Uudeksi hallitustunnustelijaksi tulee Jutta Urpilainen.
Pelleilyn on loputtava.
Huomenna vaihtuu hallitustunnustelija
15
70
Vastaukset
- rähmällään?
Eikös se ole vielä rähmällään Jykän edessä?
- Alakoulun ope
Kai hallitustunnustelija pitää osata muutakin nokkahuilua soittaa?
- voi Juttaa
Mitenkäs pelle pelleilyn lopettaa???
- Kyselytunnit
Yleensä hän joka suureen ääneen kiukkusena huutaa, peittää tietämättömyytensä. Jos vielä toistaa moneen kertaa asian, joku voi luulla että hallitseekin asian.
- fantastista
Onko jonkin mielä nykyinen hallitustunnustelija hoitanut asiansa hyvin. Nyt kysyn sosiaalidemokraateilta eikä Jyrki-Kataine-Fanboy klubin jäseniltä.
- hopi hopi
Miksi ihmeessä pitäisi vaihtaa? Uusi hallitus on ennen juhannusta lopultakin , oletko joku pölvästi joka ei ymmärrä missä mennään .
- Näin meni
Demarit saivat tällä kertaa tahtonsa läpi ,Ja jyrki joutui nöyrtymään
- kirkkovene ja airot
Joo, näin meni. Urpilaiskan uskottavuus ja kansa köyhtyy. Leipäjonot tulevat pitenemään ja ne kansalaiset, jotka kiikun kaakun ovat pystyneet elättämään itsensä omalla työllään, tulevat tipahtamaan sossun luukulle. Ei näytä hyvältä.
On toivotonta huomata, että on yksi paskan maku mikä puolue hallituksessa huseeraa - tulos on sama mutta demuihin olen pettynyt kaikkein eniten koska Urpilaiska kavereineen pyyhki minuun jalkansa.
- kenkää
Kataiselle kenkää.
- Pääministeri
Mitä häh kenkää tuleva päministeri . Oletko hullu
- Harmaa talous ?
Kuinka jääräpäisesti KaKo puolustaa harmaan talouden roistoja, se ratkaisee koko hallitusohjelman hyväksymisen ja sen heitetäänkö KaKo yli laidan. Jos KaKo matelee vielä yhtä hyvin kuin tähänkin asti, niin tästä voi vielä syntyäkin hallitus.
- Axel Freudenthal
Uppsala Rasbiologiska Institutet: "Esitetään muutama viikko vähän näennäisdemokratiaa hallitusneuvottelusirkuksessa, ja sitten palataan alkuperäiseen suunnitelmaan, eli: Persut ajettu pois kuvioista, rahat pankkiireillemme, ja tietysti pakkoruotsituksen tehostamiseen. Eihän apinakansa enää jaksa muistaa vaalituloksia, heh heh! Viikonloppuna juodaan snapseja ja jälleen kerran jaetaan virkoja sukulaisille ja hyville tuttaville! Skål!"
- sätky-nuket.
Suomalaisille juuri sopiva hallitus. Sitä saa mitä tilaa. Tilasimme oikeistojohtoisen hallituksen, jossa pari nukkepuoluetta rekvisiittana.
- entinen kannattaja
Vaihtakaa Käteinen, unohtakaa SDP, entinen työväenpuolue.
- nyt vaihtuu
Niinkuin viime viikolla luvattiin uusi hallitus pitäisi olla koossa perjantaihin puoleen päivään mennessä. Koska Katainen ei ole saanut hallitustunnusteluja valmiiksi on aika vaihtaa hallitustunnustelijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698