Kohta saa pienituloiset maistaa maksuja , kunhan uusi hallitus tulee.
köyhät alas
pienituloinen
15123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Iäkkäät työttömät ja sairaat pidetään kurimuksessa,peruspäivärahalla vailla tulevaisuutta !
Eläkevakuutusyhtiöt pitävät huolen että sairauksista ei taatusti pääse eläkkeelle,eihän sitä muuten olisi vara maksaa päälliköille mahtavia liksoja !
Työttömyydellä nöyryytetään ihmisiä,olet vain asiakas vailla oikeuksia.
Kukaan suomalainen työnantaja ei palkaa yli 50 vuotiasta enään mihinkään pysyvään työsuhteeseen !
Hallitus nyt on aika puuttua köyhimpien ihmisten nöyryyttämiseen,ihmisoikeudet
pitää saada myös iäkkäille pitkäaikaistyöttömille.
Pätkätyöt ja epävarmuus on ainoa mitä suomalainen työnantaja tarjoaa työntekijöilleen !
Kysykääpä Kelan nykyiseltä johtajalta, Liisa Hyyssälältä, kuka se tahdin Kelan osalta nyt määrää. Hyyssälä on sanonut jo ennen Kelaan menoa, miten "kiveäkään ei saa jättää kääntämättä". Hyyssälä toimii salassa, vai onko joku kuullut, mitä hän siellä Kelassa tekee? Ne teot tiedämme vasta sitten, kun ne tuntuvat ja/ tai iskevät kunnolla, niin että tuntuu. Sitten on hyvä sanoa, miten ikävien päätösten takana on tietenkin vain työmarkkinajärjestöt. Älkää nähkö päiväunia näiden asioiden suhteen, sillä nämä asiat ovat kaukana unihaavekuvista.
Jaa että pientuloiset saa vallan maksaa ja toki suurtuloiset pääsevät ilmaiseksi?
Työttömiltähän ne verot kerätään?
Työttömän vero on 20% ettei herroilta pääse unohtumaan.
Sinnemäki ei ole tehnyt asiaan mitään oikaisua, lienee filatohvin
mahtikäsky.....
heh, kaikkien on roponsa kannettava yhteisen hyvän nimiin. Niin köyhän kuin rikkaankin. Veroja on maksettu jo historian härästä alkaen, ei tule yhteiskunta ilman toimeen.
Ovat nämä takinkääntäjät ja kurjalistoa kurittavat "vastuunkantajat" unohtaneet, että vaikka eivät syrjäytetyt kyenneet äänestämään, me läheisistämme huolta kantavat äänestimme heidän puolestaan omantuntomme mukaan.
Ehkä äänestämällä vielä joskus muutos toteutuu.
Jokaisella on lähimmäinen, joka tarvitsee tavalla tai toisella apua.
Pidämme kurjaliston hengissä kiusallakin vielä seuraaviin vaaleihin asti, vaikka perusturvan tuhoavatkin, ruokimme, lääkitsemme,vaatetamme ja talutamme uurnille.
Noh, ketä äänestämällä tulee muutosta? Persujako äänestämällä?
Nehän eivät pysty menemään tuolla kokoonpanolla hallitukseen, vaikka miten paljon ääniä saisivat?
Mikä mukamas muuttuisi äänestämällä? Suomessakin on ollut itsenäisyyden aikana monenlaisia puolueita vallassa, eikä politiikka siitä mihinkään muutu.
Se on täällä tehtävä politiikkaa suhteessa muuhuun maailmaan ja maailman muuttuminen eli globalisaatio on kaventanut kotimaisen politiikan tekijöiden mahdollisuudet johonkin muutokseen aika olemattomiksi.
Ei muutu Suomi huutelemalla ei EU:lle, sellainen on vain vaali slogan, jolla vaalikarjaa hämätään äänestyskoppiin. Vaalien jälkeen huolimatta kuka vallassa on, maailma jatkaa ilman muutosta.
Voihan sitä tietenkin kuvitella, jos se antaa parempaa oloa, vaan päiväunistakin on aika ajoin herättävä karuun todellisuuteen.
