Paras sähköperämoottori

Väsynyt soutaja

Hinta laatusuhteelta edullisin sähköperämoottori 4,5 metriseen veneeseen.

26

14170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietibensaamyös

      Parempi voisi olla kuitenkin bensakäyttöinen, kun kyllä millään sähkömoottorilla pärjää jos joudut aallokkoon, ellei se oli sitten 20kW tehoinen sähkömoottori.

      Joku hiljainen pikkumoottori bensalla olisi parempi.

      Turha olisi sitten lähteä rannasta minnekkään yli 100m päähän myrskyssä jos on joku köyhä sähkömoottori.

    • uimapatjallemotti

      Oltiin kerran kokonaan järven toisella puolella, aika arvaamaton keli aina tuolla järvellä aina.

      Noh sitten nähtiin että keli yltyy, aallot alkoivat olemaan jotain 40cm korkeita, oltiin 6m veneellä liikkeellä eräiden saarien edustalla ja siimoissa 2 kalaa, jotka piti nostaa pois.

      Minun tehtävänä tietysti haavata ne ja hoitaa samaan aikaan venettä, pienemmät veljet kyydissä..

      Juu saatiin kalat haavattua ja sitten lujaa aaltoja kohti, mutta meillä olikin hondan kunnon nelitahti :) Pelkäsin itse jossain vaiheessa että kun vene hyppii kun ajetaan noin lujaa vasten aaltoja että ei katkea koko vene.

      Sähkömoteilla voi olla turhaa olla tuollaisessakin tilanteessa, uimapatjaan lähinnä sopivat nuo sähkömoottorit.

      • Väsynyt soutaja

        Voihan sitä soutaa jos moottorissa ei ole tehoa.
        Järvi ei ole niin iso että joutuisi pulaan. Jättää veneen rannalle ja kävelee kotiin jos pelottaa.


      • Anonyymi

        Pelkäsit että ei katkea?


    • heh63

      Perus MinnKota on varsin halpa, luotettava ja riittänee noin pieneen veneeseen . Kuuklelta kyselemällä tulin siihen tulokseen, että halpamerkit antavat rahalle vastaavasti vähemmän vastiketta joten niiden hinta/laatu ei ole sen parempi.

      Omaan 520 pitkään soudariin ostin MotorGuide Varimax V40:n, joka on hieman kalliimpi, mutta teknisesti edistyneempi ja toimii toivottavasti paremmalla hyötysuhteella kuin nuo halvemmat.

    • no fun

      Sähkömoottori on erinomainen valinta suotuveneen perään mökki ja järvikäyttöön. Huoltoa ei juuri tarvita, käynnistyy käytännössä aina, ajaminen on lähes ilmaista, lähes äänetöntä ja käyntiin lähtöä on täysin varmaa.

      Sähkömoottori ei sovellu paikkoihin joissa tarvitaan paljon tehoa, esim. kosket tai kovaa virtaava vesi.

      Perinteisten sähkömoottoreiden hyötysuhde on käytännössä vakio, tehokkuus eroa tulee potkurin mitoituksesta ja työnlaadussa. Tässä Minn Kota on tällähetkellä muita edellä.

      Koneen lisäksi akku ja laturi ovat tärkeitä sähkömoottorikäytössä. Mitä paremman akun hankkii sitä paremmin myös sähkömoottori toimii. Eli hyväkään kone ei toimi hyvin jos akkuun ei panosta.

      Halvin Minn kota kunnon AGM akulla maksaa noin 350 eur eli reilu puolet pienen bensakoneenhinnasta. Käytännössä tällä ajaa 5-10 vuotta lähes ilmaiseksi. Minulla suurin syy sähkökoneen vaihtoon oli kuitenkin meluttomuus. Järvellä voi ajella lähes äänettä.

      • heh63

        Loma pahus pääsi loppumaan, mutta sen alkuvaiheilla sain järjestetyksi MotorGuiden toimintakuntoon. Hommasin 100 Ah:n vapaa-ajan akun ja sille latausjärjestelmän sekä rakensin veneeseen kiinteän johdotuksen. Oli erittäin mukavaa lähteä kahvan käännöllä aamulla muikkuverkoille lähivesille sekä vastaavasti viedä onkijoita kaislikon reunoja koluamaan.

        Moottorin teho on 0,5 kW ja vielä ei ole airoihin tarvinnut voiman puutteen vuoksi tarttua.


    • Tekniikan Maailmassa

      oli aivan lähivuosina juttua sähköperämoottoreista. Kirjastosta se varmasti löytyy, ja voit pyytää henkilökuntaa etsimään valmiiksi kyseisen numeron lainattavaksi. Onhan tietysti myös mahdollisuus ostaa TM:n arkistosta pientä korvausta vastaan kyseinen juttu, ja se lähetetään tietokoneelle josta voit sen sitten tulostaa.
      Tässäkin viestiketjussa väitettyjä "ei kannata lähteä yli 100m rannasta" tarinoita ei todellakaan kannata uskoa, sillä niiden toimintaaika on varmasti riittävä pidemmällekin kalastusreissulle. Vaan tämähän onkin Suoli24...ja vetää puoleensa kirjoittajia suoraan suolesta...

    • Korjaan..

      Kyse olikin myrskyyn lähdöstä pienitehoisella sähköperämoottorilla, ja siinä kirjoittaja on aivan oikeassa. Valitan virhettäni koska en lukenut viestejä uudelleen ja muistiin jäi vain osatotuus. Vaan kukapa täysijärkinen niin tekisikään edes suuremaallakaan hevosvoimamäärällä kuin pakon edessä..ja sellaista pakkoa ei kovin usein varmasti satu.

    • Minn Kota Endura 30

      Löytyy Minn Kota Endura 30 75 Ah vapaa-ajan akku.
      Max. nopeus kesällä mitattu GPS:llä 6.2 km/h. Soutuvene 465 cm.
      Myötäaaltoon on päästy jopa reilut 7 km/h hetkellisesti :)

      Hyvällä kelillä voi uistella helposti 4 tuntia, varmaan jopa pidempään, mutta vaahtopäitä vastaan vastalaineeseen voi reissu jäädä alle kahden tunnin mittaiseksi, eikä se ole mitään hauskaa...

      Pieni aallokko ei vielä haittaa, mutta navakkia tuulenpuuskia on syytä vältellä, kun voimaa on rajallisesti... ;-) Eli jos selkä on täynnä vaahtopäitä, on syytä pysyä rannassa tai hypätä isompaan veneeseen.

      Humminbird PiranhaMAX 150x kaiku näyttää myös akun jännitten ja siihen saa säätää varoituksen akun jännitteelle, joten ei akku pääse ihan puun takaa tyhjenemään.

      Nyt alkaa olla 200 kilsaa täynnä gps:n mukaan viime ja tältä kesältä merellä.

      siinä oma pätkä viime kesältä: http://www.youtube.com/watch?v=bppMHRlpiBA

      Lisäksi jotain testejä:

      http://www.normark.fi/files/attachments/26_33MK0609.pdf

      http://www.torqeedo.fi/testit/to_kipparin_testi_418.pdf

      • kuin

        mulla on kai minn kota kiinan kopio teno merkkinen menee täydestä pienellä järvellä akkuna 100ah kalsium akku kestää vetouistelu vauhtia 5-7 tuntia uudella akulla. ainakin halpa paketti ratkaisu kun alle300 eurolla selviää.


    • jammu8

      perhana ajoin lumpeen yli ja siihen hyyty,kiitos min kotan.ei kitos enää möin kaikki kalastys vehkeet ja rupesin perhosia pyydystää.kiitos min kotan.

    • Hankintaa suunnittel

      Vanha ketju, mutta jatketaan kysymällä, että onko kellään kokemuksia tuollaisesta Torqeedon sähkömoottorista, jossa on kiinteä akku siinä moottorissa? Ovat kalliita, mutta ovatko hintansa väärttejä?

      Kuinka isot aurinkopaneelit tarvitaan, että tuollaisen perämoottorin akun pystyisi lataamaan vaikka noin kuudessa tunnissa tyhjästä täyteen?

      • Tähtisähkö

        30 W aurinkopaneelista tulee Suomen suvessa noin 1 A latausvirta poutasäällä. Mikäli akun koko on esimerkiksi 70 Ah, niin tarvitset aurinkopaneeleita 30(70/(6*1A)) = 350 W.


      • En tainnut ymmärtää?
        Tähtisähkö kirjoitti:

        30 W aurinkopaneelista tulee Suomen suvessa noin 1 A latausvirta poutasäällä. Mikäli akun koko on esimerkiksi 70 Ah, niin tarvitset aurinkopaneeleita 30(70/(6*1A)) = 350 W.

        Torqeedon aku on tuollainen 29.6 V/13 Ah.

        Miten nuo voltit vaikuttavat asiaan?

        Meneekö laskukaava näin: 30(13/(6*1a)) = 65 W

        Vaikuttaa liian hyvältä ollakseen totta.

