Älkää ostako marinoitua lihaa.Kuluttaja lehti

66sid

kertoo ,vanhojakin lihoja marinoidaan ,että saadaan myynti aikaa lisää.Siksi meillä Suomessa on enimmäkseen liha marinaadissa,kun ihmiset ostaa onhan se vaivattomampi laittaa krillaten,itse lihaa ei ole ,kuin 70% lilluvaa mönjää varokaa.

4

75

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meeriamanda

      Olen tuon tiennyt hyvinkin kauan. Sama vaikkapa sillipurkeissa, kaloissa yleensä.
      Minulle ei kelpaa toisen maustama liha, teen sen itse, riippuen mitä laija se milloinkin on.
      Kahden kilsan päässä on Prisma ja upea lihatiski jokaiselle, ostan maustamattomana ja todella teen marinointiliemen ihan omasta päästäni, tai lunttaan jostain keittokirjastani omia makujani lisäten.

      Joku valitti päivämme lehdessä ettei kaupungistamme saa grillattavaa lihaa enää maustamattomana, oli sitten kyse grillikylkiluista, tai kalliimmastakin lihasta...kaikki on sotkettu jonkun lihamestarin (?) maulla! Miksikö, siksi et on saatu painoa lihalle ja nostettua mausteista hintaa, hölmönähän meitä pidetään! :))

    • En en

      En ole ikänä ostanut minkäänlaista lihaa. Enkä tarvitse ostaa.

    • Grillaaja

      Ei paljoa nappaa, me ihmiset olimme aikaisemmin haaskansyöjiä jos ette tienneet.

      Enemmän kiinnostaa se, että leikkeisiin tungetaan esim. kanannahkaa ja silmiä.

    • tii-na-...

      mää marinoin tässä just illalla valmiiks huomiselle myyntiin tuoretta possun ulkofilettä ja tuoreita suikaleita mää en usko tohon vanhan lihan marinointiin kaupoissa enkä varsinkaan lihafirmoissa jotkut vaan tykkää enemmän marinoidusta lihasta kun marinoimattomasta ja tottahan se on mitä kauemmin liha on marinaadissa vaikka omatekemässäkin sitä mureempaa ja parempaa siitä tulee paistettaessa tai grillatessa eihän se kerkee muutamassa tunnissa edes maustumaan ehkä jos pitää semmoisen kahdeksan tuntia lämpöisessä pöydällä niin maku imeytyy mutta kylmässä ei kerkee millään siinä ajassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1049
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      882
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      637
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      47
      582
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      552
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      536
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      533
    9. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      525
    10. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    Aihe