Pysyä pikkaisen asiassa, kyllähän lapsiperheet, köyhät , eläkeläiset, kaikkeinpienimpituloiset ja jopa TYÖTTÖMÄT maksaa suhteessa enemmän veroja kuin poroporsaat siis rikkaat ja liljukset. Eli mölise vähemmän ja opiskele enemmän !!!.
Tottakai lapsiperheet, eläkeläiset, kaikkein pienituloisimmat ja työttömät maksaa enemmän veroa kuin poroporsaat, koska heitä on huomattavasti vähemmän kuin edellisiä. Jos tilanne olisi toisin päin eli poroporsaita olisikin suurin osa kansalaisista niin ei verotulot sen suurempia olisi valtiolle. Tuskin he maksaisi 40% veroja kuten nyt, kun ovat vähemmistö kansanosaa.
Kysymyshän oli mitä maksaa veroja suhteessa tuloihinsa, muista kun käyt nakkikioskilla, kaupassa, + muissaliikkeissä. Siellä on sama prosentti niin työttömällä kuin PORSAS LILJUKSELLA. A L V = 23 % molemmille mutta tulot ovat eriluokassa.
Yhden Liljuksen maksamalla veromäärällä, saa valtava määrä pientuloisia maksaa koko elämänsä eikä pääse sellaiseen summaan veronmaksussa.
Lilius kun sai sen 70 miljoonaa niin siitä nasahti se 28% valtiolle kerrasta, niin että sellasia kun olisi enempi, niin saisi valtiokin tuloja, maksaa työttömyyskorvauksia ym.
Ei ole minulta pois jos joku tienaa sikasummia, mutta kyllä niistä aina valtion kassaan se valtion osuus napsahtaa, niin että on se meikäläisenkin etu.
Olette vain onnettomia vätystelijöitä, joiden osaaminen jää kademieleen.
Lilun miljoonat kerätty niiltä pienitulosilta!
EK hoitaa eriarvoistamisen suomessa,katainen on heidän asiamiehensä !
Köyhät nehän tarvitaan pelotteeksi työssäkäyville,että pysyvät nöyrinä yhtiönmiehinä.
Työttömät ja varsinkin ikääntyneet työttömät on lakaistu maton alle,eihän nyt sentään 40 vuotta työtä tehneitä työttömiä tohdi päästää eläkkeelle.
Toisin on EK:n johtajiston joille eläkkeet järjestyvät automaattisesti ja mukavilla 50000 euron kuukausi tuloilla.
Suomessa huolehditaan vain hyväosaisten toimeentulosta,köyhät saavat vain luun käteensä.
No köyhät on aina valittaneet, mutta kun aikanaan on jokainen joutunut päätöksiä elän suunnasta tekemään, niin olisiko sillä jotain merkitystä?
Kuka päätyy köyhäksi kuka rikkaaksi? Osalla ihmisiä on toki paremmat lähtökohdat, osalle on kehnot vanhemmat, sellaiset jotka eivät osaa antaa lapsilleen elämän suuntaa.
Kuitenkin tässä maailmassa jokaisen kuuluu kantaa vastuu itsestään ja omista ratkaisuistaan elämän suunnan suhteen.
Kun ei aikanaan älynnyt itseään kouluttaa kunnon ammattiin, niin myöhemmin ruikutetaan, että hyväosaisten pitäisi kustantaa jos itse on typeryyttään jättäytynyt hanttihommiin, kun ei äly tai ahkeruus riitä.
Suomessa saa huono-oasiset avustuksia senverran että ei henki lähde ja hyvä niin, mutta pääosin yksilön vastuu omasta elämästään kuuluu yksilölle itselleen.
Sua tomppeli lukemaan taloustiedettä. Liljushan sai ryöstää kansaa monopoliyhtiöllä jonka Kokoomus ja Demukat möivät. ja samoin montaa muuta yhtiötä me siis kansalaiset omistimme nämä kyseiset yhtiöt.
Kyllä tässä kaipaisi jotain messiasta joka palauttaisi kansalta ryöstetyt yhtiöt/varat takaisin JOKU HUUKO SHAAVESINKALTAINEN !!!: