Vuokrat ja asuntojen hinnat sen sijaan nousevat vähintään inflaation tahtiin, yleensä nopeammin.
10 vuoden päästä laina ja kk-erä ovat vain naurettava pieru. Asunnon hinta tai vastaavan vuokra on noussut aivan valtaisasti.
Tämä näyttää unohtuneen keskustelijoilta.
10 vuoden päästä laina ja kk-erä ovat vain naurettava pieru. Asunnon hinta tai vastaavan vuokra on noussut aivan valtaisasti.
Tämä näyttää unohtuneen keskustelijoilta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omistaja ei voita aivan aina. Esimerkiksi tapauksessa, jossa hän ostaisi 30 vuotta vanhan asunnon 90 %:n hinnalla uuteen verrattuna. Omien laskelmieni mukaan isot remontit saattavat nostaa vanhan asunnon hinnaksi 120 - 140 % uuden hinnasta remonttien jälkeen. Niitä rahoja ei saa takaisin 10 vuoden ajalla. Siksipä ostimmekin uuden rivarikämpän vaimoni kanssa.
"10 vuoden päästä laina ja kk-erä ovat vain naurettava pieru. Asunnon hinta tai vastaavan vuokra on noussut aivan valtaisasti."
- tämän väittämän sen sijaan allekirjoitan. Ostin 10 vuotta sitten siihen aikaan kalliilta tuntuneen kerrostalokaksion. Niin vain on, että tällaisten asuntojen hinnat ovat pompsahtaneet ihan eri lukemiin 10 vuoden aikana. Luukku on tällä hetkellä vuokralla ja vuokratulo kattaa lainan jämän maksun. Laina tästä kämpästä on päättymässä 6 vuoden kuluttua. Uskon, että 10 vuoden kuluttua myös tämän rivarikämpän maksaminen ei tunnu enää läheskään niin kalliilta, kuin se tänä päivänä tuntuu. Palkat ja kaikki nousevat inflaation mukana.
Terveisin asuntovelkavanki
jaksat aina van haaveilla. Totuus toienlainen?
Kun inflaatio lähti laukkaamaan viime vuoden lopulla asuntovelalliset ovat saaneet nauttia monen prosentin MIINUKSELLA olevista reaalikoroista, se jos mikä syö lainaa kovaan tahtiin eikä asiaan näy tulevan muutosta lähivuosina.
Tämän asian ymmärtäminen syö myös tuhnua aikalailla :)
Työttömyskorvausta ja päiviä..