Sairastan 2-tyypin diebetesta. Verensokeriarvoni ovat yläkanttiin. Olen yrittänyt toteuttaa ravintoterapiaa ja terveyskeskuslääkärin määräämää Metformin.hydroclorid.500 mg lääkitystä, mutta sokeritaudin oireet eivät ole helpottaneet. Oireita ovat silmävauriot, jalkojen voimakas kipu ja yleiskunnon huononeminen.
Pyysin hoitavaa terveyskeskuslääkäriä harkitsemaan Vitozan kokeilemista ja lähetin hänelle kodin lääkeoppaan muodossa tietojja lääkkeestä, koska käyttökokemukset siitä ovat rohkaisevia. Loukkaantuneena lääkäri otti jyrkän kielteisen asenteen ehdotukseeni. Hän moitti minua liian vanhaksi, pelotteli ripulilla ja ilkkui ripulin aiheuttamalla laihtumisella. Lopuksi lääkäri ilmoitti jäävänsä pitkälle lomalle ja kehotti käänymään asiassa terveyskeskuksen nuorten innokkaiden kandien puoleen. Miten tästä eteenpäin?
Victoza diabeteslääke.
3
517
Vastaukset
- T2D
Metformiini annoksesi on pieni, oikeastaan homeopaattinen. Sitä kannattaa ensin lisätä. Yleensä annostukset ovat luokkaa 2 g/vrk. Voidaan lisätä aina 3 grammaan asti tarvittaessa. Jos ongelmana on erityisesti aamusokerit, painotetaan metformiinin määrää iltaan. Metformiinin päävaikutus on hillitä maksaa pumppaamasta sokeria verenkiertoon liikaa. Vaikuttaa siis lähinnä aamunarvoihin ja ateriaa edeltäviin arvoihin. Ei vaikuta aterian aiheuttamiin verensokerihuippuihin juurikaan. Ne hoidetaan hiilihydraatteja rajoittamalla.
Jos metformiini ei yksistään tehoa, on nykyään Januvia ilmeisesti seuraava tabletti, joka otetaan valikoimaan. Se on 100 mg ja otetaan kerran vuorokaudessa aina samaan aikaan.
Victoza tai Byetta ovat hyviä vaihtoehtoja, jos metformiini ja Januvia eivät tehoa. Victoza on tehokkaampaa kuin Januvia.
Tuollainen työhönsä motivoitumaton ja kaikesta päätellen ainakin jossakin määrin osaamaton lääkäri kannattaa vaihtaa toiseen.
Oireesi johtuvat aivan ilmeisesti korkeista verensokereista, jotka ovat jatkuneet pitempään. On tärkeätä saada verensokerit kuntoon. Tällöin eivät vauriot enää pahene ja voivat jossakin määrin helpottua ja korjaantuakin.
Oma ehdotukseni on, että kokeilet noita ehdottamiani lääkkeitä ensin. Seuraat verensokerimittauksin tilannetta, jotta selviää nopeasti, alkavatko verensokerit parantua tarpeeksi. - Paljon korjattavaa
Jos sinulla on jo silmävaurioita ja jalkakipuja, olet ilmeisesti kärsinyt diabeteksestä kauan ilman hoitoa. Minulla D2 havaittiin kymmenisen vuotta sitten ja alkuvaiheessa sitä yritettiin hoitaa ruokavaliolla ja laihdutuksella. Kuutisen vuotta sitten aloitettiin lääkitys nousevilla metformiinimäärillä (nyt 2,5 g), mutta aivan hyväksi sokeriarvoja ei saatu, mutta kohtuullisiksi. 1,5 vuotta sitten metformiinin tueksi otettiin pitkävaikutteinen insuliini ja nyt verensokerit pysyvät melko hyvin ohjearvoissa. Vain aterian jälkeiset sokeriarvot nousee vielä hiukan liian suuriksi, mutta nekin on saatu jo kohtalaisiin lukemiin. Silmävaurioita ei ole vielä lainkaan ja jaloissakin on vain pientä oireilua mutta tunto ja verenkierto on hyvin tallella.
Kannattaa tosiaan mennä sinne terveyskeskukseen niiden innokkaiden kandien hoidettavaksi jotta saataisiin vielä jotain pelastettua terveydestäsi. Victoza ei ole mikään ihmelääke, perinteisellä metformiini-insuliinihoidollakin päästään hyviin tuloksiin. Ei se ripuloimalla laihduttaminenkaan ole mitään herkkua, helpommalla pääsee noudattamalla järkevää ruokavaliota. - victoza
Ole vain tarmokas hoitamaan asiaasi. Diabetesliitto on informoinut muutama päivä sitten, että Victoza tulisi syyskuussa korvattavaksi - millä ehdoin, siitä ei kai vielä ole tietoa. Itse ole käyttänyt ko lääkettä melkein päivälleen vuoden, Ens käyttöviikolla oli yksi hypo, muuten on mennyt tosi hyvin alun pientä ripulointia tosin oli. Tiesin niin olevan. Painoni on pudonnut 21 % ilman erikoisempia vaikeuksia ei siis ripulilla. Valveutunut thklääkäri tutkii oikein ja osaa määrätä ko lääkkeen, ellei sinulla ole jotain lääketieteellistä syytä olla sitä määräämättä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381279
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34811Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46587- 14580
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27556Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24501
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .15472Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14471