Mitä teen kuumille aalloille?

Kuukautiset jäivät pois heti leikkauksen jälkeen.
Sytostaatit veivät tukan,ripset ja kulmat.
Nyt käyn sädehoidossa.Iho on kipeä.
Lisäksi minua vaivaa monta kertaa tunnissa todella voimakkaat kuumat aallot!Koko päänahka tulee aivan hikiseksi ja naama punaiseksi!
Ahdistaa ja masentaa hirvittävästi.En saa nukuttua.Tätä on jatkunut jo monta viikkoa.Mitä ihmettä tähän voisi ottaa?Lääkereillä on aina niin kiire.En muista ja jaksa ja kehtaakaan valittaa vielä näistä vaivoista.Kertokaa sisaret,mitä voisi ottaa vaivoihin?
4890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

käytössäni antidepressantti Efexor Depot,joka on tasannut niin hikoilua ym.,kuin myöskin auttanut ahdistukseen,masennukseen ja unettomuuteen.

Juttelehan seuraavalla kerralla onkologisi kanssa näistä asioista.

Tervetuloa keskustelemaan "porukkaamme",os. www.verkkoklinikka.fi/keskusteluihin ja sieltä Syöpä-palsta,voit saada sieltäkin vinkkejä.

Äänestä
  • Auttoi kovasti.Täytyypä tulla palstalle kyselemään.Lääkärin tavatessa nämä aina unohtuvat kun pitää käydä tärkeämmät asiat läpi.Onko tuosta mainitsemastasi lääkkeestä mitään negatiivista sanottavaa?Tapaan lääkärin huomenna jos on onnea.Muuten menen vaan hoitooni.

    Äänestä

Eilen tulin taas leikkauksesta. Pienennettiin rintaa lisää.Kysyin lääkäriltä vaihdevuosioireista kun mullakin alkoi ne taas kun hormoonit kiellettiin. Kirjoitti mulle citalopramia. Lääke on alunperin tarkoitetu masennuksen ja paniikkihäiriöiden hoitoon, mutta hyvät tulokset saatu myös vaihdevuosioireisiin. Täytyy vain syödä muutama viikko et vaikutus alkaa näkyä.

Äänestä

Minä olen saanut jonkinlaista apua Yliopiston apteekin omasta Ergotamin - nimisestä lääkkeestä.Sain siihen reseptin syöpätautien klinikalta. Toinen vaihtoehto olisi ollut mielialalääke nimeltä Efexor. Siitä ei ole kokemusta koska en halunnut käyttää sitä. Ergotaminia ei tällä hetkellä saa mutta sitä on luvassa ehkä viikolla 25. Jos yhtään lohduttaa niin vaivat helpottavat ajan mittaan. Kysele vaan lääkäriltä kaikkea mikä mieltä vaivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rintasyöpäpotilas kirjoitti:

Kuukautiset jäivät pois heti leikkauksen jälkeen.
Sytostaatit veivät tukan,ripset ja kulmat.
Nyt käyn sädehoidossa.Iho on kipeä.
Lisäksi minua vaivaa monta kertaa tunnissa todella voimakkaat kuumat aallot!Koko päänahka tulee aivan hikiseksi ja naama punaiseksi!
Ahdistaa ja masentaa hirvittävästi.En saa nukuttua.Tätä on jatkunut jo monta viikkoa.Mitä ihmettä tähän voisi ottaa?Lääkereillä on aina niin kiire.En muista ja jaksa ja kehtaakaan valittaa vielä näistä vaivoista.Kertokaa sisaret,mitä voisi ottaa vaivoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu