Ostoaikeissa

Millaisia tukia saa metsän omistaja ja mihin ne velvoittavat? Tuleeko vajaan 5 hehtaarin parimetrisestä mäntytaimikosta muuta kuin harmia?
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuntoilua tulee, harvennusta töiksi asti.

Äänestä

Tulee tukihakemusten täyttöä ainakin. Siinä pääsee hyville tuntipalkoille, mutta täytyy tietää, mitä kaikkea on tarjolla, ettei jää jotain paitsi. Metsänhoitoyhdistykset antaa opastusta ilmaiseksi. Metsän omistaja voittaa aina, jos huolehtii etunsa.

Äänestä

Tukianomukset kun oikein täytteleepi on melkoinen määrä tukia kun osaa niitä hakea. Tuollasella viiden hehtaarin palstalla elelee jo mukavasti . Mönkijät ja metsäraktorit ja niihin polttoaineet ovat lähes ilmaisia kuluvat tukijärjestelmään . Muista että Suomi elää metsästä ,mikset sinäkin osta pois

Äänestä
  • mäntytaimikkoa. Miten sillä elelee? Tuet ei kata kustannuksia ja tuottoia akaa tulla vasta kymmenien vuosien päästä. punikkihallitus aikoo vielä panna metsäo omistajille kateusveroja. Ei kannata otaa metsää edes perintömä.

    Äänestä

Puu kasvaa nopiaan nykyisillä lannotteilla ,metsän hoito on on nykymenetelmillä aivan toista kuin muutama vuosikymmen sitten . Kovasti on suositttuja erillaiset safarit Suomen metsissä ,kaupunkilaiset kaipaavat elämyksiä , monellekkin viikko pokasahan ja justeerin kanssa metsäässä on semmoinen nautinto että siitä muutama tonni viikosta on pieni raha.

Äänestä

Marjanpoimijat tulee ja syö marjasi ja ja polkee metsäsi pilalle. Eivät omasta metsästään raaski poimia. Kusevat vielä sinne metsääsi ja kyttäävät nurkkajuuriasi siinä muka poimiessaan. Uteliaisuuttaan tulevat katsomaan, oletko kaltaisikseen kepulaiseksi muuttunut, kun metsämaita alat omistella. Korva tarkkana kuuntelevat ja persesilmälläkin tähyävät, näkyykö kepulaisuuden merkkejä. Jos näkyy ja kuuluu, kohta ovat kylään tunkemassa sontasiioni kainalossa. Vaivihkaa tarkistavat joka nurkan, epeli on kepuli, marjat vie toisen kepulin metsästä. Vie marjat muidenkin metsästä, varmasti vie, ei viemättä jätä. Kepuli on kepuli. Aina pettää, marjat syö. Ja rusinat pullasta.

Äänestä

Kepulainen on kuin mustalainen. Mustalainen syntyy mustalaiseksi, kepulainen kepulaiseksi. Kaikki kunnioitus mustalaisia kohtaan, kepulaisille sitä ei sitten riitäkään.

Äänestä

Älä helkatassa mene ostamaan. Järkevää työpalkkaa saat vasta 30 vuoden päästä, mikäli vielä hengissä olet ja sitä ennen olet maksanut itsesi kipeäksi veroilla, vakuutuksilla, lannoituksilla, tuholaismyrkytyksillä ym ym.
Ensiharvennuksesta et saa mitään myyntituloja ja klapitkin joudut itse tekemään mikäli tarvitset saunapuita.
Hirvivahingot teettää myös paljon paikkausistutuksia ja metsävakuutukset ovat pienpalstoille kohtuttoman suuret.
Suurimman riesan saa perilliset kun heität veivin.
Myyntitulot ja hoitotyöt kun eivät miellytä kaikkia perillisiä. Sisaruskade kun kasvaa sitä suuremmaksi mitä vähemmän metsänhoidosta ymmärretään.
Jos lahjasi saat niin lahjoita suoraan laiskoille pojillesi niin oppivat ruumiilliselle työlle, tai sitten myyvät koko roskan.

Äänestä

Älä osta et sitä kuitenkaan viitsi hoitaa.

Äänestä

"Toverit" ovat näemmä jo laittaneet linkinkin mahdollisiin tukiin ja antoivat muitakin asiallisia ohjeita ja mielipiteitä, mutta yksi näkökulma taisi jäädä puuttumaan.

Nimittäin koska kysymyksessä on erittäin nuori taimikko, yhteiskunnan näkökulmasta sinulla on ensisijaisesti ainoastaan velvollisuus hoitaa sitä ja tarjolla olevat tuet ovat olemassa vain kohtuullistamaan kustannuksiasi.

Tarkimpia ollaan tuossa varhaistaimikkovaiheessa, joskin parimetrinen taimikko on kai jo viranomaisten taholta todettukin ns. vakiintuneeksi. Varmista asia ennen ostoa. Taimikosta pitää joka tapauksessa poistaa havupuustoa haittaavat etukasvuiset koivut ja haavat. Samalla luonnontaimikosta kannattaa poistaa tiheät mäntyryppäät. Tätä kutsutaan raivaukseksi. Työ onnistuu helposti raivaussahalla omana työnäkin, kunhan vain se tulee aloitettua ja aikaa muilta töiltä löytyy. Lisäksi puuttomiksi jääneet kohdat pitää täydennysistuttaa.

Kun männyntaimikko on muutaman metrin pituista, tehdään kasvatettavan puuston harvennus standarditiheyteen. Oikeuteen harventamatta jättämisestä nykypäivänä kai harvemmin joutuu, mutta vittuilukirjeitä kyllä lähetetään. Valtaosa metsänomista toisaalta myöntää, että harvennus kannattaa tehdä, mutta monihehtaarisen taimikon läpikäyminen raivaussahalla ja lisäksi mahdollisesti moottorisahalla on varsin työlästä.

Taimikonhoitoon saa avustusta, tekee sen omana työnä tai vieraalla, mutta kuluja tuet eivät koskaan kata. Plussalle pääset vasta vuosikymmenten päästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tai sitten ei? kirjoitti:

Millaisia tukia saa metsän omistaja ja mihin ne velvoittavat? Tuleeko vajaan 5 hehtaarin parimetrisestä mäntytaimikosta muuta kuin harmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu