Meillä on elisan 8/1 adsl, mutta modeemi kättelee vain reilun 6 megan nopeudella. Outoa on se, että SNR-arvo on 18dB downstream ja 16dB upstream ja vaimennus 3dB ja 8dB. Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan. Eikös tuommoisilla arvoilla pitäisi pystyä parempaan? Esim. edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa.
Hidas yhteys vaikka SNR & vaimennus hyvät?
1
522
Vastaukset
- Jejeo
Mitään en tiedä mutta "Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan" tossa on ongelmasi syy. Toi asetus on määritelty DSLAM profiilissasi operaattorin toimesta, asetus tarkoittaa sitä että käytetään virheenkorjausta pingit kasvaa hieman, sekä yhdistetään laadukas linja jotta häiriötä olisi mahdollisimman vähän (tarkoittaa usein hieman hitaampaa nopeutta). Käytännössä suurin hyöty on IPTV kanavia katsottaessa. Operaattorilta voi pyytää vaihtamaan fastpathiin jos on hyvät perustelut.
Ja kai käytössäsi on Eliisan oma modeemi? Kättelee nopeamman yhteyden kuin muiden valmistajien.
"edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa. "
Tarkoitatko testattua nopeutta vai käteltyä?
Kätelty nopeus kun ei kerro juurikaan mitään (kuoppanen tie nopea auto, hieman hitaampi auto mutta hyvä tie onkin yhtä nopea), vaan testaa nopeus lataamalla Funetista. Nopeustestitkin ovat aika suuntaa antavia tulos riippuu pitkälti kellonajasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1415928
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4252890- 1412783
- 252252
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv192148- 761421
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä121166Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101102- 531010
- 87962