Siementen kylmäkäsittelystä

14-v harrastaja

Pitääkö kaikkien kasvien siemenet aina kylmäkäsitellä eli pitää ne siemensadosta melkein kylvöaikaan vaikka pakastimessa? Vai voiko jotkut vain kuivata ja aloittaa heti syksyllä kasvattamaan taimia?

Ja toinen juttu, voiko siemenet kuivata kylmäkäsittelyn jälkeen vai onko ehdottomasti kiellettyä?

4

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teen näin

      Itse en täytä jääkaappia, vaan kylvän siemenet maahan syksyllä, sillä tavoin saavat kylmäkäsittelyn ilman vaivannäköä.

    • gjgjjgjgj

      kaikki siemenet eivät tarvitse kylmäkäsittelyä. jotkut perennat saattavat tarvita, mutta yksivuotiset eivät. esimerkiksi kehäkukan siemenet kerään syksyllä ja laitan kuivumaan. säilytän ilmavasti, kuivassa, lämpimässä paikassa, ja kylvän keväällä uudestaan.

      kaikki siemenet kannattaa ENSIN kuivata, ennen lopullista säilytyspaikkaa.

    • Harrastelija 123

      Kiitos vastauksista, selvensi paljon! Ne, joiden talvehtimistarpeesta ei tiedä, voi laittaa talveksi ulos - mitäpä tuossa menettääkään. Se ei ota joka ei anna. :)

    • teen näin

      Tuossa edellä kirjoitettiin kehäkukasta, niidenkin siemenet voi jättää maahan niiden kukittua, tulee keväällä taimelle, eikä tarvi kylvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1474
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      55
      1407
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1114
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      746
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      120
      607
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      572
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      558
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe