Varastettu Ibanez

Kitara kateissa

Jos sinulle kaupitellaan Siilinjärvellä Ibanez merkkistä akustista kitaraa, kannattanee ottaa selville hiukan kitaran taustoja, tälläinen varastettiin Keskiviikko-Torstai välisenä aikana (15-16.6) Siilinjärvellä. Nimittäin voi käydä niin että rahat menee ja poliisi hakee, kitaran, turha pelätä että rahojasi takaisin tulisit saamaan. Tai jos muuten vaan satuit tuona aikana näkemään öisen muusikon / muusikoiden kulkevan kitara mukanaan, poliisia tieto kiinnostanee, niinpä rohkeasti vaan poliisi sedille (tai tädeille) soittelemaan tietojaan. Kiitoksia kaikille jotka mahdollisesti jotain asiasta tietävät ja jaksavat tai viitsivät vaivaa nähdä auttaakseen.

5

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kitara lämpenee

      Tähän pieni päivitys, varas on saatu kiinni, kitara edelleen kateissa mutta poliisi tutkii asiaa, ihan vaan ilmoituksena että nyt kannattaisi niistä viimeaikoina ostetuista Ibanez Concorde merkkisistä akustisista tai niiden alkuperästä ottaa selvää. Mitään seuraamuksia ei ole luvassa siitä mikäli varastetun kitaran "omistaja" palauttaa kitaran poliisille tai paikkaan mistä se on varastettu, "myyjä" (rosvo) kertonee tarkemmin kitaran hankintapaikan. Sen sijaan en lähde takailemaan seuraamuksista mikäli käy niin että poliisi muuten saa selville ostamasi varastetun kitaran tämänhetkisen säilytyspaikan. Ja niitä on vaikea myydä, sivuhuomautuksena sanoisin että niitä ei ihan joka nurkassa tässä maassa ole, että tulet kyllä hyvin todennäköisesti jäämään kiinni, kysymys on vain ajasta. Joten helpoimmalla selviät kun kantelet kiltisti sen sinne mistä se on ilman lupaa viety tai poliisille.

    • Kitara...

      Eipä ole kitaraa vastaan tullut. Mutta ihmettelen, että mistä kitara lähti vieraiden mukaan? Oliko kyseessä kotimurto?
      Pitää laittaa kamppeita vähän parempaan talteen, minullakin on ollut ulkona kaikenlaista tavaraa, autonrenkaita, puutarha- ym.koneita, mopo, lukitsematta autot, venemoottori, moottorisaha. Ainoastaan kissa on ollut vahtina.

    • Kitarasta

      Murto. Itse en toistaiseksi ole säilyttänyt kitaraa pihalla enkä ole kuullut kenenkään muunkaan säilyttävän. Mutta viesti oli tarkoitettu enemmänkin niille jotka mahdollisesti asiasta jotain tietävät.

    • Anonyymi

      Jos siis tiedät jotain kitarasta niin ilmoita heti. Netin huutokauppasivuilla tuskin myydään sillä niin harvinainen merkki ja kuvasta helposti tunnistettavavissa. Kissa ei enää ole vartiossa vaan vartiovuorot on annettu afgaanivinttikoiralle joka taatusti juoksee seuraavan voron kiinni eli turha yrittää jatkossa.

    • Anonyymi

      Piti googlata noiden hintoja... Aika tyyriitä osa. Mistä päin Suomea on varastettu ja mikä malli lie kyseessä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4741
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      20
      4494
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      78
      3583
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3543
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3487
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      94
      3371
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2896
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2820
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2529
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      31
      2134
    Aihe