        Tuollaisella Torqeedolla sitten ajelisi 6 h lataamisella puoliteholla 2,5 - 3,0 solmun nopeutta 6,5 - 7,8 h. Eli aurinkopaneelit tuottaisivat enemmän energiaa kuin moottori ehtisi tuottamaan.


      • tähtisähkö
        En tainnut ymmärtää? kirjoitti:

        Torqeedon aku on tuollainen 29.6 V/13 Ah.

        Miten nuo voltit vaikuttavat asiaan?

        Meneekö laskukaava näin: 30(13/(6*1a)) = 65 W

        Vaikuttaa liian hyvältä ollakseen totta.

        Tuollaisella Torqeedolla sitten ajelisi 6 h lataamisella puoliteholla 2,5 - 3,0 solmun nopeutta 6,5 - 7,8 h. Eli aurinkopaneelit tuottaisivat enemmän energiaa kuin moottori ehtisi tuottamaan.

        Tuo akku vastaa karkeasti 30 Ah 12 V järjestelmässä eli 30(30/(6*1A)) = 150 W aurinkopaneelita siten että ovat kytketty sarjaan 24 V systeemiin. Esim kaksi 75 W paneelia riittäisi ja siihen perään häviötön MTTP-säädin vielä niin jo vain latautuu.


      • Lisäkysymys
        tähtisähkö kirjoitti:

        Tuo akku vastaa karkeasti 30 Ah 12 V järjestelmässä eli 30(30/(6*1A)) = 150 W aurinkopaneelita siten että ovat kytketty sarjaan 24 V systeemiin. Esim kaksi 75 W paneelia riittäisi ja siihen perään häviötön MTTP-säädin vielä niin jo vain latautuu.

        Jos kytkisi sarjaan 3 x 50 W paneeleita, niin tuottaisiko tuollainen viritys 3 x 12 V = 36 V jännitteen?


      • tähtisähkö
        Lisäkysymys kirjoitti:

        Jos kytkisi sarjaan 3 x 50 W paneeleita, niin tuottaisiko tuollainen viritys 3 x 12 V = 36 V jännitteen?

        Joo.


      • elcofani
        tähtisähkö kirjoitti:

        Joo.

        Amerikkalainen ELCO on tehnyt sähkömoottoreita 100 vuotta veneisiin.
        Löytyy moottori melkein joka lähtöön. www.elcomotoryachts.com tai
        www.elcomotors.fi


    • Tässä hyvä sähkömoot
    • Joensuu

      Hei, Torgeedossa akkuongelma, kallis ja kestää vain 2-3 vuotta

    • minätiedän

      Kaikissa sähköperämoottoreissa on se ongelma, että veneitä ei tehdä sähköperämoottorikäyttöön.

      • MinäkinTiedän

        Mistä se veneen peräpeili tietää millä energialla sitä pusketaan? Joskus bensa ja joskus diesel ja joskus sähkö. Aiheuttaako sähkön työntövoima rakkuloita tai allergiaa sille veneelle? Entä dieselperämoottori? Tehdäänkö sille veneitä? Entäs petrooli?


    • Anonyymi

      Kaksi motorquidea hajosi .. ensimmäinen kesti 2 päivää toinen kaksiviikkoa , jätti lillumaan... jokeen vaihdoin Minn kotaan . Ei ikinäenää motorquidea 3 .. aivan p

    • Anonyymi

      mul on 2 x62 lps teno sähkömoottoria perälaudas kii,
      ja puita!!

    • Anonyymi

      Taannoisen testin taisi voittaa sellainen kuin ePropulsion. Fiiksun oloinen kampe. Torqueedo olisi toisena. Mietin pienehkön purkkarin perään, jos tuo laite on vesitiivis ja jos se tosiaan latautuu sillä että ruffin katolle laittaa paneelin - purjehtiessa kun perätuupparia tarvitsee vain siihen että ajelee pilttuusta ulos ja sisään, ja senkin tekee sopivalla tuulella ilman. Toki jos pläkä yllättää niin sittenhän tuolla pääsee perille, kunhan maltaa lipua puoliteholla.... Tämän hetkinen vene on viisheppainen irtotankilla, ja sillä kulkee vaikka kuinka pitkään, mutta se on hyvin hankala operoitava purkkarissa. Torqueedoon ja ePropulsioniin saa etähallintalaitteen. Olen vähän odottanut että tulisi aidosti etäohjaus, s.o. joku bluetooth, Voisi ohjata vaikka keulassa seisoskellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16703
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      40
      4531
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2607
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1908
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1549
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      393
      1496
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1359
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1283
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      992
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      965
    Aihe