaan? Kumpaan mielipiteeseen riitasi jälkeen vihdoin päädyit? "
Hohhoijjaa. Ihanko aattelit ruveta riiteleen tälläsillä turhilla saivarteluilla? Aiemmin kyse oli 'asioiden pohtimisesta' (henkisestä valmiudesta), ja tietenkin joitain tekemisiä voi joutua lykkäänkin, tinkimättä kuitenkaan lopullisista tavotteistaan.
"muuttaa elämänsä olosuhteet lapsen teolle suotuisiksi ja saavat aikaa enemmän pohtia näitä asioitaan."
Eli miksei niitä olosuhteita muutettas suotusiks esim. tauottamalla opiskelu?
6 kertaisen itsemurha riskin alttius on tutkittu juttu ja siitä on tehty kotimainen tutkimus, joten voimme helposti jokainen omalla kotimaisella kielellämme lukea mitä kyseisen tutkimuksen tekijän, Mika Gisslerin, mielestä se kertoo. Hän on suoraan todennut,e ttä tutkimuksessa ei otettu huomioon sitä,e ttä naisilla jotka aborttiin päätyvät on aiempia mielenterveysongelmia. Missään vaiheessa hän ei ole väittänytkään tutkimuksen kartoittaneen paljonko abortti nsotaa riskiä, vaan tutkimus vain kertoo,e ttä aborttiin päätyneillä naisilla on kuusinkertainen riski itsemurhiin synnyttäneisiin nähden. Jos valtaväestön naisista mt-ongelmaisia/itsemurha riski on 3% ja abortin tehneillä vastaava luku 17%, eikö olla melko lähellä kuusinkertaista? Nyt on kyse suomalaisesta tukimuksesta, joten juuri me olemme siitä onnellisessa tilanteessa,e ttä me löydämme siitä helposti tietoa.
Siis nopeutettu aikataulu olikin opiskelujen tauottamista?
Katkaise heti välit tollaseen surmanhinkujaan ja keskity rakentamaan hyvää elämää sinulle ja lapsellesi!
Itse sanoin aikoinaan aborttia mankuvalle ex-ukolle että siitä nyt tulee jonkun biologinen isä ja sen jälkeen päättäköön onko yhtään sen enempää. Tän jälkeen ei abortista enää puhuttu sanallakaan, hommasi meille yhteisen kämpän jne. vaikka sitten paljon myöhemmin erottiinkin.
Olisin katunu loppuikäni jos oisin suostunu sen painostuksiin. Tuskin monenkaan on tarvinnu katua lapsensa elämää?
Muista myös että tämä saattaa olla sullekin ainoa tilaisuus koskaan saada lapsi, ja tälle lapselle taatusti ainoa tilaisuus elää tätä elämäänsä!
Kun haluat iloita raskaudestasi ja lapsestasi, niin tee niin. Sano miehellesi, että aborttia sinä et tee, etkä aijo enää kuunnella hänen ilkeilyjään. Vaadi häneltä sitä, että joko opettelee hillitsemään kielensä, tai sitten saa mennä muualle kiukkuamaan.
Minä olen synnyttänyt lapsen silloisen poikaystäväni p:n jauhamisista ja painostuksista huolimatta, enkä kertaakaan voi sanoa katuneeni sitä. Minä irrotin itseni hänestä, sillä en jaksanut sietää hänen vihaansa ja katkeruuttaan, ja elämäni kahden lapseni kanssa oli sata kertaa parempaa kuin se olisi ollut sen äijän ilkeilyjä kuunnellessa. Oikeasti ei sinun tarvitse sietää puolisoltasi mitään uhkailuja, kiristyksiä tai solvauksia. Minusta on parempi olla ilman sellaista puolisoa, oli lapsia tai ei, oli raskaana tai ei.
Mä olin joskus itse tuossa tilanteessa, mutta lapsi ei tosiaan kestänyt sitä. Olisin halunnut pitää lapsen ja osallistua joihinkin yhteiskunnalliseen palveluun esimerkiksi ensikotiin, mutta valitettavasti yleiskuntoni ei riittänyt siiihen sellaisen painostuksen alaisena.
Mikään spanieli-kokemus abortin piirissä ei tosiaan tullut mieleen 18-vuotiaalle, vaan elämän jatkuminen ja oma yksityinen turvallisuus vuosikymmeniksi vilkkuivat mielessä onnistuneen raskauden takana. Lapsen menettäminen oli melko raskasta ja vaati pitkää lepäämistä ja kadoksissa olemista. Lapsen menettämiseen johtaa fiktiottomuus ja fokusaatiottomuus. Ne ovat kuitenkin ihan ihmiskäsityksiä ja Jumalkäsityksiä.
Miten sakramentit liittyvät aborttiin? Ovatko ne tekemättömyyttä vai omistamista, ohjaamista ja osoittamista. Edes yksi asia näistä, valitse vaikka joku osa-alue. Ihan kaikkea löytyy ja anomus lapsettomuudesta on varmaankin kirkon mielestä vaarallinen sekä törkeä. Vain fiktiolla ja fokusaatiolla, johon perhekkin kuuluu perheellisyyden takia. Leluista kommentti sodomia on aivan turha. Sana on törkeä ja julma eli turha.
Nämä eivät ole mun kommentteja, vaan ihan tosi läheisen ystävän, jota en ole muuten muutamaan vuoteen edes ehtinyt nähdä.
"Monien naisten on Suomessa taisteltava lapsettomuutta vastaan, esteettisesti steriiliä vastaan, mm. circuit trainingilla ja cross trainingilla."
"Joo, mutta sä tarvitset apua siihen auttamisongelmiaan."
kyllä on onneksi äidinvaisto herännyt vahvana ja sillä päätän mennä. kyllä lapsen isänki täytyy myöhemmin tajuta ettei oman lapsen elämää voi pilata, toivottavasti pysyy kaukana omine ongelmineen.