Tarvitsisin jollaa, jotta pääsisin maihin tuttavien mataliin mökkirantoihin. Purjeveneeni on pieni ja en voi mitään isoa soutuvenettä hinata mukana, joten pieni 2,3m jolla voisi olla sopiva.
Pioner on ilmeisen hyvä vetää perässä, mutta Walker Bay:llä voisi lapset opetella purjehtimaan.
Ehdotuksia jollaksi, kumivene ei niin kovasti innosta - kokemusta on Zodiakista.
Pioner on ilmeisen hyvä vetää perässä, mutta Walker Bay:llä voisi lapset opetella purjehtimaan.
Ehdotuksia jollaksi, kumivene ei niin kovasti innosta - kokemusta on Zodiakista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
joku täällä kertoi, että bauhausista saisi jolla jollan 280 euron hintaan. Pakko köydä joskus tsekkaamassa.
WB:kin tulee aivan hyvin perässä. Mukava soutaa, joskin WB8 on hiukan pieni kahdelle aikuiselle. Purhehtimen sujuu parilta lapselta hyvin. Lapsen kanssa jopa aikuinen mahtuu - juuri ja juuri - mukaan opastamaan. WB8:ia on jonkin verran käytettyinä myynnissä. Yhtään WB10:tä en ole nähnyt käytettyjen palstoilla.
WB10 mahtuu aikuinen ja lapsi kyytiin purjeen kanssa. Ei se kuitenkaan mikään tilaihme ole, paikat puutuu pidemmän päälle. Aivan pikkulasta ei WB10:n kanssa voi tuuleen päästää. Nartsoista saa puuskissa pitää tosissaan kiinni.
Soutaen/perämoottorilla tilaa on paljon paremmin.
Minä tai Klenkka voidaa imaa sulta laaki.
Löysin muutaman myynti-ilmoituksen WB:stä. Kumma juttu kun kahdella myyjällä se on edelleen paketissa ja ei kertaakaan käytetty? Onko noita ollut jossakin K-kaupan arvonnassa jaossa? Eivät osanneet kertoa mitään purjeista tms. mutta kovasti olivat tietävinään mitä maksaa uutena... Eri rikillä ja purjeilla on kuitenkin hintaeroa liki 200 euroa (performance ja recreation).
Joka tapauksessa vielä mietin onko tarvetta pelkälle jollalle vaiko purjejollalle...
Jossain Serlan kilpailussa on ollut voittona WB8:ia purjevarustuksella. Ovat menneen osin keskelle pohjanmaa npeltoja. Oletan, että siksi kaikki eivät myyjät tiedä veneistä mitään. Tarpeettomina kun myyvät, voi hinnasta varmaan neuvotella tehokkaasti ;)