lista palveluista jotka ovat käynnissä

suoritin msconfigin, ja menin palvelut kohtaan, ja piilotin kaikki microsoftin palvelut, jäljelle jäivät nämä... onko joku näistä sellainen millä ei tee mitään/mikä ei aiheuta haittaa ja voi disabloida varmana, kiitos :)

http://www.aijaa.com/v.php?i=009068188758.jpg
7102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Turha noita on kytätä. Omassakin koneessa näyttää pyörivän 267 tehtävää. Eikä haittaa yhtään.

Äänestä

Paits hidastaa konetta....

Äänestä
  • Miten niin hidastaa? Käyttävät alle 2 % tehoista.

    Äänestä

Jos haluaa oikein pihistää niin periaatteessa kaikki muuta paitsi windowsin omat palvelut voi poistaa. Ne tarttee vaan käynnistää sitten erikseen tarvittaessa.

Mutta itse olen sitä mieltä että siivoat "ohjelmat" välilehdestä turhat käynnistyvät pois. En tiedä mitä siellä on kun ei kuvassa näy, mutta isellä on vain 2 ohjelmaa siellä jotka käynnistyvät autom .Yksi Windowsin oma palvelu ja Avast, muut hidastaa vain käynnistystä.

Esimerkiksi tuo Nvidian juttu sinulla on turha kun jos haluat käyttää sen säätöjä niin miksei sitä voi käynnistää erikseen vaan pikakuvakkeesta? Suotta raksuttaa taustalle itsensä käyntiin joka käynnistyksen yhteydessä kun tuskin joka kerta jotain näyttö ym, Nvidian juttuja muokkailet?
Ja sen poisto kännistyksestä ei luonnollisesti tarkoita sitä etteikö ajurit toimisi,, jos sellaista pelkäät? Kyse on lisätoiminnoista.

Äänestä
  • Täydennän vielä että poistat vain "ohjelmat" välilehdestä turhat pois. Näin toimien myös käynnistyvät palvelut vähenee ja et tule sammuttaneeksi vääriä palveluita. Esim tuo Nvidia pois ohjelmat välilehdestä ei suoraan palveluista, ettei tarpeelliset palvelut sammu.

    Äänestä

Pelaat arpapeliä.
Parasta pitää näpit irti prosesseista, ja poistaa käynnistysmerkintöjä turhista ohjelmista, jolloin myös prosessit vähenevät.
Saatat pian kysellä naapurin koneelta, mikä palvelun mahdoitkaan sammuttaa?

Äänestä

No kokeile, nehän saa päälle samasta paikasta.
Tuskin noissa on yhtään tarpeellista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


msconfig kirjoitti:

suoritin msconfigin, ja menin palvelut kohtaan, ja piilotin kaikki microsoftin palvelut, jäljelle jäivät nämä... onko joku näistä sellainen millä ei tee mitään/mikä ei aiheuta haittaa ja voi disabloida varmana, kiitos :)

http://www.aijaa.com/v.php?i=009068188758.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu