Hidas yhteys vaikka SNR & vaimennus hyvät?

adslkyselijä

Meillä on elisan 8/1 adsl, mutta modeemi kättelee vain reilun 6 megan nopeudella. Outoa on se, että SNR-arvo on 18dB downstream ja 16dB upstream ja vaimennus 3dB ja 8dB. Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan. Eikös tuommoisilla arvoilla pitäisi pystyä parempaan? Esim. edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa.

1

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jejeo

      Mitään en tiedä mutta "Yhteys on myös interleaved-tilassa fastpathin sijaan" tossa on ongelmasi syy. Toi asetus on määritelty DSLAM profiilissasi operaattorin toimesta, asetus tarkoittaa sitä että käytetään virheenkorjausta pingit kasvaa hieman, sekä yhdistetään laadukas linja jotta häiriötä olisi mahdollisimman vähän (tarkoittaa usein hieman hitaampaa nopeutta). Käytännössä suurin hyöty on IPTV kanavia katsottaessa. Operaattorilta voi pyytää vaihtamaan fastpathiin jos on hyvät perustelut.

      Ja kai käytössäsi on Eliisan oma modeemi? Kättelee nopeamman yhteyden kuin muiden valmistajien.


      "edellisessä asunnossamme arvot olivat hieman huonommat, mutta yhteys toimi silti täydellä nopeudella ja fastpath-tilassa. "

      Tarkoitatko testattua nopeutta vai käteltyä?
      Kätelty nopeus kun ei kerro juurikaan mitään (kuoppanen tie nopea auto, hieman hitaampi auto mutta hyvä tie onkin yhtä nopea), vaan testaa nopeus lataamalla Funetista. Nopeustestitkin ovat aika suuntaa antavia tulos riippuu pitkälti kellonajasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      80
      6625
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      148
      6167
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      501
      3986
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      125
      2443
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      42
      1579
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      423
      1482
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      74
      1285
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      48
      1120
    9. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      64
      1112
    10. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      31
      1099
    Aihe