Halutessa "positiivinen jännitystila"

Suke-

Koitanpa nyt lähteä liikkeelle vaikka täältäpäin.

Olen jo pitemmän aikaa ihmetellyt seuraavanlaista seikkaa:

Olen jo jonkin aikaa kyennyt ns. saavuttamaan jonkinlaisen lievän jännitystilan kehossani hetkellisellä keskittymisellä. En tunne jännittäväni yhtään lihasta ja sellaisen tilan pystyy tavallaan aktivoimaan vaikka samaan aikaan kun kirjoitan tätä tekstiä. Olen kuitenkin huomannut, että mitä pidempään keskityn tilaan, sitä vahvemmaksi tunne käy. Tunne alkaa aina keskivartalosta säteillen kuitenkin muuallekin kroppaan.
Tunnetta voisi verrata esim. lievähköön "perhosia vatsassa" -tunteeseen, mutta miten ihmeessä sellaisen tilan voi saavuttaa jos ei yksinkertaisesti ole syytä jännittää tai että tietää, ettei odota sillä hetkellä mitään ihmeellistä tapahtuvan tulevaisuudessa? Tämä nimenomaan toimii tahdonalaisesti ja tunne loppuu kun lakkaan ajattelemasta/"jännittämästä"/keskittymästä siihen..tilan aikana koettu tunne on siis hyvänoloinen ja rentoutunut..

Muuten olen henkisesti ja fyysisesti terve mies. Voiko tämä liittyä esim. jossain määrin puhuttuihin energiavirtoihin tai muuhun sellaiseen? Onko tälle nimeä? Olen koittanut googletella lopputtomiin mitä kekseliäämmillä hakusanoilla ilman tulosta.. Voisiko tätä kysyä suoremmin joltain asiasta varmemmin tietävältä?

Kiitoksia etukäteen!

1

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe