Elikkä siinä toivossa tänne eksysin kyselemään, josko täältä löytyisi jotakuta itseäni fiksumpaa. Tän netin kanssa on ollut ongelmaa jo pidemmän, mutta toimivaa ratkaisua ei ole löytynyt :/
Ongelma on semmoinen, että koneen käynnistämisen jälkeen netti toimii pääosin hyvin (välillä saattaa silti pätkäistä hetkeksi) tunnin pari yleensä. Sen jälkeen menee yhteys poikki ja se ei korjaannu sieltä "Verkkoyhteydet" , josta voisi laittaa "korjaa". Vissiin siitä painamalla se vaihtaa ainakin IP:n. Sen sijaan ongelman saa korjattua käynnistämällä koneen uudellen. Ja sitten toimii taas jonkin aikaa hyvin.
Olen nyt asentanut uuden Windowsin, eri versio kuin vanha. Olen vaihtanut verkkokortin, kaikki kaapelit ja modeeminkin. Mutta silti ongelma on ja pysyy :P Tää on muuten DNA 1-megainen kiinteä ja tekniseen tukeenkin olen soitellut ja ollaan kokeiltu mm. resetoida yhteys sieltä käsin, ei auttanut. Modeemin resetoiminenkaan ei auta.
Olisikohan jollakulla vielä jotain ideaa, mitä tässä vielä voisi kokeilla?? Kiitoksia jo etukäteen :)
Yhteysongelma
7
216
Vastaukset
- fundamentalist
"Olen nyt asentanut uuden Windowsin, eri versio kuin vanha. "
Olisit voinut nyt kertoa ne versiotkin.
Ja laitteistostakin tarkemmin kuin että kone, modemi ja verkkokortti on
olemassa.
Vakavampi vianselvitysyritys alkaa sillä että koetat toisella koneella
samasta paikasta että miten se siinä toimii.
Mainittakoon että itselläni on myös samanlainen DNA:n yhteys eikä
ole vuoteen ollut ainoatakaan katkoa vaikka yhteys päällä usein
vuorokaudet ympäri useilla koneilla.- ATK-noob
Kiitos vastauksestasi :) Joo, vanha Windows oli XP Pro, suomenkielinen, tää uus XP Pro eng service pack3:lla. Et melkein sama. Kone on kyl aika vanha, alunperin 2003 koottu, mutta osia on vaihtunut sen jälkeen jonkun verran. Emo ja prosu ovat ainakin alkuperäiset.
Mut toi on hyvä vinkki, et toisella koneella kokeilee. Ongelma on vaan löytää semmoinen kone. Jos vaikka joku kaveri suostuis ottamaan läppärinsa mukaan joku kerta, ni vois testaa.
Muitakin vinkkejä otetaan vastaan :D - fundamentalist
ATK-noob kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi :) Joo, vanha Windows oli XP Pro, suomenkielinen, tää uus XP Pro eng service pack3:lla. Et melkein sama. Kone on kyl aika vanha, alunperin 2003 koottu, mutta osia on vaihtunut sen jälkeen jonkun verran. Emo ja prosu ovat ainakin alkuperäiset.
Mut toi on hyvä vinkki, et toisella koneella kokeilee. Ongelma on vaan löytää semmoinen kone. Jos vaikka joku kaveri suostuis ottamaan läppärinsa mukaan joku kerta, ni vois testaa.
Muitakin vinkkejä otetaan vastaan :D"Vissiin siitä painamalla se vaihtaa ainakin IP:n."
Mistä systeemisi muuten hakee IP:n?
Suoraan operaattorilta vai onko modemisi reitittävä omalla
DHCP-palvelimella josta se saa sisäverkon IP:n?
Kun yhteys katkee, niin koetas kirjoittaa XP:n kometotulkkiin.
ipconfig /renew
ipconfig /all
voi korjaantua helpommin kuin uudelleenkäynnistämällä. - Juue7
fundamentalist kirjoitti:
"Vissiin siitä painamalla se vaihtaa ainakin IP:n."
Mistä systeemisi muuten hakee IP:n?
Suoraan operaattorilta vai onko modemisi reitittävä omalla
DHCP-palvelimella josta se saa sisäverkon IP:n?
Kun yhteys katkee, niin koetas kirjoittaa XP:n kometotulkkiin.
ipconfig /renew
ipconfig /all
voi korjaantua helpommin kuin uudelleenkäynnistämällä.Mitäänhän en taaskaan tiedä, mutta ongelma kuulostaisi siltä että palomuurisi estää tietokoneesi keskustelut modeemin/operaattorin kanssa, jolloin IP-osoitetta jne... tietoja ei pystytä uudistamaan vaan netti katkeaa kun käyttöoikeus vanhenee.
> se ei korjaannu sieltä "Verkkoyhteydet" , josta voisi laittaa "korjaa". <
Palomuuri estää viestien lähettämisen, joten toi ei korjaa ongelmaa.
> Sen sijaan ongelman saa korjattua käynnistämällä koneen uudellen. Ja sitten toimii taas jonkin aikaa hyvin. <
Kun käynistät koneen uudestaan, niin tarvittavat tiedot haetaan ennen palomuurin käynistymistä.
Kirjoitas komentoriviin ipconfig /all ja katso käyttölupa vanhenee kohta tai millä nimellä se XP:ssä onkaan. Katkeaako netti tuolloin?
Oletkos estänyt palomuurilla svhost.exe liikennöinnin tai muiden vastaavien?
Siitä on aikaa kun olen XP:tä käyttänyt.
- ATK-noob
Kiitoksia taas lisäneuvoista :) IP:n hakee ilmeisesti suoraan operaattorin DHCP-palvelimelta. Zonealarm täs on palomuurina ja se on hyvin toiminut jo vuosikaudet. Voi toki olla, että niissä asetuksissa on silti jotain mätää...
Mutta nyt yhteyden katkessa laitoin komentokehoitteessa ipconfig /release ja sen perään /renew, ni toimis ainakin äsken, ei tarvinnut buutata :)
Mutta varmaan se pätkäsee taas vähän ajan päästä, et se ongelma pitäis vielä ratkaista :/ Kaveri meinas, et vika ois operaattorin päässä. Olen nyt kolme kertaa kaiken kaikkiaan sinne soittanut ja ei ne ihan helpol tunnu ainakaan myöntävän, et heissä olis vikaa :D- $VpfI)nM
Mikäli sinulla on jokin palomuurihärpäke käytössä niin poista se kokonaan ja laita Windowsin oma päälle.
- homesveethome
tai talon kuparit homeessa niinkuin meillä oli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314497Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408336Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705695Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.704335Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm654095Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263985"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713