Älä äänestä demareita.
Vasemmisto tuhoaa yhteiskunnan.
Oikeistolainen
7185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
... oikeasti enää ole. Demarit eivät kuulu joukkoon. Lipposen johtamat demarit olivat hallituksessa oikeistolaisempia kuin Niinistön johtama Kokoomus. Nykyisen hallituksen demariministerit, jotka ovat irtautuneet Lipposen komennosta, ovat varsin keskustalaisia ja niinpä yhteistyö Vanhasen hallituksessa sujuuukin ongelmitta.
Vasemmistoa ei ...
Kirjoittanut: Oiva Härkönen, 2.6.2004 klo 20.05
... oikeasti enää ole.
Eikä ole kunnon oikeistoakaan, mutta lähinnä sitä lienee Kokoomuksen teollisuus- ja muu yrittäjäkapitalistinen haara ja Keskustan ökytalonpoikien haara, jolla ei tosin ole hallitustason puiolestapuhujaa. Ja nuo Kokoomuksen ja Keskustan oikeistot ovat kuitenkin hyvin erilaisia keskenään.
Eikä ole keskustaakaan. Tai on se, mutta se on lähinnä oikeistodemareiden, maltillisten kokoomuslaisten ja liberaaleimpienn (vanhaslaisen?)keskustalaisten epämääräinen ja monissa asioissa erimielinenkin ja puoleen sekä toiseen liikahteleva organisoimaton, mutta henkisesti kuitenkin melkoisen samanmielisten, jokseenkin järkevien ihmisten joukko.
Sellaisista "keskustalaisista" kuin Anneli Jäätteenmäki ei osaa sanoa, mitä ne oikein ovat. Eniten kai periaatteettomia, keinoja kaihtamattomia opportunisteja lähinnä vain oman asemansa nostamiseksi. Anarkisteiksikin heitä kai voisi kuitsua siksi, että heillekin on tärkeämpää rikkoa kuin rakentaa. Moni oikea keskustalainen, kuten tuo viisaasti kirjoittava nimimerkki --- näkyy haluavan irtisanoutua tuosta joukosta.
Sinä, Oiva Härkönen et taida olla noin anarkistinen "keskustalainen", mutta ei Sinustakaan tiedä, oletko lintu vai kala. Olisitko lähempänä kunnon kommunisteja? Pidä toki linjasi, mutta ehkä Sinun pitäisi harkita, minkä puolueen kannattajana esiinnyt.
kirjoitukset puolen vuoden ajalta saa selvän kuvan, mikä on Oivan puolue. Se on Anneli. Teki Anneli sitä tai tätä, oikeistolaisesti tai vasemmistolaisesti, niin aina kelpaa. Toinen selvä osviitta suuntautumisesta on Lipposviha, joka on esillä kaikessa, mitä sitten hän kirjoitaakin.
Ihmettelen kovasti, kuinka voi puoluepoliittisesti ottaa kantaa, jos on yhden aatteen eli tässä tapauksessa yhden annelin mies.
6555645fffb6re3226f6
2q 5gh90 l987
allekirjoittanut liittymissopimuksen EU:n kanssa.
Tähyilepä siihen suuntaan....:-@
demarit?
Tota...kysy isiltä vähän tarkemmin.
Olet varmaan saanut valkoisen lippalakin, missä
on lyyra? ÄO:si vaikuttaa ihan siltä.