Meillä on elisan 8/1 adsl, mutta modeemi kättelee vain reilun 6 megan nopeudella. Outoa on se, että SNR-arvo on 18dB downstream ja 16dB upstream ja vaimennus 3dB ja 8dB. Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan. Eikös tuommoisilla arvoilla pitäisi pystyä parempaan? Esim. edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa.
Hidas yhteys vaikka SNR & vaimennus hyvät?
1
548
Vastaukset
- Jejeo
Mitään en tiedä mutta "Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan" tossa on ongelmasi syy. Toi asetus on määritelty DSLAM profiilissasi operaattorin toimesta, asetus tarkoittaa sitä että käytetään virheenkorjausta pingit kasvaa hieman, sekä yhdistetään laadukas linja jotta häiriötä olisi mahdollisimman vähän (tarkoittaa usein hieman hitaampaa nopeutta). Käytännössä suurin hyöty on IPTV kanavia katsottaessa. Operaattorilta voi pyytää vaihtamaan fastpathiin jos on hyvät perustelut.
Ja kai käytössäsi on Eliisan oma modeemi? Kättelee nopeamman yhteyden kuin muiden valmistajien.
"edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa. "
Tarkoitatko testattua nopeutta vai käteltyä?
Kätelty nopeus kun ei kerro juurikaan mitään (kuoppanen tie nopea auto, hieman hitaampi auto mutta hyvä tie onkin yhtä nopea), vaan testaa nopeus lataamalla Funetista. Nopeustestitkin ovat aika suuntaa antavia tulos riippuu pitkälti kellonajasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237