Hei. Saan perinnöksi 66 jalkaisen teräksisen ketsin. Kiinnostaisi opetella purjehtimaan sillä ja käyttää venettä ns. uivana kesämökkinä.
Ongelmana on kuitenkin tuo veneen iso koko, mihin sen mahtaa saada pk-seudulla parkkiin? Ymmärtääkseni poijupaikat eivät ole kovin arvokkaita, eivätkä veloita leveyden perusteella.
Entä veneen nosto/säilytys, vene painaa ehkä 35 tonnia, täytyy olla järeät laitteet sen nostamiseksi ja siirtämiseksi.
Onko tälläisen veneen käyttö suomessa mahdotonta?
Ongelmana on kuitenkin tuo veneen iso koko, mihin sen mahtaa saada pk-seudulla parkkiin? Ymmärtääkseni poijupaikat eivät ole kovin arvokkaita, eivätkä veloita leveyden perusteella.
Entä veneen nosto/säilytys, vene painaa ehkä 35 tonnia, täytyy olla järeät laitteet sen nostamiseksi ja siirtämiseksi.
Onko tälläisen veneen käyttö suomessa mahdotonta?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos nyt tosissaan kysyt niin muutama oma miete:
- ei varmaan ihan helpoin vene "opetella" purjehtimaan?
- en ole itse Helsingistä mutta veikkaan ettei montaa "yleistä" paikkaa löydy mihin tuon kokoisen saisit säilöön. Saati halvalla... Tuo pituus alkaa olla ongelma normisatamissa ja varmaan ainut vaihtoehto on kylkiparkki.
- Nostajia varmasti löytyy, omalla telakalla traileri vetää 47t saakka, joka vuosi nousee yli 70 jalkaisia. Nosturit nostaa 80t saakka joten eiköhän sieltäkin päin nostajia löydy.
- Säilytyspaikkojakin varmasti löytyy jos niistä on valmis maksamaan
Summa summarum : Ei todellakaan ole mahdotonta tuon kokoisen veneen käyttö. Paljon isompiakin liikkuu. Mutta jos käytät normipalveluita (venepaikat, laskut/nostot, säilytys, huollot jne) niin et varmaan vielä edes 10 000 eurolla per kausi pärjää. Eli ei se ihan ilmaista ole
Eikös tuon kokoinen teräsvene talvehdi jäissä, eli talvipaikkaa ei tarvitsisi murehtia jos sopiva laituri löytyy?
Noin vilkas "mielikuvitus"kaikki on mahdollista?.
Eiköhän tuon talvisäilytys ja venepaikka hoidu vain sopivalla lääkityksellä.
No, ainakaan aloittajalla ei ole sen suhteen ongelmaa, ostaisi ensin vaikka soutuveneen :)
Tuon kokoinen paatti vaatii jarrullisen trailerin ja varmaan maasturin vetoautoksi, tai ainakin tehokkaan takavedon.
Poijupaikka on hyvä, mutta olisko puomipaikkaan mukavampi tulla?
Tuollaista on helppo käsitellä, se on niin painava ettei tuuli vie.
Itselläni oli -80 luvulla kutakuinkin tuota kokoluokkaa oleva teräksinen tammitroolari. Karsinapaikka soveltui ihan kivasti kun otimme yhden aisan pois välistä. Pituuden kanssa pärjäilin itse ihan hyvin, muut joskus vähän moitiskelivat.
Säilytin veneeni talvet telakointitrailerilla ja nostot, laskut sekä siirrot onnistui ihan kelvollisesti etuveto cherry datsunilla.
Oliko teräksinen tammitroolarisi salongissa myös mustavalkoinen väri-tv 80-luvulla? Epäilen kertomuksestasi vain tuota Datsun Cherryn käyttöä vetoautona. Tuon kokoiselle olisi pitänyt olla kyllä Datsun Laurel 280C, takaveto ja vääntävä diesel.
Mustavalko väri-tv löytyi salongista, oli kyllä silloin jo vanha, taisi olla 60-luvulta, ja toimi muuten paljon parjatulla nestekaasulla.
Cherry datsunilla pystyi liikuttelemaan venettä ihan helposti, se vaati vain hieman kekseliäisyyttä. Silloinen vaimo oli aika kookas ja venettä nostaessa laitoin hänet konepellille istumaan painoksi, jotta renkaat sai tarpeeksi pitoa. Komia yhdistelmä kaikkinensa, aivan kuin 59-mallin kauriskeula Volga kärry perässä.
Painoko sun vaimos yli 30 tonnia...?
Simbad sinne mahtuu
Suosittelen, että panet sen myyntiin. Pelkään pahoin, että muuten saat siitä paljon harmia ja arvaamattoman paljon kuluja. Osta sitten pienempi lujitemuovipurkkari Avance 24 tai vastaava.