Traktorimarsseja luvassa?

Sian päitä seipäissä

3

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poliisin kannalta

      "
      Poliisin mielestä kaikkien aikojen hankalimmin hallittava oli MTK:n mielenosoitus 1999, jolloin Mannerheimintie tukkeutui useiksi tunneiksi.

      Mielenosoittajien käytös oli poikkeuksellisen rajua. He polttivat silloisen maatalousministerin Kalevi Hemilän kuvia ja rovioita Messukeskuksen edessä. Mukana oli muun muassa kuolleiden eläinten ruhoja. "

      • Täyttä anarkiaa

        Kaukana tuosta on juhakossin kehuma kepulainen mielenmaltti.


    • Lantasaappaat riehuu

      MTK:n Helsingissä perjantaina järjestämä suurmielenosoitus suomalaisen ruuan puolesta ja Etelä-Suomen ns. 141-tuen alasajoa vastaan riistäytyi tapahtuman loppupuolella järjestäjien hallinnasta, kun osa joukosta ei pysynyt poliisin aitaaman alueen takana.



      Poliisi joutui nostamaan vahvuuttaan ja käyttämään koiria tilanteen varmistamiseksi, mutta pidättäytyi mellakantorjuntavarusteiden käytöstä.

      Noin viisituhatta mielenosoittajaa tukki vastoin sovittuja järjestelyjä myös liikenteen kulkureitin molemmilta kaistoilta ja toivat marssiin traktoreita.

      Mielenosoittajat kokoontuivat marssin päätteeksi pyöräilystadionille huippukokouspaikkana toimivan Messukeskuksen välittömään läheisyyteen.

      Mielenosoituspaikalla pidetyissä puheissa kävi selvästi ilmi se, etteivät hallitus ja etenkään maatalousministeri Kalevi Hemilä (sit.) nauti enää maataloustuottajien luottamusta.

      Myöskään Suomen EU:n jäseneksi luotsannut entinen pääministeri ja nykyinen presidenttiehdokas Esko Aho (kesk.) ei liiemmin sympatiaa osakseen saanut. Puheissa kehotettiin maaseudun väestöä muun muassa avoimesti äänestämään perussuomalaisten Ilkka Hakalehtoa.

      Lehmänkellojen, moottorisahojen ja sireenien säestämä mielenosoitus oli varsin kovaääninen. Tunnelma kiristyi hetkeksi hieman ennen puoli kolmea, kun eräs puhujista yllytti mielenosoittajia kaatamaan aitaa, tuolloin vielä tuloksetta.


      Hemilä-nukke hirtettiin lipputankoon

      Mielenosoitus alkoi puoliltapäivin eduskuntatalon edustalta, jossa suurimmat suosionosoitukset eduskuntatalon edustalla pidetyssä kokoontumisessa sai maatalousministeri Kalevi Hemilää esittävän nuken hirttäminen lipputankoon.

      Kello puoli yhden jälkeen liikkeelle lähtenyt tuhansien mielenosoittajien kulkue tukki mm. Mannerheimintien, Helsinginkadun ja Sturenkadun täydellisesti.

      Muun muassa hotelli Hesperian edustalla mielenosoittajat repivät salosta EU:n lippuja, mikä sai poliisin puuttumaan tilanteeseen. Kaikkiaan reitillä vietiin saloista 38 EU-lippua ja rikottiin lipputankoja, mistä tehtiin rikosilmoitus.

      Osa joukosta sytytti mukana tuomiaan heiniä tuleen Mannerheimintiellä. Pyöräilystadionilla poltettiin matkan varrella kerättyä "sotasaalista".

      Mielenosoituksessa oli mukana aluksi myös muutama traktori. Poliisi poisti traktorit kulkueesta Mäkelänkadun ja Kumpulankadun risteyksen kohdalla, koska niistä ei ollut sovittu etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5040
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1590
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1209
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1149
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1103
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      872
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      743
    Aihe